Jaworzno: Związkowcy mają inne spojrzenie na kwestię...

  Jaworzno: Związkowcy mają inne spojrzenie na kwestię wydobycie węgla niż mieszkańcy

  opr. ZIELA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: Związkowcy mają inne spojrzenie na kwestię wydobycie węgla niż mieszkańcy
  Po naszym artykule na temat starań Tauronu Wydobycie o koncesję na wydobycie węgla z obszaru górniczego „Jaworzno” pod Koźminem, Jeziorkami , Cezarówką Górną, Wilkoszynem i Ciężkowicami odezwali się do nas członkowie zarządu Związku Zawodowego „Kadra” przy Tauron Wydobycie ZG Sobieski.
  Jaworzno: Związkowcy mają inne spojrzenie na kwestię wydobycie węgla niż mieszkańcy
  Nie zgadzają się z zawartym w naszym tekście spojrzeniem na sprawę. Członkowie „Kadry” uważają bowiem, że protesty jaworznian, którzy sprzeciwiają się eksploatacji spod zamieszkałych przez nich dzielnic, są przesadzone. Uważają, że w publikacjach medialnych (również w radiu) i rozmowach oponentów o zamiarach Tauron Wydobycie, pomija się „istotne kwestie o znaczeniu dalekosiężnym i skutkach aktualnie trudnych do precyzyjnego przedstawienia w przypadku, gdy eksploatacja nie zostanie rozpoczęta”.


  -Poważne merytoryczne zastrzeżenie w prezentowanych opiniach budzi, brak jakiejkolwiek wzmianki o opracowanym programie wyjątkowo rzetelnego naprawiania szkód górniczych, jakie ewentualnie pojawią się wskutek wydobycia. Brak takich informacji sugeruje, że Tauron Wydobycie chce pozyskiwać węgiel bez względu na skutki dla środowiska i oddziaływania na infrastrukturę powierzchniową. Nie mówi się też nic o fakcie, że ZG Sobieski jest z pewnością największym pracodawcą w mieście i okolicy, a jak go braknie to... - sugerują członkowie zarządu „Kadry” w liście do redakcji i dodają, że to nieprawda, że, jak to powiedział jeden z mieszkańców, interes zakładu jest ważniejszy ponad dobro jaworznian.

  - Tymczasem to m.in. dobro zdecydowanie większego grona osób tam zamieszkałych może zostać bezwzględnie naruszone i zachwiane na skutek nie podjęcia wydobycia. Dlaczego? Dla Zakładu Górniczego „Sobieski” otrzymanie koncesji to wręcz hamletowska fraza: „Być albo nie być!”. Nie przyznanie jej pociągnie za sobą w najbliższej przyszłości wygaszanie zakładu dającego dochody, a więc i utrzymanie nie tylko setek zatrudnionych w nim ludzi. Mówiąc wprost, w mieście pojawi się w znacznie większej skali bezrobocie, obejmujące nie tylko zwalnianych górników, ale rozszerzające się na zasadzie naczyń połączonych na wiele innych środowisk pracowniczych, nie wprost z górnictwem związanych - przekonują górnicy. Ich zdaniem, dobre funkcjonowanie Tauronu Wydobycie, w tym ZG „Sobieski”, to idące rocznie w miliony złotych wpływy do budżetu samorządowego z podatków, opłaty eksploatacyjnej.

  -Gdy ich braknie, pojawią się pytania, z czego chociażby remontować miejskie drogi, ulice i utrzymywać całą miejską infrastrukturę, np. Miejskie Centrum Kultury i Sportu wraz z agendami czy boiska. Musimy zaznaczyć, o czym też się nie mówi i raczy nie pamiętać, że górnicy są klientami sklepów, lokali gastronomicznych, usługobiorcami itd., czyli niejako w bezpośredni sposób dają utrzymanie innym i dzięki temu znów, tym razem pośrednio, wpływają na kolejne znaczące wpływy do miejskiego budżetu, a także i do budżetu państwa. Można śmiało powiedzieć, że w wieloraki sposób utrzymują miasto i okolicę - zaznaczają górnicy.

  W liście do redakcji zarząd „Kadry” rozwija też wizję niepłacenia za czynsz, jeśli górnicy stracą pracę. -Bez ich pieniędzy, a więc bez istnienia Sobieskiego, w naszym mieście pojawią się poważne problemy charakterystyczne dla miejscowości, w których nastąpił upadek przemysłu. Tak było w przypadku odległej o parę kilometrów Sierszy. Czy taka ma być perspektywa protestów pod hasłem „Nie, bo nie!” - pyta „Kadra”. - Czy ci, którzy dzisiaj tak bezkrytycznie protestują, chcą za kilka lat mieszkać w miejscu, gdzie nie ma pracy dla młodych, szans na rozwój i widoku na dobrobyt? Czy w krajobraz społeczny miasta na dobrych kilka lat ma wpisać się strukturalne bezrobocie? -pytają członkowie związku.

  „Kadra” informuje, że wspiera działania zarządu Tauron Wydobycie zmierzające do otrzymania koncesji.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Y

   Yo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Związkowcy uważają ze Jaworzno jest wyspą i prace w okolicy daje tylko jedea kopalnia. A tak naprawdę chodzi o utrzymanie stołeczków gdzie nic się nie robi za nic się nie odpowiada a kasa i...rozwiń całość

   Związkowcy uważają ze Jaworzno jest wyspą i prace w okolicy daje tylko jedea kopalnia. A tak naprawdę chodzi o utrzymanie stołeczków gdzie nic się nie robi za nic się nie odpowiada a kasa i wszystkie przywileje lecą no i wczesna emeryturka jakby pracowali na dole.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debiut czy cwaniak.

   Mirek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Większość społeczeństwa ma już dość górników i ich związkowców. Ile możemy dopłacać do emerytur 40-letnich facetów? Trzeba jak najszybciej zamknąć kopalnie i zwolnić darmozjadów. Jaworzno sobie...rozwiń całość

   Większość społeczeństwa ma już dość górników i ich związkowców. Ile możemy dopłacać do emerytur 40-letnich facetów? Trzeba jak najszybciej zamknąć kopalnie i zwolnić darmozjadów. Jaworzno sobie poradzi - o to się nie martwcie. Węgiel się kupi taniej w Amsterdamie, Nikt z mieszkańców nie będzie musiał żyć od wstrząsu do wstrząsu. Lepiej dopłacać do gazu, niż marnować miliardy na polskie górnictwo. Przynajmniej nie będzie tego smrodu z kominów w naszych miastach i będzie można normalnie żyć. Tylko czy znajdzie się w końcu rząd, który zrobi porządek z górnikami? Oby jak najszybciej...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem