Ważne
  Koniec marzeń o tramwaju w Jaworznie. Budowa linii...

  Koniec marzeń o tramwaju w Jaworznie. Budowa linii tramwajowej za droga i z problemami

  UM Jaworzno/op. ZIELA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tramwaje Śląskie nie pojadą do Jaworzna.

  Tramwaje Śląskie nie pojadą do Jaworzna. ©Dziennik Zachodni

  Od wielu lat dyskutowano o budowie linii tramwajowej. Początkowo pogłoski traktowane były jak żart na prima aprilis. Ostatecznie w pomysł uwierzyli urzędnicy i sam prezydent. Przygotowano studium, plan przebiegu linii tramwajowej i przygotowano symulację finansową. Okazało się, że całość miała kosztować 325 mln zł. Teraz okazuje się, że to za dużo. Ale pieniądze to nie jest jedyny problem.
  Tramwaje Śląskie nie pojadą do Jaworzna.

  Tramwaje Śląskie nie pojadą do Jaworzna. ©Dziennik Zachodni

  Sonda

  Czy jesteś za budową tramwaju w Jaworznie?

  Urząd Miejski w Jaworznie zrezygnował z budowy linii tramwajowych w mieście. O tym pomyśle była mowa od kilku lat. Poniżej komunikat urzędników:

  Tramwaju w Jaworznie nie będzie. Pomysł ten w naszym mieście pojawił się po raz pierwszy jako w sumie niezły prima-aprilisowy żart. Po jakimś czasie zupełnie poważnie zaczęto o tym dyskutować i rozważać budowę linii tramwajowej w kontekście przyszłościowych rozwiązań dla komunikacji miejskiej. Tramwaj stał się też modny i wiele europejskich miast, nawet średniej wielkości, stawia z powodzeniem na ten środek transportu.

  - Miejski transport szynowy jest mocno preferowany przez Unię Europejską, dlatego moi współpracownicy otrzymali zadanie, by wspólnie z urbanistami i specjalistami od komunikacji spróbować "przymierzyć" tramwaj do naszych jaworznickich realiów - mówi prezydent miasta Paweł Silbert.

  Wykonano zarys prac koncepcyjnych. Na tym etapie wydano kilkanaście tysięcy złotych na stworzenie sobie szansy poznania przyszłego śladu tramwaju w mieście, okazało się że to może być sensowne i przy tym również ekonomiczne rozwiązanie.

  - Zadeklarowałem publicznie, że w 2016, a najpóźniej w 2017 roku będziemy mogli zdecydować, czy taka rozległa i kosztowna inwestycja leży w zasięgu naszych możliwości - mówi prezydent Paweł Silbert. - Z zespołem pracowników inwestycji miejskich przeanalizowaliśmy zarys koncepcji przebiegu linii tramwajowych w mieście. To opracowanie pokazuje, że z powodu specyfiki zabudowy miasta wprowadzenie do niej infrastruktury szynowej najprawdopodobniej będzie powodem znacznych utrudnień i źródłem potencjalnych konfliktów związanych z głęboką ingerencją w istniejącą zabudowę mieszkaniową i drogową - dodaje prezydent.

  Skomplikowana jest również sytuacja w aspekcie realizacji obecnej perspektywy unijnej, pomimo tego, że jest wdrażana od przeszło dwóch lat, procedury związane z ogłaszaniem konkursów, oceną wniosków są długotrwałe. W przypadku projektów realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, dotychczas żadna umowa nie została podpisana. Z każdym upływającym miesiącem, samorządy będą mieć coraz mniej czasu na realizację kluczowych inwestycji. Duże znaczenie ma również fakt, że w takiej sytuacji będą zwiększać się obciążenia budżetów miast wynikające z rosnących kosztów udziału własnego w projektach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaworzno pozostanie komunikacyjnym zadupiem

   jawor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jaworzno pozostanie komunikacyjnym zadupiem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tramwaju w Jaworznie nie będzie. Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/jaworzno/

   real (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A w Zabrzu potrafią !!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama