Metropolia Śląska: czy Jaworzno wygrało bitwę o komunikację...

  Metropolia Śląska: czy Jaworzno wygrało bitwę o komunikację miejską? Zmiany w projekcie ustawy

  Mat. prasowe/opr. ZIELA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Metropolia Śląska: czy Jaworzno wygrało bitwę o komunikację miejską? Zmiany w projekcie ustawy

  ©arc.

  Jaworznicki Urząd Miejski chwali się ostatnimi informacjami w sprawie Metropolii Śląskiej. Jak informują urzędnicy, miastu udało się przekonać ministerstw do swoich racji, m.in. do tego, aby PKM Jaworzno nie wstępowało do KZK GOP-u. Poniżej zamieszczamy treść komunikatu przesłanego przez UM Jaworzno na naszą redakcyjną skrzynkę:
  Metropolia Śląska: czy Jaworzno wygrało bitwę o komunikację miejską? Zmiany w projekcie ustawy

  ©arc.

  Jaworzno: nowy kształt metropolii

  Działania podjęte przez Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta spowodowały, że w zaktualizowanym przez MSWiA projekcie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, nastąpiły fundamentalne zmiany. To dla nas nowa rzeczywistość oznaczająca, że głos Jaworzna został wysłuchany i większość istotnych zmian, które zostały wprowadzone do projektu ustawy wynikają z naszej inicjatywy.


  15 czerwca br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie międzyresortowe, na którym dyskutowano o propozycjach zmian do pierwotnego projektu ustawy. Uczestniczący w nim Prezydent Paweł Silbert, już wcześniej zgłaszał uwagi i wątpliwości dotyczące regulacji tworzących metropolię. W swoim piśmie do Pani Premier Beaty Szydło, prezydent wykazywał m.in., że ograniczenia w transporcie publicznym oraz planowaniu przestrzennym są nie do przyjęcia przez Jaworzno. Od początku konsekwentnie twierdził, że nieakceptowalne było rozwiązanie, w którym organizatorem komunikacji miejskiej będzie związek metropolitalny, oraz że miasta utracą część swych kompetencji do tworzenia polityki przestrzennej na swoim terenie. Podkreślał również, że skupianie się tylko na integracji transportu autobusowego w metropolii nie jest dobrym rozwiązaniem ani dla metropolii, ani dla Jaworzna. W naszym przypadku z uwagi na wypracowane rozwiązania i korzystne ceny biletów, które są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Zwracał uwagę na to, by miasta nadal miały możliwość kształtowania polityki przestrzennej. Wątpliwości dotyczące tych zagadnień zostały wysłuchane i w nowym projekcie, pojawiły się rozwiązania, które są przez nasze miasto akceptowalne - nowe propozycje idą w dobrym dla Jaworzna kierunku.

  Podjęte szeroki dialog i dyskusja nad kształtem metropolii, wraz z propozycją rozwiązań legislacyjnych, poskutkowały istotną zmianą projektu ustawy. Organizacja transportu publicznego ma pozostać domeną dotychczasowych organizatorów. Oznacza to, że nasze miasto nie będzie musiało oddawać metropolii swojej sprawnie działającej spółki PKM. Przewóz pasażerów będzie nadal naszym zadaniem własnym, z którego jak wiemy dobrze się wywiązuje. Oznaczać to będzie uszanowanie naszej odrębności komunikacyjnej, z jej korzystnymi dla pasażerów rozkładami jazdy oraz przyjaznymi cenami biletów.

  Drugą problematyczną kwestią, na którą do tej pory nie można było przystać było planowanie przestrzenne. Teraz zapisy w przesłanym przez MSWiA projekcie, uwzględniają władztwo planistyczne miast. W metropolii tworzone byłoby ramowe studium metropolitalne, natomiast miasta nadal będą kreowały politykę przestrzenną na swoim terenie, nie tracąc decyzyjności co do położenia, przeznaczenia i wielkości zabudowy. Studium metropolitalne ma dzięki naszym propozycjom określać naprawdę ramowe kwestie dotyczące m.in. rozwoju systemów komunikacji, ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu. Ustalenia studium określają jedynie elementy niezbędne dla właściwego ukierunkowania polityki przestrzennej gmin należących do związku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama