Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny jaworznianin krytykuje miejską stronę internetową

Anna Zielonka
Poruszający się na wózku inwalidzkim jaworznianin, Michał Matyasik, znów zabrał głos na sesji Rady Miejskiej. Poruszył sprawę strony internetowej miasta, która, jak przekonywał, nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- 10 lutego Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat realizacji przez podmioty wykonujące zadania publiczne obowiązku dostosowania ich stron do potrzeb osób niepełnosprawnych. W raporcie tym strona miasta Jaworzna wypadła niestety bardzo kiepsko - tłumaczył pan Michał.

- Stwierdzono szereg nieprawidłowości, związanych głównie z niedostosowaniem strony do standardu WCAG 2.0. Na stronie zaobserwowano m.in. niezachowanie wymaganego minimalnego kontrastu, pomiędzy tekstem a tłem, niezapewnianie dla materiałów alternatywy tekstowej, brak napisów w materiałach filmowych, problemy z funkcjonowaniem formularzy oraz wiele innych uchybień - wyliczał.

Dostał pismo z magistratu, w którym urzędnicy tłumaczą, że dokładają wszelkich starań, aby strona spełniała najwyższe standardy dostępności dla wszystkich użytkowników, w tym dla osób niepełnosprawnych, i że błędy są na bieżąco poprawiane. Urzędnicy odwołali się do stron innych instytucji (np. Sejmu, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a nawet Najwyższej Izby Kontroli), które też nie spełniają standardów.

Co na to Michał Matyasik? Jak stwierdził w swoim wystąpieniu, osób niepełnosprawnych (słabowidzących lub niedosłyszących), nie interesuje ilość generowanych błędów. Najważniejsze dla nich to przejrzysta i łatwa w obsłudze strona, zawierająca chociaż podstawowe ułatwienia dla niepełnosprawnych, jak możliwość zmiany wielkości czcionki czy kontrastu strony na wysoki - przekonywał. Za przykład podał witrynę siemianowickiego Urzędu Miasta. - Strona ta jest doskonałym przykładem kompleksowego i w pełni profesjonalnego dostosowania strony internetowej podmiotu publicznego do potrzeb osób niepełnosprawnych - skwitował.

Miesiąc wcześniej pan Michał apelował do władz miasta, aby znalazły pieniądze na turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci. Bowiem Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał bardzo mało środków. Na kwietniowej sesji radni wydzielili więc z miejskiego budżetu 120 tys. zł. Na sesji nie obyło się jednak bez dyskusji prezydenckiej koalicji z opozycją, która domagała się też znalezienia pieniędzy na turnusy dla dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!