Pielgrzymi na ŚDM już przyjeżdżają. Grupa z Brunei mieszkała...

  Pielgrzymi na ŚDM już przyjeżdżają. Grupa z Brunei mieszkała w Czeladzi, a z USA w Jaworznie

  Katarzyna Kapusta, ZIELA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W świetnych humorach pielgrzymi z Brunei dotarli do Czeladzi
  1/10
  przejdź do galerii

  W świetnych humorach pielgrzymi z Brunei dotarli do Czeladzi ©Marzena Bugała-Azarko / Dziennik Zachodni

  10-osobowa grupa pielgrzymów z Brunei wczoraj dotarła do Czeladzi. Z kolei do Jaworzna przyjechali Amerykanie. Są też pielgrzymi z Salwadoru.
  Spędzili 33 godziny w podróży z Brunei do Zagłębia, a konkretnie do Czeladzi. Pielgrzymi z Brunei wczoraj zakwaterowali się u czeladzkich rodzin. To silna i zwarta grupa 10 osób. Do Polski przyjechali po raz pierwszy i mimo że w podróży spędzili dwa dni, tryskali energią.

  - Jestem po raz pierwszy w Europie i po raz pierwszy w Polsce i jestem ogromnie szczęśliwa, że mogłam tutaj przylecieć - mówi Michelle. - Mamy sporo do zwiedzania i bardzo napięty plan, ale to nie jest problem, już nie możemy się tego doczekać - dodaje.

  Z lotniska w Pyrzowicach pielgrzymów odebrali Rycerze Kolumba działający przy parafii św. Stanisława BM w Czeladzi. - Przygotowaliśmy dla nich tygodniowy program po angielsku i po polsku, żeby wiedzieli w każdej chwili, gdzie są, co aktualnie zwiedzają - tłumaczy Paweł Matyszkiewicz.

  Wcześniej dokładnie sprawdzono, co pielgrzymi z Brunei jedzą, no i jakie mają zwyczaje, wszystko po to, by wśród czeladzkich rodzin czuli się komfortowo.

  - Bardzo się cieszymy, że możemy pod swoim dachem gościć biskupa Brunei - mówi Emil Wachowicz. - To z pewnością będzie bardzo ciekawe doświadczenie. Będziemy mogli dowiedzieć się coś więcej o ich zwyczajach czy kulturze - dodaje.

  Rola tłumacza przypadła Monice Wachowicz, córce pana Emila.

  Wczoraj pielgrzymi po obiedzie na plebanii udali się do rodzin, by odpocząć po długiej podróży. Dzisiaj zwiedzą Muzeum Powstań Śląskich w Świętochło-wicach, następnie zamek w Będzinie oraz będzińskie podziemia, a w czwartek odwiedzą Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Pielgrzymi wybiorą się także do Częstochowy na Jasną Górę i do Oświęcimia. W niedzielę z Czeladzi wyjeżdżają już do Krakowa. - Jestem przekonany, że to będą dla nas niezwykłe doświadczenia - twierdzi Cornelius Sim, biskup Brunei. - Będziemy przez najbliższy tydzień, dzięki uprzejmości rodzin, mieszkać w bardzo komfortowych warunkach. To także moja pierwsza wizyta w Polsce, choć miałem okazję poznać Jana Pawła II.

  Wczoraj do Jaworzna przyjechała z kolei 38-osobowa grupa z Teksasu w Stanach Zjednoczonych. Pielgrzymi w kowbojskich kapeluszach zjawili się w parafii pw. św. Wojciecha i Katarzyny około godz. 18. Do tej samej parafii przyjadą dzisiaj obywatele Ghany (64 osoby). W Jaworznie są już też Salwadorczycy. Zjawią się także Włosi, Anglicy, mieszkańcy Hongkongu i dwie Kenijki. Program ŚDM w Jaworznie jest bardzo bogaty.  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama