175 prac z prywatnych kolekcji w Muzeum Śląskim. 9 OBRAZÓW I...

  175 prac z prywatnych kolekcji w Muzeum Śląskim. 9 OBRAZÓW I RZEŹB, PRZY KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ

  Zdjęcie autora materiału

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Maurycy Mędrzycki "Akt". Olej na płotnie, data powstania: 1920 rok. Obraz przedstawia Kiki de Montparnasse, muzę i modelkę wielu artystów
  1/10
  przejdź do galerii

  Maurycy Mędrzycki "Akt".
  Olej na płotnie, data powstania: 1920 rok. Obraz przedstawia Kiki de Montparnasse, muzę i modelkę wielu artystów (a także kochankę). Obraz pochodzi z kolekcji Marka Roeflera (Villa da Fleur, Konstancin-Jeziorna)

  Takiej wystawy jeszcze w Polsce nie było. W Katowicach obejrzymy dzieła z kilkunastu prywatnych kolekcji w Polsce. To głównie polscy impresjoniści, których połączył Paryż. Obrazów i rzeźb jest aż 175. Wybraliśmy dla was 9, przy których naprawdę warto się zatrzymać.
  Takiej wystawy jeszcze w Polsce nie było - ocenia Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. Nie było, bo raz, że udało się zgromadzić w jednym miejscu dzieła, na co dzień będące częścią kilkunastu prywatnych kolekcji. Dwa, bo nie są to prace oczywiste, choć głównie w nurcie impresjonizmu, dziś dla oka widza, nawet niespecjalnie interesującego się sztuką, przyjemne. Ale oczywiste nie są, bo tworzyli je na przykład artyści pochodzenia żydowskiego, więc przez lata były niedoceniane i niekupowane przez muzea.
  Kupowali je za to prywatni kolekcjonerzy - po wojnie za niewielkie zresztą pieniądze. Między innymi Marek Roefler, który ma w domu w Konstancinie-Jeziornej niemal prywatne muzeum. Takie prace są rzadko prezentowane i zazwyczaj niedostępne. A mówimy o dziełach polskich artystów m.in. Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego i Józefa Pankiewicza.

  Wernisaż: w piątek 23 czerwca 2017.

  W Muzeum Śląskim w Katowicach udało się zebrać na wystawie 175 dzieł twórców, którzy pracowali w Paryżu w latach 1900-1939. Wystawę zatytułowano „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych”. Początkowo nie było łatwo zebrać taki pokaźny zbiór. Potem, kiedy wieść się rozeszła, właściciele sami dzwonili do muzeum z ofertą.

  - Sami też proponowali obrazy, które warto na wystawie pokazać - mówi Katarzyna Jarmuł-Niemczyk, kurator wystawy.

  Nie wszystkie proponowane prace można było przyjąć. Te niemal 180 i tak zajmuje parter z antresolami i pierwsze piętro starej siedziby Muzeum Śląskiego przy alei Korfantego 3 w Katowicach. Czyli miejsca, gdzie niegdyś wisiała m.in. kolekcja sztuki polskiej, zanim nie została przeniesiona do nowej siedziby. Trzeba przyznać. Impresjonizm czy kubizm doskonale się w starych wnętrzach z parkietami ogląda. Jednak prac jest naprawdę dużo. Dlatego wybraliśmy dla Was 9 dzieł, przy których warto się zatrzymać na dłużej. Obejrzyjcie naszą galerię.

  Zobacz galerię

  Wystawa „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych” jest przede wszystkim opowieścią o ludziach – luminarzach polskiej kolonii artystycznej, buntownikach i indywidualistach, którzy znaleźli się na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku w Paryżu. To, co ich połączyło, to siła przyciągania artystycznej stolicy świata, która dawała poczucie wolności twórczej i pozwalała zachować świeże spojrzenie na artystyczną rzeczywistość wyrażaną w różnorodnej stylistyce.

  Dzięki tej wystawie przeniesiemy się do miejsc spotkań, pracowni artystów, zaułków, na skwery i ulice, które były tematem wielu prac malarskich, zobaczymy ich pozaparyskie inspiracje: życie bohemy artystycznej, twórcze dyskusje i przyjaźnie, czego dowodem są także portrety, które artyści malowali sobie nawzajem, jak portret Xawerego Dunikowskiego namalowany przez Leopolda Gottlieba, portret Henryka Haydena autorstwa Simona Mondzaina czy wizerunek Louisa Marcoussisa stworzony przez Alicję Halicką.

  Na wystawie znajdzie się około 180 prac z zakresu malarstwa i rzeźby. W dużej części są to dzieła, które do tej pory nie pojawiały się na innych ekspozycjach muzealnych. Ich twórcy to zarówno artyści pochodzenia żydowskiego związani z dzielnicą Montparnasse (gdzie wytworzyło się międzynarodowe środowisko określone mianem École de Paris), jak i twórcy kształtujący kolonię polskich artystów we Francji: od Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego i Józefa Pankiewicza aż po przedstawicieli Komitetu Paryskiego. Wśród prezentowanych obrazów są tradycyjne pejzaże, portrety, martwe natury czy sceny rodzajowe, w ogromnej różnorodności formalnej i stylistycznej. Każdy z artystów fascynowany był innym nurtem artystycznym: impresjonizmem, syntetyzmem, postimpresjonizmem czy „whistleryzmem”.


  Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych 24.06–15.10.2017

  Wernisaż wystawy: 23.06.2017, godz. 18.00. Wystawa potrwa do 15 października 2017. Bilety: 6 zł normalny, 9 zł ulgowy
  Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3
  Kurator: Katarzyna Jarmuł-Niemczyk
  Kurator z ramienia Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej: Artur Winiarski


  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama