1,8 mln zł będzie kosztował projekt Tramwaju na południe....

  1,8 mln zł będzie kosztował projekt Tramwaju na południe. Katowice wybrały wykonawcę

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ponad 1,8 mln zł zapłacą Katowice za projekt nowej linii tramwajowej z Brynowa do Kostuchny. Miasto rozstrzygnęło przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej, umowa w tej sprawie zostanie podpisana z firmą Sweco.
  1,8 mln zł będzie kosztował projekt Tramwaju na południe. Katowice wybrały wykonawcę
  W przetargu na zaprojektowanie Tramwaju na południe wystartowało osiem firm. - Wybrana w przetargu firma Sweco występuje w formule konsorcjum polskiego i belgijskiego oddziału i zdobyła w procedurze 100 punktów – poinformowali w czwartek katowiccy urzędnicy.

  Sweco będzie miała za zadanie przygotować projekty budowlane, wykonawcze oraz oszacować koszty budowy nowej linii tramwajowej. Prace projektowe zostaną podzielone na dwa etapy, w pierwszym zaprojektowana ma zostać linia tramwajowa o długości 5,2 km, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, ścieżka rowerowa oraz węzeł przesiadkowych w Kostuchnie. Natomiast w drugim etapie nowa droga, która ma biec wzdłuż linii, której budowa planowana jest jednak nie wcześniej niż w 2030 roku. Projektanci na przygotowanie dokumentacji będą mieli 22 miesiące.

  Wykonawca będzie musiał koordynować swoje prace z blisko dwudziestoma podmiotami oraz będzie zobowiązany m.in. do organizacji co najmniej 10 spotkań z mieszkańcami, a także do prowadzenia działań informacyjnych.

  - W kwietniu Urząd Miasta Katowice ogłosił zbiór zasad, którymi będą kierowali się projektanci w swojej pracy. Oprócz kwestii konsultacji społecznych, wśród warunków wymagalnych wyszczególniono m.in., że nowa sieć tramwajowa powinna przebiegać wzdłuż istniejącej już infrastruktury ciepłowniczej i kolejowej, nie tworząc tym samym nowej bariery pomiędzy mieszkańcami a lasem. Zaakcentowana jest również kwestia ochrony terenów zielonych– w każdym przypadku, gdy realizacja prac będzie wymagała zmian w drzewostanie, w miejscu jednego dotychczasowego będą musiały być zasadzone co najmniej dwa nowe drzewa – przypominają urzędnicy z Biura Prasowego UM Katowice.

  Nowa linia tramwajowa w Katowicach będzie biegła z pętli tramwajowej w Brynowie do nowo planowanej pętli przy osiedlu Bażantowo w Kostuchnie. Będzie długa na 5,2 km, wzdłuż niej powstanie osiem przystanków, między którymi odległość nie będzie większa niż 800 metrów. Czas przejazdu z Kostuchny do Brynowa ma wynieść od 12 do 14 minut, a z Kostuchny do rynku od 22 do 24 minut. Inwestycja będzie realizowana przez katowicki samorząd i spółkę Tramwaje Śląskiego i ma zostać zakończona do 2020 roku. Szacowany koszt budowy to 110 mln zł.


  Tramwaj na południe Katowic przebieg

  1. Odcinek w ul. Rzepakowej od pętli „Brynów” do ul. Kolejowej
  Zakłada się poprowadzenie linii tramwajowej po wschodniej stronie ul. Rzepakowej. Ścieżka rowerowa poprowadzona będzie od pętli „Brynów” wzdłuż ul. Jankego do ul. Kolejowej, a następnie po północnej stronie ul. Kolejowej do ul. Rzepakowej.

  2. Skrzyżowanie z ul. Kolejową
  Zakłada się przebudowę skrzyżowania z sygnalizacją świetlną nadającą priorytet dla ruchu tramwajowego. W układzie docelowym jezdnia ulicy Kolejowej poprowadzona zostanie pod linią tramwajową i ścieżką rowerową.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama