24,5 mln zł w Budżecie Obywatelskim Katowic. Ile dla...

  24,5 mln zł w Budżecie Obywatelskim Katowic. Ile dla poszczególnych dzielnic? ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budżet Obywatelski Katowic
  1/6
  przejdź do galerii

  Budżet Obywatelski Katowic ©UM Katowice

  Ruszyła kolejna już, czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego Katowic. Od 13 marca do 12 maja mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły w formie wniosków, a we wrześniu sami zadecydują, które projekty zostaną zrealizowane. W tym roku do wydania w skali miasta na projekty obywatelskie będzie aż 24,5 mln zł. Ile pieniędzy przeznaczono dla poszczególnych dzielnic?
  W ramach trzech poprzednich edycji BO katowiczanie wybrali łącznie 334 projekty do realizacji, spośród nich ponad 200 zostało już wykonanych. W tym roku powstaną m.in. tężnia solankowa, boisko do piłki nożnej na Os. Witosa, nowe punkty monitoringu w Śródmieściu, czy wypożyczalnie rowerów w Piotrowicach, Ochojcu, Ligocie i Panewnikach, ale też ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Przyroda nad Kłodnicą, czyli Szlakiem Dzika”, przeprowadzona będzie renowacja „Róż Nikiszowca”, powstanie iluminacja bożonarodzeniowa w Murckach i zorganizowany będzie festyn integracyjny w Podlesiu.

  W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy będą mieć do wydania ponad 24,5 mln zł, w tym 3 mln zł będzie na projekty ogólnomiejskie, a pozostałe pieniądze na dzielnicowe. Ta rekordowa kwota wynika z oszczędności i środków pozostałych z poprzednich edycji.

  Nowości w tegorocznym BO będzie kilka. - W tym roku prezydent pozytywnie odniósł się do wielu uwag i zdecydował m.in. o wprowadzeniu nagrody dla dzielnicy, która odnotuje najwyższą frekwencję, o wydłużeniu głosowania internetowego do 14 dni, czy możliwości realizacji inwestycji infrastrukturalnych w ciągu dwóch lat, a nie jednego roku, jak do tej pory. W wielu dzielnicach postulowano także o wprowadzenie maksymalnej kwoty zgłaszanego projektu. Od tegorocznej edycji będzie ona wynosić 75 proc. kwoty przypadającej na daną dzielnicę. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeden zwycięski projekt nie będzie mógł „zużyć” całej kwoty przypadającej na dzielnicę – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

  Budżet Obywatelski tradycyjnie rozpocznie się od spotkań informacyjnych w dzielnicach, które zaplanowano na przełomie marca i kwietnia. Natomiast wnioski do BO będzie można składać od 13 marca do 12 maja. Do 23 sierpnia potrwa ich weryfikacja, a dzień później zostaną ogłoszone te projekty, które zostaną poddane pod głosowanie. Głosowanie zaplanowano między 11 a 24 września.

  - Bez zmian pozostają kryteria dotyczące osób uprawnionych do składania i popierania projektów. W przypadku zadań lokalnych wnioskodawca musi być zameldowany na terenie jednostki pomocniczej, której dotyczy jego wniosek, oraz zebrać przynajmniej 15 podpisów innych osób zameldowanych w tej samej jednostce. Projekty ogólnomiejskie mogą składać osoby zameldowane w Katowicach, które zbiorą min. 45 podpisów zameldowanych mieszkańców. Zarówno osoby zgłaszające jak i popierające projekt muszą mieć ukończone 16 lat. Uprawniony mieszkaniec może złożyć oraz poprzeć dowolną ilość wniosków- dodają urzędnicy.

  Te same będą też zasady głosowania. Głos będzie można oddać przez internet, albo w stacjonarnych punktach, tyle że ta druga forma głosowania będzie dostępna tylko przez trzy dni. Każdy mieszkaniec będzie mógł przyznać 3 punkty na projekty lokalne i 3 na ogólnomiejskie.

  Pieniądze dla dzielnic


  Jak pieniądze z BO zostaną podzielone między dzielnicami? Dla Śródmieścia zaplanowano kwotę ponad 2,2 mln zł, dla Załęskiej Hałdy i części zachodniej Brynowa – prawie 875 tys. zł, Zawodzia – 836 tys., osiedla Paderewskiego – 822 tys., części wschodniej Brynowa i os. Zgrzebnioka – 1,1 mln zł, Ligoty i Panewnik – ponad 1,4 mln zł, Załęża – 686 tys. zł, os. Witosa – 983 tys. zł, os. Tysiąclecia – 1,5 mln zł, Dębu – 749 tys. zł, Welnowca i Józefowca – 782 tys. zł, Koszutki – ponad 1 mln zł, Bogucic – 883 tys., Dąbrówki Małej – 515 tys. zł, Szopienic i Burowca – 869 tys. zł, Janowa i Nikiszowca – 727 tys. zł, Giszowca 0 969 tys. zł, Murcek – 784 tys. zł, Piotrowic i Ochojca – 996 tys., Zarzecza – 520 tys., Kostuchny – 968 tys., Podlesia – 1 mln zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama