35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: Marsze, protesty,...

  35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: Marsze, protesty, msze, obchody

  BR, MANO, DRAPA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mija 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego
  1/4
  przejdź do galerii

  Mija 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego ©ARC

  13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju wprowadzono stan wojenny. Dziś mija 35 lat od tego wydarzenia. Obchody rocznicy przygotowano w wielu miastach województwa śląskiego.
  AKTUALIZACJA 22.22

  We wtorkowe popołudnie około 200 osób przybyło wyrazić swój sprzeciw wobec działaniom obozu władzy przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

  AKTUALIZACJA 21.47

  Przedstawiciele lokalnych organizacji politycznych, prezydenci Piotr Kuczera i Piotr Masłowski, radni i zwykli mieszkańcy miasta - wszyscy spotkali się na rynku by wziąć udział w Strajku Obywatelskim w Rybniku.


  AKTUALIZACJA 21.12

  W Częstochowie aż dwie demonstracje KOD.

  AKTUALIZACJA 20.33

  W Katowicach protestujący przeciw rządom PiS przyrównywali je do dyktatury oraz drwili z Jarosława Kaczyńskiego. Na placu przed Teatrem Śląskim mimo mrozu zebrało się ponad 1000 osób. W demonstracji wzięli udział działacze Komitetu Obrony Demokracji, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Partii Kobiet oraz Zielonych.  AKTUALIZACJA 19.05

  Kilkaset osób wzięło udział w strajku obywatelskim w Bielsku-Białej, który odbywał się pod hasłem „Grzeczni już byliśmy”. Na placu Chrobrego uczestnicy strajku wzywali do dymisji rządu Beaty Szydło i krytykowali posunięcia władzy.  AKTUALIZACJA 14.28

  W nocy z poniedziałku na wtorek na rondzie Solidarności w Sosnowcu-Niwce odbyły się uroczystości związane z 35. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta.  AKTUALIZACJA. GODZ. 12.50

  W katowickim Brynowie odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenie, które zainicjowało strajk na kopalni Wujek przed 35 laty. Tablica zawisła na fasadzie bloku przy ulicy Wincentego Pola, w którym w 1981 roku mieszkał – i nadal mieszka – Jan Ludwiczak, pierwszy przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” KWK „Wujek”. To właśnie zatrzymanie Ludwiczaka 13 grudnia 1981 roku było impulsem do strajku na kopalni. Strajku, który przypomnijmy zakończył się brutalną pacyfikacją, w trakcie której zastrzelono dziewięciu górników.  OBCHODY ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO


  W całej Polsce zapowiadany jest Strajk Obywatelski (SO), którego nadrzędnym celem jest zorganizowanie jak największej liczby protestów w różnych miejscach w Polsce. SO ma również na celu zainicjowanie debaty nad przygotowaniem realnej strategii wszystkich środowisk opozycyjnych, przeciwdziałającej działaniom rządu.

  Katowice
  W Katowicach początek działań zaplanowano o godzinie 17.30 na katowickim rynku (koło teatru). Nie zabraknie przemówień przedstawicieli partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

  - Będzie głośno i stanowczo. Jeśli chodzi o marsz, to wyruszamy z rynku, kierujemy się ulicą 3 Maja, a dalej Skargi na Korfantego. Marsz zakończymy przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Tam odbędą się kolejne przemówienia i zakończenie demonstracji - przekazali organizatorzy.

  Bytom
  W Biurze Promocji Bytomia otwarta zostanie wystawa, na której zaprezentowane zostaną unikatowe pamiątki z tego okresu. Kolekcja pochodzi z prywatnych zbiorów Kazimierza Szalińskiego, działacza NSZZ „Solidarność” kopalni „Bobrek” w latach osiemdziesiątych XX wieku.

  Szaliński wraz z trzema innymi działaczami „Solidarności” bytomskiej kopalni był internowany od maja do listopada 1982 roku najpierw w Zabrzu-Zaborzu, a później w Uhercach (Bieszczady). Z tego okresu pochodzi wiele osobistych rzeczy, wśród których będzie można zobaczyć między innymi: oryginalną decyzję o internowaniu, plakietki internowanych, rękopisy piosenek osób internowanych, wykonywane podczas internowania znaczki, monety, kartki, koperty, a także prasę podziemną.

  Uzupełnieniem prezentowanych przedmiotów są unikatowe zdjęcia ze zjazdów „Solidarności”, jak również dokumenty (świadectwa, legitymacje, decyzje urzędowe), które były związane z działalnością opozycyjną zarówno na kopalni „Bobrek” w Bytomiu, jak również podczas internowania.

  Wystawa otwarta zostanie dziś, 13 grudnia, o godzinie 13. Wstęp jest wolny. Pamiątki będzie można oglądać do 23 grudnia.

  Częstochowa
  O godz. 15.30 na Jasnej Górze zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny.

  W Częstochowie odbędą się także dwa marsze KOD-u. Jeden pod hasłem „Strajk obywatelski - Grzeczni już byliśmy” rusza sprzed kamienicy przy alei NMP 24. Drugi pod hasłem „STOP dewastacji Polski przez dobrą zmianę” na Placu Biegańskiego. Obydwa rozpoczynają się o godz. 17.

  Myszków
  W Myszkowie w środę, 14 grudnia, o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się specjalna konferencja dotycząca stanu wojennego.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  12 maja 1926r. w zamachu stanu

  Hans bleib do

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Piłsudski pozabijał kilkaset ludzi i jest bohaterem narodowym i ma pomniki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dramat w kwk WUJEK

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Znasz swojego oprawcę, to do sądu z nim !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ....też tak wiem od górnika kwk Wujek, że ksiądz Bolczyk zjechał do nich z dobrą nowiną jak to są otoczeni oraz odprawić nabożeństwo i...rozwiń całość

  Znasz swojego oprawcę, to do sądu z nim !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ....też tak wiem od górnika kwk Wujek, że ksiądz Bolczyk zjechał do nich z dobrą nowiną jak to są otoczeni oraz odprawić nabożeństwo i kazał zostać na dole, a kazdy kto wyjedzie będzie aresztowany. Ze strachu ostrzyli pręty i gromadzili elementy łożysk i łańcuchy. Księdza pilnie odesłano na dłuższy pobyt w Bieszczady ponoć, potem wrócił na krótko do Katowic i proszę bardzo... teraz bawi u sąsiadów .......
  Internowania były świetnym argumentem do wszczęcia strajku, do zastraszenia odciętych od informacji górników. Potęga modlitwy i podła manipulacja. Uważam, że posłużono się życiem tych naiwnie poprawnych ludzi dla rozdmuchania, uruchomienia i nagłośnienia przemian.
  Ile dni kopalnia stała powodując ogromne straty .... i zagrożenie energetyczne dla kraju ?
  Kto doskonale wiedział, ze Państwo zechce zapanować nad tak poważnym, strategicznym zakładem i perfidnie tam, głęboko pod ziemią umiejscowił zamieszki ?
  Ilu górników ze strajku okupacyjnego pochodziło ze Śląska?
  Tymczasem część osób zbytecznie internowanych z obrazą opuszczała steropiany. Inni cierpliwie pracowali na życiorys.
  W jakim luksusie spędzili czas internowani w Abramowicach ?
  GDZIE SIĘ PODZIAŁY PIENIĄDZE ZA ' DARMOWE' gazetki "Solidarność". Ludzie na nie czekali i często za nie płacili żeby było dla dobra sprawy.
  Czy pozwolimy podzielić się na oprawców i ofiary ?
  Po co te pokazowe denominacje ?
  Radosnych Świąt mimo wszystkozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To była wielka trauma dla przezycia dla nas,Strach ,Lęk,łzy.Sklepy puste.PotemKartki na CukierKasze

  zal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To były dla nas najgorsze czasy.Tramwaje stały,nie jeżdziły,Pieszo z pracy z Centrum na Tysiąclecie i co miałam dziecku dac jeść ? Płakałam....Odbiło się to negatywnie na zdrowiu.Po...rozwiń całość

  To były dla nas najgorsze czasy.Tramwaje stały,nie jeżdziły,Pieszo z pracy z Centrum na Tysiąclecie i co miałam dziecku dac jeść ? Płakałam....Odbiło się to negatywnie na zdrowiu.Po 500+odszkodowania za zniszczone zdrowie,nadcisnieni,chore serce i ten strach czy będą nas zaboijać.....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Celebryta z Sosnowca

  Kpiny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Celebryta z Sosnowca ! Dla niego liczy się że Gazeta napisała że on tam był a nie pamięć historyczna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ogłupieni i podburzeni przez klechę Bolczyka górnicy,

  Świadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  uzbrojeni w kilofy, zaostrzone pręty (1,5-2m), łańcuchy i inne górnicze gadżety, ruszyli na funkcjonariuszy. Kroś zaczą strzelać, z tyłu, z broni, ktorej nie mieli ani milicjanci, ani żołnierze....rozwiń całość

  uzbrojeni w kilofy, zaostrzone pręty (1,5-2m), łańcuchy i inne górnicze gadżety, ruszyli na funkcjonariuszy. Kroś zaczą strzelać, z tyłu, z broni, ktorej nie mieli ani milicjanci, ani żołnierze. Po wszystkim do szpitala trafiło 41 funkcjonariuszy, kilkunastu w bardzo ciężkim stanie, a 9 gorników zginęło. Nikt nie chcial krzywdy tych ludzi, nawet zgodnie z zarządzeniami, przygotowano na wszelki wypadek oddziały w szpitalu w Katowicach-Ochojcu, głównie chirurgię, laryngologię i oddziały wewnętrzne. W szpitalu pozostawiono tylko pacjentów, których z przyczyn przedmiotowych nie można było zwolnić do domów. Szpital mógł przyjąć co najmniej 100-150 osób, bowiem tyle było wolnych łóżek. Członkowie plutonu specjalnego działali w warunkach obrony koniecznej i użyli broni zgodnie z przepisami, szkoda tylko, że troche późno i przez to tylu chłopaków wylądowało potem w szpitalu.
  Dzisiaj Henryk Bolczyk mieszka sobie spokojnie w ośrodku polskim Marianum w zachodnioniemieckim Carlsbergu, u swoich dawnych mocodawców i pisuje bajki o tamtych wydarzeniach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kiedy Rondo "Stanu Wojennego"?

  Demokrata pańszczyźniany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Bo Polacy bardzo lubią komunizm. Do dzisiaj. Nadali mu tylko nowa nazwe - PiS (ha, ha, ha! - Prawo i Sprawiedliwość)!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nigdy wcześniej bym nie pomyślał nawet że po zakończeniu stanu wojennego

  Rybka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  nigdy wcześniej bym nie pomyślał nawet że po zakończeniu stanu wojennego w Polsce dalej była komuna i rządzili czerwoni przez tyle lat.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  "Chrzczone" paliwo w woj. śląskim [LISTA STACJI]

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA