Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: Marsze, protesty, msze, obchody

BR, MANO, DRAPA
Mija 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego
Mija 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego ARC
13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju wprowadzono stan wojenny. Dziś mija 35 lat od tego wydarzenia. Obchody rocznicy przygotowano w wielu miastach województwa śląskiego.

AKTUALIZACJA 22.22

We wtorkowe popołudnie około 200 osób przybyło wyrazić swój sprzeciw wobec działaniom obozu władzy przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

AKTUALIZACJA 21.47

Przedstawiciele lokalnych organizacji politycznych, prezydenci Piotr Kuczera i Piotr Masłowski, radni i zwykli mieszkańcy miasta - wszyscy spotkali się na rynku by wziąć udział w Strajku Obywatelskim w Rybniku.

AKTUALIZACJA 21.12

W Częstochowie aż dwie demonstracje KOD.

Demonstracja KOD w Częstochowie. "Demokracjo spoczywaj w pokoju"

Demonstracja KOD w Częstochowie. "Demokracjo spoczywaj w pok...

Częstochowa: 35. rocznica stanu wojennego

Częstochowa: 35. rocznica stanu wojennego. Awantura o Lecha ...

AKTUALIZACJA 20.33

W Katowicach protestujący przeciw rządom PiS przyrównywali je do dyktatury oraz drwili z Jarosława Kaczyńskiego. Na placu przed Teatrem Śląskim mimo mrozu zebrało się ponad 1000 osób. W demonstracji wzięli udział działacze Komitetu Obrony Demokracji, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Partii Kobiet oraz Zielonych.

Demonstracja przeciw PiS w Katowicach 13 grudnia 2016

Strajk Obywatelski, czyli demonstracja przeciw PiS w Katowic...

AKTUALIZACJA 19.05

Kilkaset osób wzięło udział w strajku obywatelskim w Bielsku-Białej, który odbywał się pod hasłem „Grzeczni już byliśmy”. Na placu Chrobrego uczestnicy strajku wzywali do dymisji rządu Beaty Szydło i krytykowali posunięcia władzy.

Strajk obywatelski w Bielsku-Białej. 13 grudnia 2016 r.

Strajk obywatelski w Bielsku-Białej: „Grzeczni już byliśmy” ...

AKTUALIZACJA 14.28

W nocy z poniedziałku na wtorek na rondzie Solidarności w Sosnowcu-Niwce odbyły się uroczystości związane z 35. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta.

Sosnowiec: obchody rocznicy stanu wojennego na rondzie Solid...

AKTUALIZACJA. GODZ. 12.50

W katowickim Brynowie odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenie, które zainicjowało strajk na kopalni Wujek przed 35 laty. Tablica zawisła na fasadzie bloku przy ulicy Wincentego Pola, w którym w 1981 roku mieszkał – i nadal mieszka – Jan Ludwiczak, pierwszy przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” KWK „Wujek”. To właśnie zatrzymanie Ludwiczaka 13 grudnia 1981 roku było impulsem do strajku na kopalni. Strajku, który przypomnijmy zakończył się brutalną pacyfikacją, w trakcie której zastrzelono dziewięciu górników.

Tablica na bloku przy Wincentego Pola

Katowice: tablica upamiętniająca wydarzenie, które sprowokow...

OBCHODY ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

W całej Polsce zapowiadany jest Strajk Obywatelski (SO), którego nadrzędnym celem jest zorganizowanie jak największej liczby protestów w różnych miejscach w Polsce. SO ma również na celu zainicjowanie debaty nad przygotowaniem realnej strategii wszystkich środowisk opozycyjnych, przeciwdziałającej działaniom rządu.

Katowice
W Katowicach początek działań zaplanowano o godzinie 17.30 na katowickim rynku (koło teatru). Nie zabraknie przemówień przedstawicieli partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

- Będzie głośno i stanowczo. Jeśli chodzi o marsz, to wyruszamy z rynku, kierujemy się ulicą 3 Maja, a dalej Skargi na Korfantego. Marsz zakończymy przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Tam odbędą się kolejne przemówienia i zakończenie demonstracji - przekazali organizatorzy.

Bytom
W Biurze Promocji Bytomia otwarta zostanie wystawa, na której zaprezentowane zostaną unikatowe pamiątki z tego okresu. Kolekcja pochodzi z prywatnych zbiorów Kazimierza Szalińskiego, działacza NSZZ „Solidarność” kopalni „Bobrek” w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Szaliński wraz z trzema innymi działaczami „Solidarności” bytomskiej kopalni był internowany od maja do listopada 1982 roku najpierw w Zabrzu-Zaborzu, a później w Uhercach (Bieszczady). Z tego okresu pochodzi wiele osobistych rzeczy, wśród których będzie można zobaczyć między innymi: oryginalną decyzję o internowaniu, plakietki internowanych, rękopisy piosenek osób internowanych, wykonywane podczas internowania znaczki, monety, kartki, koperty, a także prasę podziemną.

Uzupełnieniem prezentowanych przedmiotów są unikatowe zdjęcia ze zjazdów „Solidarności”, jak również dokumenty (świadectwa, legitymacje, decyzje urzędowe), które były związane z działalnością opozycyjną zarówno na kopalni „Bobrek” w Bytomiu, jak również podczas internowania.

Wystawa otwarta zostanie dziś, 13 grudnia, o godzinie 13. Wstęp jest wolny. Pamiątki będzie można oglądać do 23 grudnia.

Częstochowa
O godz. 15.30 na Jasnej Górze zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny.

W Częstochowie odbędą się także dwa marsze KOD-u. Jeden pod hasłem „Strajk obywatelski - Grzeczni już byliśmy” rusza sprzed kamienicy przy alei NMP 24. Drugi pod hasłem „STOP dewastacji Polski przez dobrą zmianę” na Placu Biegańskiego. Obydwa rozpoczynają się o godz. 17.

Myszków
W Myszkowie w środę, 14 grudnia, o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się specjalna konferencja dotycząca stanu wojennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: Marsze, protesty, msze, obchody - Dziennik Zachodni