Abp Skworc pyta premier Szydło o metropolię Silesia....

  Abp Skworc pyta premier Szydło o metropolię Silesia. "Zasługujemy na zaufanie" - mówi metropolita

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Metropolita Wiktor Skworc publicznie upomniał się o ustawę metropolitalną dla Śląska w czasie pielgrzymki kobiet do Piekar. Co usłyszał? Ustawa już dawno
  1/5
  przejdź do galerii

  Metropolita Wiktor Skworc publicznie upomniał się o ustawę metropolitalną dla Śląska w czasie pielgrzymki kobiet do Piekar. Co usłyszał? Ustawa już dawno powinna obowiązywać

  Abp Wiktor Skworc pyta o ustawę metropolitalną premier Beatę Szydło. Odpowiedź? Nieprzekonująca. Wątpliwości w powodzeniu flagowego projektu PiS dla Śląska jest więcej. A czasu coraz mniej.
  Co się dzieje z ustawą metropolitalną? To samo pytanie w miniony weekend usłyszała premier Beata Szydło. Pytał sam abp Wiktor Skworc, podczas spotkania przy okazji pielgrzymki kobiet do Piekar Śląskich. Odpowiedź szefowej rządu bynajmniej nie napawa optymizmem.

  Obawy potwierdzone?


  Przypomnijmy tylko, że ustawa tworząca związek metropolitalny na terenie konurbacji śląskiej wciąż nie trafiła do Sejmu, choć wiosną tego roku prominentni politycy PiS zapewniali o „błyskawicznej ścieżce legislacyjnej”.
  Fakt, parlamentarzyści mają za sobą miesiąc wakacji, ale ani słowa o metropolii nie ma w harmonogramie najbliższych wrześniowych obrad. Co więcej, w finansowanie zaczął powątpiewać wicepremier Mateusz Morawiecki. „ Wszelkie nowe wydatki, w tym na związki metropolitalne, muszą się liczyć z tym, że najpierw trzeba odbudować bazę podatkową, która została utracona przez ostatnie 8 lat, a dopiero potem finansować nowe programy” - powiedział niedawno na łamach DZ (jego pełną wypowiedź w tej sprawie przypominamy obok).

  - Potwierdzają się moje obawy, artykułowane już gdy PiS zaczął na nowo pisać ustawę. Ona już dawno powinna być w Sejmie, jeśli miałaby - jak obiecywano - zostać przyjęta wczesną jesienią - mówi Marek Wójcik, poseł PO, autor poprzedniej, porzuconej przez rząd ustawy metropolitalnej.

  Sonda

  Czy rząd PiS zezwoli na powstanie metropolii śląskiej?


  Odpowiedź bez konkretów


  Rozmowę o metropolii, skądinąd przy obiedzie, na który arcybiskup katowicki zaprosił premier Szydło, potwierdzają przedstawiciele kurii. Zresztą metropolita poruszył ten temat, bardziej ogólnie, również podczas pielgrzymki: „Zasługujemy na zaufanie i mam nadzieję, że jego wyrazem będzie ustawa o metropolii, która rozwiąże wiele problemów górnośląskiej aglomeracji” - argumentował hierarcha w Piekarach.

  - Ksiądz arcybiskup jest całym sercem za rozwojem metropolii na Śląsku, który, jak wiemy, jest specyficzną aglomeracją. Stąd pytanie zadane pani premier, wszak zapowiadana ustawa utknęła w Sejmie - ks. dr Grzegorz Śmieciński sekretarz i rzecznik abp. Skworca.

  Nieoficjalnie wiemy, że odpowiedź szefowej rządu nie była specjalnie przekonująca. To znaczy - nie padła żadna deklaracja typu: „jesienią ustawa zostanie uchwalona zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami”. Ten temat, w bardziej nieformalnej rozmowie z premier Szydło poruszyła także Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca GZM. Wnioski są podobne - szefowa rządu zapewniła, że „zajmie się tym tematem”.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metropoliaa.

   spokojny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jakos przez ostatnie osiem lat nie slyszalem glosu koscciola w tej sprawie. cierpliwosci.Nic na lapu capu,ksieze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odmieńcu

   dziwny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   w tym różowym ubranku najważniejsze w ostatnim kwartale to było zrobienie drogi do posesji broszki z naszych podatków a jakaś tam dojna metropolia może poczekać - hasło pis - Teraz q.rwa my poniał !

   Zdjęcie autora komentarza
   popieram pis by nie tworzył metropolii, od Glewitz do Dombasu (Zagł Dombrowskiego)

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   za co się modli Skworc-żeby metropolię górnośląską poszerzyć do Włoszczowej?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metropolia

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Od 1922r Śląsk żywi pasożytów w całej Polsce i dlatego nie mogą pozwolić na Metropolie , bo kto by ich Żywił??? jak Metropolita sama będzie decydować gdzie pójdą podatki od Śląsaków. Prosty...rozwiń całość

   Od 1922r Śląsk żywi pasożytów w całej Polsce i dlatego nie mogą pozwolić na Metropolie , bo kto by ich Żywił??? jak Metropolita sama będzie decydować gdzie pójdą podatki od Śląsaków. Prosty przykład Gliwicki instytut sercowy , Śląsoki wygospodarzyli, zarobili , a Warszawka skasowała ich miliony na ich luksusowe życie i bez roboty. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co te baby

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   na piyrwszym zdjynciu tak do galot robiom?
   obiecol im Biszop, ze mogom zajs "Marianki" udowac?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   metropolii śląskiej nie będzie

   Bo prezes nie pozwoli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   A swoją drogą z od kogo PoLska czerpałaby takie podatki jak teraz ze Śląska?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rzeczywistość

   metropolis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Katowice za wszelką cenę prą do utworzenia metropolii. Po powstaniu tego tworu to tylko Katowice na tym zyskają.Pozostałe miasta będą dokładać się do budowy centrum czyli Katowic.Zapomnijcie o...rozwiń całość

   Katowice za wszelką cenę prą do utworzenia metropolii. Po powstaniu tego tworu to tylko Katowice na tym zyskają.Pozostałe miasta będą dokładać się do budowy centrum czyli Katowic.Zapomnijcie o głoszonym zrównoważonym rozwoju.Ciekaw jestem co na tym zyska Jaworzno czy Dąbrowa Górnicza.Czemu jest cisza w mediach o nazwie przyszłej metropolii.Wiadomo że Katowice dążą do tego by metropolia nie nazywała się Silesia czy też Śląska ... ale Metropolia Katowice.Zgodzą się na za bardzo wiele.Czy prowadził ktoś sondaże na temat powstania metropolii albo jej nazwy. Piotr Uszok nie zrezygnował z prezydentury Katowic ot tak sobie. Jest prawie pewne że był to manewr taktyczny przed kandydowaniem na szefa metropolii.Szyki w powstawaniu pierwotnej ustawy pomieszali Mańka-Szulik p.Zabrza i Frankiewicz p.Gliwic. Gdyby nie oni to w/g pierwotnej ustawy za PO prezydenci miast zrzeszeni w metropolii nie mieli by żadnego wpływu na jej działanie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z zachodnim

   O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Gornym Slaskiem ß


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O/S

   Willi aus Braunau, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   wroci kaj nolezy, do Niymiec

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metropolita chce metropoli :) :) :)

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Sraki na sralezje ciąg dalszy ? :) :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama