Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: K jak Katowice. Kiedyś górniczy trud, a dziś koncerty i muzea

Tomasz Szymczyk
Historyczne zdjęcie z kopalnią Jowisz w Wojkowicach w tle
Historyczne zdjęcie z kopalnią Jowisz w Wojkowicach w tle arkadiusz gola
Między 1953 a 1956 rokiem kopalnia, jak i całe miasto nosiła nazwę Stalinogród. Szyb Warszawa nadal góruje nad centrum Katowic, ale ma dziś inne funkcje.

W 1999 roku po 176 latach eksploatacji zakończyła fedrunek kopalnia Katowice. Jej pracę przez wiele lat obserwowało wielu mieszkańców regionu, bo znajdowała się przy trasie wylotowej z centrum Katowic w kierunku Sosnowca i Mysłowic. Początki zakładu sięgają lat dwudziestych XIX wieku. Zakład założył Stanisław Mieroszewski, przedostatni właściciel dóbr mysłowickich, ale swój udział miał w tym procesie również emerytowany rotmistrz Ignacy Ferdinand von Beym, na cześć którego zakład otrzymał swoją pierwszą nazwę „Ferdynand”. Początkowo w kopalni pracę podjęli nie miejscowi, ale górnicy sprowadzeni m.in. z Westfalii, a także okolic Wałbrzycha czy Olkusza. Po Mieroszewskich właścicielem kopalni byli Wincklerowie, a następnie Katowicka Spółka Akcyjna dla Górnictwa i Hutnictwa, którego akcjonariuszami byli ci ostatni.

Struktury własnościowej ani nazwy nie zmieniło przyłączenie Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Dopiero w 1936 roku nazwę „Ferdynand” zastąpiły „Katowice”. Rok później właścicielem kopalni została Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych, w której przeważał kapitał polski. W okresie okupacji przywrócono pierwotną nazwę „Ferdynand”. Kolejna zmiana nastąpiła w latach pięćdziesiątych. Między 1953 a 1956 rokiem zakład, tak jak i całe miasto nosił nazwę „Stalinogród”. Węgiel z Kopalni Węgla Kamiennego Katowice na powierzchnię wyjeżdżał do końca lat dziewięćdziesiątych. Już w 1996 roku po połączeniu z sąsiednim Kleofasem utworzono KWK Katowice-Kleofas. Trzy lata później zakończono wydobycie węgla w centrum Katowic. Rozpoczęta wówczas likwidacja kopalni spowodowała wyburzenie części obiektów, a także likwidację bocznicy kolejowej, która biegła wzdłuż alei Roździeńskiego. Bardzo dobrze jednak, że udało się zachować niektóre pokopalniane budynki na czele z wieżą szybu Warszawa II, która dzisiaj pełni funkcję wieży widokowej czy maszynownią szybu Bartosz z zachowaną maszyną parową. Terenowi dawnej kopalni udało się nadać nowe funkcje. W zlokalizowanej tutaj Strefie Kultury znajduje się nowe siedziby Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera