Anna Zalewska w Katowicach: Reforma jest wdrażana wzorowo,...

  Anna Zalewska w Katowicach: Reforma jest wdrażana wzorowo, ale wyjaśnię sprawę licznej klasy w SP 56

  MCH

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Minister edukacji Anna Zalewskabyła gościem XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach
  1/4
  przejdź do galerii

  Minister edukacji Anna Zalewskabyła gościem XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach ©arc

  Darmowy internet dla szkół, tablice interaktywne w każdej klasie i nowoczesne laboratoria przyrodnicze zapowiedziała w Katowicach, w czwartek, 5 października, minister edukacji, Anna Zalewska. Szefowa resortu była dziś gościem XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. Na spotkaniu z dziennikarzami podkreślała, że reforma w stolicy regionu jest wprowadzana modelowo. Choć kiedy dowiedziała się o licznej klasie jednej z katowickich podstawówek, obiecała interweniować w sprawie u prezydenta Marcina Krupy.
  – Dziś rozmawiamy o jakości w edukacji. To dobry moment, bo od trzech tygodni w klasach pierwszych, czwartych i siódmych realizowana jest nowa podstawa programowa – mówiła minister Zalewska.

  Przypomniała, że w klasach pierwszych szkół podstawowych pojawiły się zajęcia z podstaw programowania i gra w szachy rozwijająca zdolności matematyczne, a w klasach starszych – pojawią się przedmioty jak geografia, biologia, fizyka i chemia.
  – Jednocześnie rozpoczynamy realizację podstaw programowych, gdzie mamy o 70 godzin więcej informatyki, o 105 godzin więcej nauk przyrodniczych i gdzie wreszcie pojawia się doradca zawodowy – zaznaczyła.

  Zalewska odniosła się także do kłopotów niektórych samorządów z wyposażeniem nowo powstałych ośmioletnich podstawówek w pracownie przedmiotowe. – Inwestycje są po stronie samorządów, bo tak to jest zapisane w przepisach. Mają m.in. bardzo duży udział w podatku PIT, aby realizować to zadanie – tłumaczyła. Niemniej jednak zapowiedziała, że z pomocą przyjść ma im nowy program ministerialny, „Laboratorium”, w ramach którego samorządy będą wnioskować o pieniądze na wyposażenie szkolnych pracowni przyrodniczych.

  – Czekamy na projekt Centrum Nauki Kopernik, właśnie dostali pieniądze na to, aby taki uniwersalny gabinet przyrodniczy przygotować – mówiła szefowa resortu edukacji. Kolejna zapowiedź dotyczyła szybkiego i darmowego internetu w szkołach.

  – Za dwa lata wszystkie szkoły będą mieć dostęp do szerokopasmowego internetu powyżej 100 Mb/s. W dodatku przez dziesięć lat będzie on za darmo – mówiła.

  Przypomniała też o cieszącym się powodzeniem wśród gmin programie "Aktywna tablica". – To tablice multimedialne. Nie możemy udawać, że chcemy zwiększać kompetencje informatyczne młodzieży i nauczycieli mówiąc, że mają to robić przy tablicy z kredą. W związku z tym w ciągu dwóch lat w każdej klasie, w każdej szkole będzie tablica multimedialna - zapewniała. Pieniądze na zakup urządzeń trafić mają do samorządów jeszcze w październiku.

  Zgodziła się, że problemem wielu szkół jest konieczność pracowania w trybie dwuzmianowym [WIĘCEJ TUTAJ]. – To jest mankament dużych miast – tłumaczyła. Niemniej jednak zapowiedziała, że za kilka lat dwuzmianowość przejdzie do przeszłości.

  Dwukrotnie minister edukacji podkreśliła też, że reforma w stolicy województwa śląskiego wprowadzana jest w sposób modelowy. Zapytana przez dziennikarzy o to jak ma się do założeń reformy utworzenie 34-osobowej klasy w SP nr 56 w Katowicach [Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ], obiecała zająć się sprawą.

  – Taka klasa to ewenement. Średnio klasy w podstawówkach liczą 19 uczniów, w gimnazjach – od 23 do 25 osób. Prawdopodobnie jest to wyjątek potwierdzający regułę i jeszcze dziś porozmawiam o tym ze śląską kurator oświaty i prezydentem Katowic – zapowiedziała Anna Zalewska.

  POLECAMY TWOJEJ UWADZE
  TRANSMISJA NA ŻYWO Z MECZU ARMENIA - POLSKA 
  KLIKNIJ W ZDJĘCIE
  Armenia Polska TRANSMISJA NA ŻYWO

  Czy rozumiesz gwarę uczniów? To jest wyzwanie! ROZWIĄŻ QUIZ  Zadyma na meczu Górnik - Piast. Kibole zepsuli święto ZDJĘCIA + WIDEO  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  NOGA Z GAZU: Raport z dróg Patryka Drabka


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reforma jest tak wspaniale przygotowana jak ta w MON,Służbie Zdrowia,Szyszki itd.,

   państwo w państwie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a symbolem prezydentury Krupy stojący na "rynku" KIBEL za miliony złotych dla meneli. Ciekaw jestem kiedy w Katowicach wybuchnie afera reprywatyzacyjna bo słuchy chodzą,że w katowickim magistracie...rozwiń całość

   a symbolem prezydentury Krupy stojący na "rynku" KIBEL za miliony złotych dla meneli. Ciekaw jestem kiedy w Katowicach wybuchnie afera reprywatyzacyjna bo słuchy chodzą,że w katowickim magistracie też się znajdują osoby chętne do współpracy w tym temacie ?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   reforma

   karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   reforma szkolnictwa koszem gmin...... nie tędy droga powinna być finansowana przez rząd a nie kosztem gmin....... bo reforma szkolnictwa jest i tak nie udolna bo wracamy do czasów PZPR / Polskiej...rozwiń całość

   reforma szkolnictwa koszem gmin...... nie tędy droga powinna być finansowana przez rząd a nie kosztem gmin....... bo reforma szkolnictwa jest i tak nie udolna bo wracamy do czasów PZPR / Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem