Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brexit szansą dla Katowic? [WIDEO] Politycy PiS chcą tu instytucji unijnych

AGA
Politycy PiS zabiegają o to, by w Katowicach znalazły się dwie lub jedna z unijnych instytucji usytuowanych do tej pory w Wielkiej Brytanii
Politycy PiS zabiegają o to, by w Katowicach znalazły się dwie lub jedna z unijnych instytucji usytuowanych do tej pory w Wielkiej Brytanii arc.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza inicjator pomysłu poseł Jerzy Polaczek, zabiegają o to, by właśnie w Katowicach znalazły się dwie lub jedna z unijnych instytucji usytuowanych do tej pory w Wielkiej Brytanii.

Pod interpelacją w sprawie podjęcia przez Rząd RP działań w celu przeniesienia do Katowic siedziby jednej z dwóch agencji Unii Europejskiej znajdujących się obecnie w Londynie
podpisało się kilkudziesięciu parlamentarzystów.

- W związku z wynikiem czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii oraz ostatnimi wypowiedziami brytyjskiej Premier, opuszczenie struktur Unii Europejskiej przez ten kraj w perspektywie kilku najbliższych lat wydaje się być przesądzone. Z uwagi na fakt, iż siedzibą agencji Unii Europejskiej może być jedynie państwo członkowskie wspólnoty, kwestią czasu jest podjęcie decyzji o przeniesieniu do innego państwa UE mających swoje siedziby w Londynie Europejskiej Agencji Leków (EuropeanMedicinesAgency) oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (European Banking Authority) - piszą w swej interpelacji do premier rządu Beaty Szydło posłowie.

Europejska Agencja Leków jako zdecentralizowana agencja UE jest odpowiedzialna za ocenę naukową i nadzorowanie produktów leczniczych opracowanych przez firmy farmaceutyczne do stosowania w UE oraz za monitorowanie bezpieczeństwa tych produktów. EMA jest zobowiązana do umożliwienia pacjentom dostępu we właściwym czasie do nowych produktów leczniczych i odgrywa istotną rolę we wspieraniu opracowywania produktów leczniczych. Agencja wykorzystuje szereg mechanizmów regulacyjnych, aby osiągnąć te cele.

ZOBACZ WIDEO:
Polaczek: Unijna agencja zmieniłaby oblicze Katowic [WIDEO]

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jest niezależnym organem UE, który ma za zadanie zapewnić skuteczną i spójną regulację ostrożnościową i nadzór w całym europejskim sektorze bankowym. Do ogólnych celów działalności Urzędu należą utrzymanie stabilności finansowej w Unii oraz zapewnienie integralności, efektywności i prawidłowego funkcjonowania sektora bankowego. EUNB zachowuje niezależność, ale odpowiada przed Parlamentem Europejskim, Radą Europejską i Komisją Europejską.

- Polska, będąca piątym (po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię), co do wielkości państwem członkowskim Unii jest obecnie siedzibą tylko jednej agencji UE – Frontexu - informują parlamentarzyści.

Na terenie Hiszpanii znajdują się cztery agencje UE oraz jedna agencja EURATOM:

* Centrum Satelitarne Unii Europejskiej (EUSC)- Madryt,
* Wspólnotowa Agencja Kontroli Rybołówstwa, (CFCA) – Vigo,
* Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) – Alicante,
* Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) – Bilbao,
* Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Programu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej (F4E) (agencja Euratom) – Barcelona;

we Francji cztery agencje UE:

* Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) – Paryż,
* Instytut Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (EUISS) – Paryż,
* Europejska Agencja Kolejowa (ERA) - Valenciennes i Lille,
* Wspólnotowy Urząd Odmian Roślin (CPVO) – Angers;

w Niemczech trzy oraz Europejski Bank Centralny:

* Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) – Kolonia,
* Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych – Frankfurt,
* Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego (ESRB) – Frankfurt (w siedzibie EBC);

we Włoszech dwie agencje:

* Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – Parma,
* Europejska Fundacja Kształcenia (ETF) – Turyn.
Także trzy mniejsze od Polski państwa członkowskie UE goszczą po dwie unijne agencje:

Węgry: Europejskie Kolegium Policyjne (CEPOL) oraz Europejski Instytut Technologiczny (EIT);

Grecja: Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) oraz Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego.

Holandia: Europejska Jednostka Współpracy Sądowej (EUROJUST) oraz Europejski Urząd Policji (Europol).

- Przykładowo w 2014 r. Rada UE i Parlament Europejski zdecydowały o przeniesieniu jednej z agencji (Europejskiego Kolegium Policyjnego, CEPOL) z Wielkiej Brytanii do Węgier. Kiedy dwa lata wcześniej brytyjski rząd ogłosił, że nie może dłużej gościć u siebie CEPOL chęć przejęcia jego siedziby zgłosiło siedem państw. Ostateczny sukces Węgier w tej kwestii opierał się na dobrych relacjach i wsparciu ze strony sprawującej (w czasie podejmowania decyzji o relokacji) przewodnictwo w Radzie UE Litwy. Dzięki tej współpracy rząd Węgier zdołał pozyskać siedzibę CEPOL mimo wstępnego sprzeciwu Komisji Europejskiej (która chciała połączyć CEPOL z haskim Europolem) oraz komisji Parlamentu Europejskiego - czytamy w piśmie posłów do pani premier Szydło.

Obecnie co najmniej kilka państw członkowskich mniej lub bardziej oficjalnie zgłasza chęć przyjęcia siedzib agencji. W tydzień po wynikach brytyjskiego referendum wicepremier Hiszpanii oznajmił dziennikarzom, że rząd tego kraju powołuje grupę roboczą, która ma pomóc w pozyskaniu, co najmniej jednej (szóstej w Hiszpanii) agencji opuszczającej Londyn.

- Pozyskanie dla Polski siedziby, co najmniej jednej z opuszczających Londyn agencji wymaga prowadzenia działań dyplomatycznych z pozostałymi państwami członkowskimi UE, a także wewnątrz Parlamentu Europejskiego (w szczególności z europosłami zasiadającymi we właściwych dla obszaru działania agencji komisjach PE) - piszą posłowie PiS.

W przypadku EUNB istotnym wydaje się argument, iż urząd ten powinien znajdować się poza państwami strefy euro. Po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię Polska stanie się największym państwem członkowskim wspólnoty posiadającym własną walutę.
13 z 37 zdecentralizowanych agencji UE ma swoje siedziby w miastach niebędących stolicami państw goszczących. Dotyczy to głównie największych państw członkowskich UE, do których zalicza się Polska. W staraniach o pozyskanie siedziby agencji UE państwa członkowskie już od najwcześniejszego etapu wskazują konkretne miasto mogące gościć taki urząd.

Argumentacja śląskich posłów PiS jest następująca:

- Katowice, jako stolica ponad 4,5 milionowego województwa są jednocześnie głównym ośrodkiem dwumilionowej konurbacji, a więc największej metropolii w Polsce. W pobliżu miasta krzyżują się dwa unijne korytarze transportowe (autostrady A4 i A1) oraz usytuowane są dwa międzynarodowe porty lotnicze. Metropolia posiada również szybkie, bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą oraz innymi stolicami europejskimi (Berlin,Wiedeń, Praga). Znajduje się tutaj także największe w Polsce międzynarodowe centrum kongresowe w Polsce i bogata, dynamicznie rozwijająca się baza hotelowa. Jednocześnie koszt wynajmu powierzchni biurowej najwyższej klasy jest w Katowicach prawie o połowę niższy niż w Warszawie. Obecnie w budowie jest ponad 66 tys. m2 biur (przy 404 tys. m2 istniejącej powierzchni), co sytuuje Katowice w pierwszej piątce regionalnych rynków biurowych w Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, ze Katowice mogą pochwalić się wysoką dynamiką przyrostu nowych i nowoczesnych mieszkań, których ceny kształtują się na jednym z najniższych poziomów wśród miast wojewódzkich w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Brexit szansą dla Katowic? [WIDEO] Politycy PiS chcą tu instytucji unijnych - Dziennik Zachodni