Co kryją hitlerowskie podziemia Katowic? Sekretne schrony...

  Co kryją hitlerowskie podziemia Katowic? Sekretne schrony nazistowskich dostojników i urzędów

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budynek katowickiej kurii biskupiej w czasie II wojny światowej został przejęty przez nazistowskie władze niemieckie. Podobnie stało się z katedrą, niewidoczną
  1/2
  przejdź do galerii

  Budynek katowickiej kurii biskupiej w czasie II wojny światowej został przejęty przez nazistowskie władze niemieckie. Podobnie stało się z katedrą, niewidoczną na zdjęciu, bo w tamtych latach daleką jeszcze od ukończenia. Na dolnych kondygnacjach obydwu gmachów powstały schrony przeciwlotnicze ©Archiwum Państwowe w Katowicach

  Przetrwała znacząca część planów niemieckich schronów przeciwlotniczych, utworzonych w Katowicach podczas II wojny światowej. Gdyby na dzisiejszy plan Katowic nanieść wszystkie informacje, jakie posiadamy na temat lokalizacji tych obiektów, wyłoniłby się nam fascynujący obraz prawdziwego podziemnego miasta. Katowickie schrony przeciwlotnicze okresu II wojny światowej były tematem spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN Katowice „Przystanek Historia”.
  W ramach przygotowań do spodziewanych nalotów alianckiego lotnictwa adaptowano na schrony dla mieszkańców piwnice domów. Niemcy zadbali także o bezpieczeństwo pracowników urzędów, przedsiębiorstw i instytucji. W związku z tym schrony powstały też w podziemiach wielu znanych gmachów miasta.

  - Zachowały się plany piwnic obecnego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ówczesnego Prezydium Policji, które także posiadało schrony na wypadek nalotów.
  Te piwnice mają swoją historię. W siedzibie policji byli przetrzymywani więźniowie, przesłuchiwano ich tam. To kolejny element tragicznej historii tego miejsca, obecnie trochę zapomnianej - mówił dr Mirosław Węcki z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Historii UŚ podczas spotkania, które odbyło się w czwartek, 25 maja, w Centrum Edukacyjnym IPN Katowice „Przystanek Historia”. Obok dr. Mirosława Węckiego prowadzili je: dr Mirosław Sikora z Instytutu Pamięci Narodowej oraz autor niniejszego artykułu.

  - Dzięki odnalezionej dokumentacji wiemy, w jaki sposób wzmacniano piwnice Prezydium Policji, jak wyprowadzano wyjścia ewakuacyjne. Jeden z tuneli ewakuacyjnych spod piwnic Prezydium Policji wychodził mniej więcej w rejonie obecnego pomnika Wojciecha Korfantego - dodał Węcki.

  Innymi przykładami budynków, pod którymi mieściły się piwniczne schrony, są gmach dzisiejszej Polskiej Grupy Górniczej oraz kościół garnizonowy.

  Kwatera gauleitera


  W Katowicach powstawały też specjalne obiekty przeznaczone dla najwyższych w regionie władz nazistowskich. Budowano je w najściślejszej tajemnicy. Dopiero w 2016 roku wspólnie z Mirosławem Węckim odnaleźliśmy najważniejszy z nich - tajną kwaterę dowodzenia gauleitera Górnego Śląska, Fritza Brachta. Mieściła się ona w nieukończonym i skonfiskowanym przez Niemców klasztorze Sióstr Służebniczek NMP, usytuowanym w leżących wówczas pod Katowicami Panewnikach. Jej centralnym ośrodkiem był wielki podziemny schron. Mimo odkrycia jego dyslokacji, obiekt ten nie został do końca zbadany. Udało nam się spenetrować będący jego częścią przedwojenny schron polski, jednak dalsza część podziemi wciąż jeszcze pozostaje niedostępna. Z uzyskanej niedawno relacji kolejnego naocznego świadka wynika, że schron prawdopodobnie mieści się pod klasztorną kaplicą. Pewne też poszlaki wskazują na to, że jest on zalany wodą.

  CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ ZDJĘCIA
  TAJEMNICA GAULEITERA BRACHTA W KATOWICACH  Nieznany bunkier NSDAP


  W trakcie poszukiwań tajnej siedziby gauleitera, czyli Gaubefehlsstand Panewnik, natrafiliśmy na ślad jeszcze jednego, pokrewnego obiektu: Kreisbefehlsstand Kattowitz. Był to schron przeznaczony dla katowickiego kreisleitera NSDAP oraz jego współpracowników. Odnaleźliśmy pełną dokumentację budowlaną tego bunkra, który na tle innych katowickich schronów okazał się dosyć unikatowy. Wzniesiono go jako budowlę samodzielną.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kattowitz

   OS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   oni byli u siebie od 500 lat !!! wiec oco chodzi !!!!! a ze polacy zrobili napad terorystyczny i sfalszowali plebiscyt to inny temat!!! a jak to bylo z za olziem???? tez macierz????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O brzydcy wy nazisci!

   Matka Bosak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   ....Co kryją hitlerowskie podziemia Katowic? Sekretne schrony nazistowskich dostojników i urzędów ......
   Mocny tytul - panie Borowka!
   Czy to znaczy, ze te ....hitlerowskie podziemia...naleza...rozwiń całość

   ....Co kryją hitlerowskie podziemia Katowic? Sekretne schrony nazistowskich dostojników i urzędów ......
   Mocny tytul - panie Borowka!
   Czy to znaczy, ze te ....hitlerowskie podziemia...naleza dalej do hitlerowcow? Czy przebralii oni czarne mundury na czarne szatki - bo takich sie tam teraz widzi.
   A Narodowych i Socjalistow tez w Piastolandzie niemalo.
   Czasem dobrze jest puscic mozg przed emocje.
   PS: A co zostalo z ziemianek dla ochrony urzednikow rezydujacych w zbudowanym przed wojna gmachu "wWojewodztwa"? A moze polscy urzedole nie potrzebowali bunkrow w czasie wojny? Wystarczyl bohaterski 72 PP i jego guziki?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mam pytanie...

   ada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   "nazistowskich dostojników".... a jakiejż to narodowości byli ów dostojnicy???????????????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłamstwo nazistowskie

   tadek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Naziści? Co to za narodowość? Może niemiecki pan p wyjaśni?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawa historia

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Bardzo ciekawe.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama