Dwa żurawie wylądowały na budowie .KTW

  Dwa żurawie wylądowały na budowie .KTW

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do budowy biurowca .KTW I zostaną wykorzystane trzy żurawie
  1/2
  przejdź do galerii

  Do budowy biurowca .KTW I zostaną wykorzystane trzy żurawie ©marzena bugała-azarko

  Trwa budowa pierwszej wieży kompleksu .KTW w Katowicach. Na działce obok Spodka zamontowano już dwa olbrzymie żurawie, mają 53 i 46 metrów wysokości.
  Kompleks .KTW powstaje tuż przy hali katowickiego Spodka i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w miejscu wyburzonego wieżowca DOKP. Będą go tworzyły dwa biurowce, zaprojektowane przez architektów z pracowni Medusa Group.
  W pierwszej kolejności inwestor - firma TDJ Estate - planuje przy Spodku postawić niższy z biurowców (.KTW I), który ma mieć 66 metry wysokości i 14 kondygnacji, drugi, który powstanie później, będzie wysoki na 133 metry (31 kondygnacji nadziemnych).


  Generalnym wykonawcą inwestycji jest Strabag. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu od przekładek sieci biegnących przez działkę, na której staną biurowce. W lipcu na plac budowy zajechał ciężki sprzęt i ruszyły prace ziemne. W sierpniu przystąpiono do budowy ściany szczelinowej, która miała wyznaczać obszar do wylania fundamentów biurowców. Jej wykonanie zajęło 60 dni. Konstrukcja jest ogromna, obwód ściany wynosi 330 metrów, głębokość waha się od 22 do 26 metrów, natomiast jej średnia grubość to aż 80 centymetrów.

  Obecnie na placu budowy trwają prace przygotowawcze do wylania płyty fundamentowej kompleksu. Wykonawca wykonał już większą część zbrojenia płyty. Roboty nabierają tempa, zaś obok Spodka wylądowały dwa żurawie, w sumie do budowy .KTW wykonawca użyje trzech dźwigów. Pierwszy z nich zamontowano już w połowie października, ma 53 metry wysokości. Drugi pojawił się na placu budowy w miniony weekend - ten ma 46 metry.

  - Jeszcze w listopadzie rozpocznie się montaż trzeciej maszyny K-3 - zapowiada Marta Stach, z biura prasowego inwestycji.
  Budowa pierwszego, niższego biurowca .KTW potrwa dwa lata. Plan zakłada, że w tym roku powstaną trzy kondygnacje podziemne przeznaczone głównie na parking, ten będzie wspólny dla obu wieżowców, znajdzie się na nim w sumie 626 miejsc parkingowych. Do realizacji tej części inwestycji wykorzystanych zostanie ok. 25 tys. metrów sześciennych betonu i 3 tys. ton stali.

  Inwestycja TDJ Estate przy „Spodku” jest jedną z najwiekszych inwestycji biurowych prowadzonych obecnie w Katowicach. Łączna powierzchnia komercyjna kompleksu .KTW wyniesie 61,8 tys. mkw. Budowa wyższej wieży .KTW II ma ruszyć, gdy inwestor osiągnie odpowiedni współczynnik komercjalizacji niższego biurowca.

  Oba wieżowce będą budowane w żelbetowej konstrukcji. Każda z wież będzie się składała z segmentów, wyższa z trzech, niższa z dwóch, przesuniętych względem siebie. Architekci kompleksu - Łukasz Zagała i Przemo Łukasik z Medusa Group - podczas prezentacji swojego projektu podkreślali, że ich zamierzeniem nie było kreowanie nowego symbolu Katowic.

  - Chcieliśmy postawić na racjonalną architekturę, nie pozbawioną oryginalności, natomiast prostą, skromną i elegancką - mówili.  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Tyle naprawdę zarabiają żołnierze, policjanci, strażnicy i prokuratorzy
  *Czy zdałbyś egzamin na taksówkarza? Jak przejechać przez Katowice? QUIZ
  *Wielki wybuch w Sosnowcu: Szkieletor runął ZDJĘCIA + WIDEO
  *To co, że wiatr i zimno. Morsy rozpoczęły sezon na Pogorii ZDJĘCIA + WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A teraz prosimy...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ... coś o budowie galerii przy Kolejowej, z litanią firm-przyszłych najemców. Dawno nie było (chyba już tydzień).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama