Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec autobusowy przy Skargi: Katowice czeka wielka rewolucja w komunikacji

Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice
Rewolucja w systemie transportowym Katowic przewiduje - oprócz wielu inwestycji drogowych - m.in. kupno nowoczesnych autobusów, nowe linie tramwajowe i tworzenie kolejnych dróg rowerowych
Rewolucja w systemie transportowym Katowic przewiduje - oprócz wielu inwestycji drogowych - m.in. kupno nowoczesnych autobusów, nowe linie tramwajowe i tworzenie kolejnych dróg rowerowych arc / Arkadiusz Ławrywianiec
W związku z opublikowanym listem na str. 17 „Dziennika Zachodniego” (25 X), pragnę podkreślić, że za stan dworca przy ulicy Piotra Skargi odpowiada jego prywatny właściciel. Miasto Katowice dokłada wszelkich starań, aby stworzyć alternatywę dla przewoźników oraz pasażerów obecnie korzystających z prywatnego dworca przy ulicy Piotra Skargi - stąd inwestycja w węzeł przesiadkowy Sądowa.

Od kilku lat w centrum miasta przeprowadzane są prace, które zmieniają Katowice - przebudowano Rynek, a wizytówką stała się Strefa Kultury. Kolejnym krokiem jest szereg inwestycji transportowych. W Katowicach czeka nas prawdziwa rewolucja komunikacyjna, która - w pers-pektywie kilku najbliższych lat - zmieni transportowe oblicze miasta. Choć w trakcie wprowadzania zmian należy liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu, to po ich zakończeniu wszyscy mieszkańcy odczują ogromną pozytywną zmianę.

Kładziemy duży nacisk na rozwój i promowanie transportu publicznego. Rozpoczęliśmy prace nad centrum przesiadkowym w Ligocie, trwają przetargi na inwestycje w Zawodziu i Brynowie, a w planach mamy łącznie aż osiem takich inwestycji.
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest węzeł zlokalizowany przy ulicy Sądowej, który będzie dedykowany przewoźnikom obsługującym kursy dalekobieżne. Węzeł będzie umożliwiał swobodne przesiadki z autobusów komunikacji miejskiej na autobusy dalekobieżne.

CZYTAJ KONIECZNIE
DWORZEC AUTOBUSOWY W KATOWICACH TO WSTYD DLA MIASTA

Komfortowa infrastruktura dla podróżnych obejmie budynek, w którym na parterze znajdzie się poczekalnia dla połączeń lokalnych oraz na piętrze - dla połączeń międzynarodowych. Dodatkowo w budynku znajdzie się infrastruktura towarzysząca - toaleta, mała gastronomia, punkt prasowy, przechowalnia bagażu. Projekty uwzględniają jednocześnie potrzeby kierowców autobusów dalekobieżnych - dyspozytornię, specjalne pomieszczenia i sanitariaty. Na terenie węzła przesiadkowego znajdzie się wiata rowerowa, parking dla ponad 100 pojazdów oraz mała architektura i zieleń. Węzeł będzie gotowy w 2019 roku.
Realizacja tych inwestycji, a także tworzenie nowych dróg rowerowych wraz z rozbudową systemu wypożyczalni rowerów czy kupno nowoczesnych autobusów i nowe linie tramwajowe, pozwoli zmienić transportowe oblicze miasta - ruch pojazdów będzie płynniejszy, zwiększy się liczba mieszkańców korzystających z komunikacji publicznej i jednośladów. Korzyścią dla mieszkańców będzie między innymi zaoszczędzony czas i paliwo, a także zmniejszenie hałasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo