Dzisiaj zaczynają się II Śląskie Targi Książki w Katowicach...

  Dzisiaj zaczynają się II Śląskie Targi Książki w Katowicach PROGRAM

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Targi książki zawsze przyciągają publiczność

  Targi książki zawsze przyciągają publiczność ©Przemyslaw Swiderski

  PROGRAM ŚLĄSKICH TARGÓW KSIĄŻKI Dziś startują i potrwają do niedzieli Śląskie Targi Książki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Impreza powoli, ale rośnie w siłę. W tym roku zajmie dwukrotnie większą powierzchnię MCK niż przed rokiem, a to dobra wiadomość dla Czytelników i bibliofilów, bo oznacza większą liczbę wystawców, czyli wydawnictw, które zaprezentują się w Katowicach. Wstęp na targi jest bezpłatny. Będą trwać od dziś do niedzieli, w godzinach od 10 do 18. Impreza jest niepowtarzalną okazją do spotkań z autorami, udziału w ciekawych dyskusjach, ale też do książkowych zakupów nowości w promocyjnych cenach.
  Targi książki zawsze przyciągają publiczność

  Targi książki zawsze przyciągają publiczność ©Przemyslaw Swiderski

  2 Śląskie Targi Książki odbędą się w Katowicach po raz drugi. Organizatorami imprezy są Targi Książki - spółka powstała w 2010 roku w wyniku porozumienia wydawców i spółki targowe. W gronie założycieli spółki są: Agencja Edytorska EZOP, Firma Księgarska Olesiejuk, Oficyna Wydawnicza RYTM, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS oraz wydawnictwa BELLONA, BOSZ, Jeden Świat, Poligraf, Salezjańskie, Sonia Draga oraz ZYSK i S-ka. Branżę targową w gronie wspólników reprezentuje Murator EXPO. Spółka jest organizatorem Warszawskich Targów Książki.

  ZOBACZ KONIECZNIE
  PROGRAM ŚLĄSKICH TARGÓW KSIĄŻKI


  150 wydawnictw będzie na tegorocznych Śląskich Targach Książki. Wśród nich znajdziemy te największe, jak Znak, Muza, Świat Książki, Czarna Owca, Rebis, Wydawnictwo Literackie, czy wydawnictwo Sonia Draga. Większość z nich „przywiezie” do Katowic nie tylko swoje najnowsze pozycje książkowe, ale również najbardziej poczytnych autorów.

  100 ponad 100 autorów spotkamy na imprezie w Centrum Kongresowym. W Katowicach pojawią się m.in. brytyjski twórca horrorów Graham Masterton, szwedzka autorka bestsellerowych „Seniorów w natarciu” Catharina Ingelman-Sundberg i austriacki autor kryminałów Bernhard Aichner. Spośród polskich autorów na targach pojawią się Józef Hen, Zbigniew Białas, Agata Tuszyńska, Joanna Bator, Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Marta Fox, Barbara Kosmowska, a także autorzy nominowani do Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2015: Inga Iwasiów, Sylwia Chutnik, Maciej Płaza, Filip Springer, Anna Janko. Na Targach spotkamy również Jerzego Bralczyka, Jacka Cygana, Marka Kamińskiego, Ilonę Łepkowską, Grzegorza Miecu- gowa, Marka Przybylika, Katarzynę Pakosińską, Tomasza Sekielskiego, Ewę Wachowicz i Tomasza Zimocha.

  1000 - tyle książek rok temu na targach zyskało nowych właścicieli w ramach wymiany książek zorganizowaną przez grupę Śląskich Blogerów Książkowych.

  16 Na targach zostanie wręczona nagroda Śląski Wawrzyn Literacki, którą Biblioteka Śląska przyzna już po raz 16. Uroczystość odbędzie się w czasie Wieczoru Wystawców, któremu towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu znakomitych muzyków. Zagrają Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Eric Allen, Maciej Grzywacz, Maciej Sikała, Wojtek Staroniewicz, Darek Herbasz, Irek Wojtczak, Tomasz Grzegorski, Michał Ciesielski, Piotr Chęcki i Przemek Dyakowski. Uroczystość odbędzie się w sali koncertowej NOSPR.

  Program Śląskich Targów Książki  Program Śląskich Targów Książki  Piątek, 30 września
  10.00-11.00
  Warsztaty plastyczno-literackie na podstawie książek wydawnictwa Muchomor.
  „Orkiestra krowy Zosi” autorstwa Geoffroy'a de Pennart (4-6 lat)
  Wydawnictwo Muchomor
  Forum 2
  10.00-11.00
  wystąpienie dr Macieja Witkowskiego, który opowie o swoich antropologicznych podróżach badawczych po karpackich wioskach.Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie GórniczejScena główna
  10.00–12.00
  Dariusz Rekosz, pisarz i animator kultury prowadzi literackie warsztaty detektywistyczne dla młodzieży (wiek 15+).
  Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co to jest alfabet, jak szyfrować i rozszyfrowywać zwykły tekst, a nawet jak zakodować list do swojej koleżanki – to spotkanie jest właśnie dla Was! Prowadzący wyjaśni Wam niemal wszystkie niuanse teorii kodowania, pokaże znane i nieznane hasła, a także zabierze w świat literaturowych zagadek.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  10.00-18.00
  Wymiana książek
  Wymiana organizowana przez najbardziej zaczytaną grupę na Śląsku – Śląskich Blogerów Książkowych. Rok temu nowy dom znalazło około 1000 książek, spróbujmy w drugiej edycji Śląskich Targów Książki pobić ten rekord! *
  *Regulamin i zasady Wymiany dostępne na stronie silesiaczyta.pl
  Śląscy Blogerzy Książkowi
  stoisko nr 6
  10.00–18.00
  Kiermasz, Czytelnia Pod Sówką – Biblioteczna Poradnia Książkowa
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  stoisko nr 101
  10.00–18.00
  Świętuj z nami 10. urodziny portalu CzasDzieci.pl. Warsztaty i animacje dla najmłodszychCzasDzieci.plstoisko nr 94
  11.00-11.45
  Warsztaty plastyczno-literackie na podstawie książek wydawnictwa Muchomor.
  „Historie Mona Lizy” Piotra Barsony (od 7 lat)
  Wydawnictwo Muchomor
  Forum 2
  11.00–12.00
  „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci. Pięć edycji konkursu”. Prowadzi dr Anna Machwic, ASP Katowice.
  Otwarty wykład, podczas którego zostaną omówione możliwości współpracy wydawców z organizatorami konkursu, a także pokazane efekty ostatnich edycji.  Na terenie Targów dostępna będzie wystawa Akademii Sztuk Pięknych towarzysząca konkursowi „Książka dobrze zaprojektowana”.
  Akademia Sztuk Pięknych Katowice, Organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  12.00-12.45
  Warsztaty plastyczno-literackie na podstawie książek wydawnictwa Muchomor.
  „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Katarzyny Radziwiłł (od 11 lat)
  Wydawnictwo Muchomor
  Forum 2
  12.00–13.00
  Prezentacja aplikacji „Książki do słuchania”.
  Dzięki tej aplikacji dzieci za pomocą smartfona lub tabletu będą mogły posłuchać książek wydawnictwa ADAMADA, czytanych przez znanych aktorów.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  12.00–13.00
  Warsztaty dla dzieci z trenerem motywacyjnym i autorem książek dla dzieci Michałem Zawadką.
  „Chcę być kimś, czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone” – warsztaty motywacyjny dla młodzieży (14- 20 lat).
  Michał Zawadka wraz z uczestnikami odpowiedzą na pytania: jak uwierzyć w siebie, jak wyznaczać i osiągać cele, jak obalić „hejt” i nie dać złowić się na „fejm”, jak bronić indywidualności w grupie, jak pokonać życiowe bariery, jak być w życiu graczem, a nie przegranym pionkiem. Rozpracują też takie zagadnienia, jak siła samodyscypliny i sztuka podejmowania decyzji.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  13.00
  Uroczyste otwarcie 2. Śląskich Targów Książki
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  13.00–14.00
  Dariusz Rekosz, pisarz i animator kultury prowadzi warsztaty dla młodzieży (10-15 lat).
  Dlaczego przekleństwa są archaizmami? Czym różni się cyfra od liczby? Jaki jest związek wody z liczbą Pi? No i jak trafić szóstkę w Lotto? Na te i na wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedź w czasie brawurowego spotkania zatytułowanego Magia Słowa, w którym dane Wam będzie również spróbować… algorytmu. Dobra zabawa – gwarantowana.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  13.00-14.30
  „S(ł)ów Kącik” – warsztaty typograficzne dla grup szkolnych
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  Forum 2
  14.00–14.30
  Witold Turant
  Dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem Katowice, poeta, tłumacz i prozaik prezentuje książkę „Miasto z przypadku”, opowiadającej o wyjątkowej historii stolicy Górnego Śląska.
  „Śląsk” Wydawnictwo Naukowe
  Scena główna
  14.00–14.30
  Weronika Murek
  Prezentuje książkę „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, nominowana do Literackiej Nagrody Gdynia 2016.
  Wydawnictwo Czarne
  Forum 1
  14.30–15.00

  Wręczenie nagrody księgarzy śląskich Genius Loci -Wiernego Opiekuna Ziemi Śląskiej
  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy. Oddział Śląski
  Forum 1
  14.30-15.30
  Spotkanie z Aliną Kolinski
  Koordynatorka projektów zagranicznych i wielokulturowych w Bibliotece Miasta Köln opowie o projekcie dla dzieci pod tytułem „Czy ty właściwie wiesz, jak bardzo cię lubię”, zrealizowanym w ramach obchodów 25. Jubileuszu Partnerstwa Miast Köln-Katowice.
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Polska Izba Książki
  Forum 2
  14.30–15.30
  Joanna Bator
  Uroczyste wręczenie Silesianki – Nagrody Dyskusyjnych Klubów Książki – Joannie Bator, autorce najchętniej czytanych książek w klubach województwa śląskiego. Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany przede wszystkim do osób korzystających z bibliotek publicznych, który Biblioteka Śląska od kilku lat realizuje we współpracy z Instytutem Książki.
  Biblioteka Śląska, organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  15.30-16.00
  „Puk, puk tu ebook”
  Spotkanie poświęcone e-bookom i e-czytnikom. Czym są e-booki? Jak wybrać czytnik? – to tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone na spotkaniu z Krzysztofem Zemczakiem, właścicielem portalu www.eCzytelnik.com.
  Fundacja Miasto Słów
  Forum 2
  15.30–16.00
  Barbara Kosmowska
  Spotkanie ze znaną autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zdobywczynią wielu nagród, m.in. za książki „Kolorowy szalik” i „Pozłacana rybka”.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  16.00-17.00
  Od blogerów dla blogerów: „Jak pisać recenzje, żeby coś z tego mieć?”
  Panel dyskusyjny o książkach, dobrym blogowaniu i współpracy z wydawcami. Prowadzenie Ilona Chylińska.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, Śląscy Blogerzy Książkowi
  Forum 2
  16.00–17.00
  Inga Iwasiów
  Spotkanie z autorką nominowaną do Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2015 za książkę „Pięćdziesiątka”.
  Biblioteka Śląska, organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  16.30–17.30
  Profesor Jerzy Bralczyk
  Spotkanie z wybitnym językoznawcą, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  17.00–17.30
  Maria Fiderkiewicz
  Antropolog kultury, muzealnik, eseistka i poetka prezentuje książkę „Zaszyfrowany wszechświat malarstwa Erwina Sówki”, opisującą nie tylko fenomen tytułowego, polskiego malarza prymitywisty, ale także całego śląskiego mikroświata śląskich górników.
  „Śląsk” Wydawnictwo Naukowe
  Forum 2
  17.00–17.30
  Jan Chojnacki
  Dziennikarz, producent i wydawca, autor audycji „Bielszy Odcień Bluesa”, od ponad 40 lat obecnej na falach Trójki, opowie o książce „Blues z kapustą”, porywającej, pełnej anegdot opowieści o obezwładniającej sile muzyki, barwnym życiu i absurdach PRL-u.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, Wydawnictwo ZNAK
  Scena główna
  Sobota, 1 październia
  10.00–11.00
  Agnieszka Krawczyk
  "Literackie śniadanie z Agnieszką Krawczyk, czyli mini-warsztat pisarski i rozmowa o tym, jak spełnić marzenia o byciu pisarką na cały etat i nie tylko." Na rozmowę zapraszają siostry - Monika Badowska (ProwincjonalnaNauczycielka.pl) i Izabela Stawicka (PannaPollyanna.pl), Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Wydawnictwo Filia
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  Forum 1
  10.00–11.00
  Jadwiga Stawnicka
  Prof. Jadwiga Stawnicka opowiada o swojej książce i badaniach z zakresu lingwistyki kryminalistycznej, filozofii działań policji, a także o tym, jak kryminolodzy poszukują zbrodni w lingwistycznych aspektach rzeczywistości.
  Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
  Scena główna
  10.00-12.00
  „S(ł)ów Kącik” – warsztaty typograficzne dla dzieci i rodziców
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  Forum 2
  10.00-18.00
  „Książka na receptę” – Literacki Ostry Dyżur dla dzieci

  Literacki Ostry Dyżur zna remedium na każdą literacką bolączkę! Po raz pierwszy w Katowicach otworzy swoje podwoje dla wszystkich poszukujących książkowych inspiracji. Niezwykły zespół lekarski – eksperci z dziedziny literatury dla dzieci nie tylko wysłuchają czytelniczych problemów, ale i zalecą stosowną kurację.
  Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do targowego centrum pomocy literackiej. Eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, postawią diagnozę, a na koniec przepiszą kurację. Oczywiście literacką. I na receptę.
  czasdzieci.pl
  stoisko czas dzieci
  10.00-18.00
  Kiermasz, Czytelnia Pod Sówką – Biblioteczna Poradnia Książkowa
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  stoisko nr 101
  10.00-18.00
  Wymiana książek
  Wymiana organizowana przez najbardziej zaczytaną grupę na Śląsku – Śląskich Blogerów Książkowych. Rok temu nowy dom znalazło ok. 1000 książek, spróbujmy w drugiej edycji Śląskich Targów Książki pobić ten rekord! *
  *Regulamin i zasady Wymiany dostępne na stronie silesiaczyta.pl
  Śląscy Blogerzy Książkowi
  stoisko nr 6
  11.00–11.30
  Joanna Bator
  Spotkanie z publicystką, podróżniczką, eseistką, specjalistką od antropologii kultury i gender studies, autorką powieści „Wyspa łza”, Rekin z parku Yoyogi”, „Chmurdalia”, „Ciemno, prawie noc”, laureatką m.in. Nagrody Literackiej Nike.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  11.00–11.30
  Katarzyna Pakosińska
  Opowiada o pisaniu, Malinie i jej przygodach.
  MUZA S.A.
  Scena główna
  11.30–12.00
  Magdalena Omilianowicz
  Sylwia Chutnik rozmawia z Magdą Omilianowicz, autorką książki „Bestia. Studium zła”; po spotkaniu sesja autografów na stoisku.
  Od deski do Deski
  Forum 1
  11.30–12.00Agata Tuszyńska
  „Jamnikarium” to nowa książka pisarki poświęcona fenomenowi „jamnikolubstwa”, które łączyło Napoleona, Kennedy’ego, Picassa, Prousta, Nowosielskiego, Waldorffa i Mrożka. Książka odpowiada m.in. na pytania: kto jest kim w jamniczym świecie i co jest esencją jamniczości?Wydawnictwo MGScena Główna
  11.30–12.00
  Barbara Kosmowska
  Spotkanie ze znaną autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zdobywczynią wielu nagród, m.in. za książki „Kolorowy szalik” i „Pozłacana rybka”.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  12.00–12.30
  Jacek Cygan
  Prezentacja zbioru opowiadań „Przeznaczenie, traf, przypadek”.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, ZNAK
  Forum 2
  12.00–13.00
  Józef Hen
  Aktualne wydarzenia polityczne i kulturalne oczami nestora polskiej diarystyki, biografistyki i beletrystyki – spotkanie z Józefem Henem i jego książkami „Powrót do bezsennych nocy” oraz „Bruliony profesora T”.
  Sonia Draga
  Forum 1
  12.00–13.00
  Catharina Ingelman–Sundberg
  „Senior przestępca doskonałym?” – spotkanie z Cathariną Ingelman–Sundberg, szwedzką autorką komedii kryminalnych „Seniorzy w natarciu” oraz „Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem”
  Sonia Draga
  Scena główna
  12.00–14.30
  VII Gala Dress For Success Poland: „Potęga odwiecznej kobiecości”
  Gala będzie okazją do spotkania i wymiany doświadczeń kobiet sukcesu, dla których istotne jest społeczne wspieranie potrzebujących, pomoc kobietom na rynku pracy i wolontariackie dzielenie się swoimi osiągnięciami. Gośćmi honorowymi Gali będą Jolanta Kwaśniewska Dorota Soszyńska, Solange Olszewska I Krystyna Kaszuba. Choreografem i wykonawcą prezentacji multimedialnej jest Salma Marta Galewska.
  Dress For Success Poland
  Sala konferencyjna
  12.30–13.00
  Kuzie Nhakaniso
  Spotkanie z autorem książki dla dzieci „Zuzia's New Home / Nowy Dom Zuzi”, dwujęzycznej książeczki w języku polskim oraz angielskim z rysunkami do kolorowania.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 2
  13.00–14.00
  Mieczysław „Hajer” Bieniek
  Hajer to po śląsku górnik. To właśnie w kopalni rozpoczęła się życiowa przygoda Mietka Bieńka – człowieka, który z dnia na dzień postanowił zmienić całe swoje życie. Od tamtej pory zwiedził samotnie ponad 100 krajów. O swoich przygodach opowiada z dużą dozą humoru, często nawiązując do śląskiej gwary. W tym roku wydał książkę „Hajer na andyjskim szlaku”.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, Annapurna
  Forum 1
  13.00–14.00
  Tadeusz Kijański
  Spotkanie z polskim reżyserem, scenarzystą, scenografem, aktorem, malarzem i pisarzem, autorem książki „Powrót do domu koni”.
  Świat Książki
  Forum 2
  13.00–14.00
  Sylwia Chutnik
  Spotkanie z autorką nominowaną do Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2015 za książkę „Jolanta”.
  Biblioteka Śląska, organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  14.00–15.00
  Maciej Płaza
  Spotkanie z autorem nominowanym do Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2015 za książkę „Skoruń”.
  Biblioteka Śląska, organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  14.00–15.00
  Anna Kańtoch
  Najznamienitsi śląscy pisarze: Anna Kańtoch i Romuald Pawlak podczas drugiej edycji katowickich Targów w rozmowie z blogerami książkowymi o pisarstwie, etapie tworzenia, a także o tym, jak dużą wartość mają książki w ich życiu.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, Śląscy Blogerzy Książkowi
  Forum 2
  14.00–15.00
  Romuald Pawlak
  Najznamienitsi śląscy pisarze: Anna Kańtoch i Romuald Pawlak podczas drugiej edycji katowickich Targów w rozmowie z blogerami książkowymi o pisarstwie, etapie tworzenia, a także o tym, jak dużą wartość mają książki w ich życiu.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 2
  14.00–15.00
  Katarzyna Bonda
  Awanturnicza, nieobliczalna, niebezpieczna... – spotkanie z Katarzyną Bondą.
  MUZA S.A.
  Scena główna
  15.00–15.30
  Małgorzata i Michał Kuźmińscy
  Spotkanie z autorami bestsellerów „Pionek” i „Śleboda”.
  Wydawnictwo Dolnośląskie
  Forum 2
  15.00–16.00
  Graham Masterton
  Spotkanie ze słynnym brytyjskim mistrzem horroru.
  REBIS Dom Wydawniczy
  Forum 1
  15.00–16.00
  Filip Springer
  Spotkanie z laureatem Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2015, nagrodzonym za książkę „13 pięter”.
  Biblioteka Śląska, organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  15.30–16.00
  Marek Przybylik
  Celnymi spostrzeżeniami na temat polskiej rzeczywistości podzieli się z publicznością Marek Przybylik – dziennikarz prowadzący „Szkło kontaktowe” w TVN24, autor książki „Dzień targowy. Tak się kończył PRL”, wydawca.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 2
  16.00–16.30
  Dariusz Kortko
  Prezentuje biografię „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”.
  AGORA
  Forum 2
  16.00–17.00
  Profesor Jerzy Bralczyk
  Starcie tytanów inteligencji, dowcipu, ironii i finezji językowej – prof. Jerzy Bralczyk w rozmowie z dziennikarzem Michałem Ogórkiem.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  16.00–17.00
  Michał Ogórek
  Starcie tytanów inteligencji, dowcipu, ironii i finezji językowej – dziennikarz Michał Ogórek w rozmowie z prof. Jerzym Bralczykiem.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  16.30–17.00Tomasz Kowalski. Spotkanie z autorem powieści „Mędrzec Kaźni”. Miłośnik makabry, czarnego humoru i turpizmu. Jego twórczość, to często oswajanie śmierci przez uśmiech.Wydawnictwo MG
  Forum 1
  16.30-17.00
  Spotkane z członkami Sekcji Literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki
  Uczestnicy spotkania opowiedzą m.in. o tym, jak zaczęli pisać, i gdzie szukać wsparcia w trakcie procesu twórczego.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, Klub Fantastyki
  Forum 2
  17.00–17.30
  prof. Zbigniew Białas
  Prezetuje swoją swoją najnowszą książkę „Nebraska” – dziennik, humorystyczny zapis z podróży po Stanach Zjednoczonych Ameryki, odkrywający różne oblicza tego kraju.
  Wydawnictwo MG
  Forum 1
  17.00–17.30
  Jakub Małecki
  Spotkanie z pisarzem i tłumaczem, autorem ośmiu książek, w tym głośnego „Dygotu”, laureatem nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i nagrody Śląkfa, nominowanym również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Poznańskiej Nagrody Literackiej, Nagrody im. Janusza A. Zajdla i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
  Wydawnictwo SQN
  Forum 2
  17.00–18.00
  Marta Fox
  Spotkanie z Martą Fox i Arturem Gotzem, promocja książki „Idol”.
  Akapit Press
  Scena główna
  17.30–18.00
  Wojciech Chmielarz
  Rozmowa z laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, autorem poczytnej serii kryminałów o komisarzu Mortce i powieści kryminalnej „Wampir”.
  Wydawnictwo Czarne
  Forum 2
  18.30
  PechaKucha Night
  Pecha Kucha („peczakcza” – po japońsku „pogawędka”) to impreza organizowana w ponad 900 miastach na całym świecie, w Katowicach odbywa się już po raz 16. To rodzaj nieformalnego spotkania, w czasie którego każdy chętny może przez 7 minut przedstawić swoje pomysły i zaprezentować 20 slajdów na określony temat. Tematyką tej imprezy będą książki, czytanie, wydawnictwa, biblioteki, pasje czytelnicze i wszystko co się z tym wiąże. Do udziału w tej edycji szczególnie zapraszamy bibliotekarzy, księgarzy, blogerów książkowych, osoby związane z książką i jej wydawaniem, ale także wszystkich zainteresowanych. Szczegółowe informacje: 664 428 550, pknkatowice@gmail.com
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  Klub Królestwo
  Niedziela, 2 październia
  10.00–11.00
  Rodzinne czytanie bajek
  Bajki modułowe o dwóch smokach Momo i Kiki wspólnie z dziećmi czytać będą dziennikarze Dziennika Zachodniego.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  10.00–11.00
  Bernard Aichner
  „Kobieta jako sprawca przemocy – czy bohaterki w typie Lisbeth Salander zdominują literaturę kryminalną?” – spotkanie z austriackim pisarzem i fotografem, laureatem licznych nagród, autorem powieści „Mścicielka” oraz „Dom śmierci”.
  Sonia Draga
  Scena główna
  10.00-12.00
  S(ł)ów Kącik – warsztaty typograficzne dla dzieci i rodziców
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  Forum 2
  10.00-17.00
  Wymiana książek
  Wymiana organizowana przez najbardziej zaczytaną grupę na Śląsku – Śląskich Blogerów Książkowych. Rok temu nowy dom znalazło ok. 1000 książek, spróbujmy w drugiej edycji Śląskich Targów Książki pobić ten rekord! *
  *Regulamin i zasady Wymiany dostępne na stronie silesiaczyta.pl
  Śląscy Blogerzy Książkowi
  stoisko nr 6
  10.00-18.00
  „Książka na receptę” – Literacki Ostry Dyżur dla dzieci

  Literacki Ostry Dyżur zna remedium na każdą literacką bolączkę! Po raz pierwszy w Katowicach otworzy swoje podwoje dla wszystkich poszukujących książkowych inspiracji. Niezwykły zespół lekarski – eksperci z dziedziny literatury dla dzieci nie tylko wysłuchają czytelniczych problemów, ale i zalecą stosowną kurację.
  Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do targowego centrum pomocy literackiej. Eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, postawią diagnozę, a na koniec przepiszą kurację. Oczywiście literacką. I na receptę.
  czasdzieci.pl
  stoisko czas dzieci
  10.00–18.00
  Kiermasz, Czytelnia Pod Sówką – Biblioteczna Poradnia Książkowa
  Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
  stoisko nr 101
  11.00-12.00
  „Rola umiejętności społecznych w życiu i edukacji dzieci i młodzieży” – spotkanie dla rodziców i nauczycieli

  Trener motywacyjny i autor jedynych w Polsce książek o rozwoju osobistym i społecznym dzieci i młodzieży Michał Zawadka przedstawi techniki efektywnej komunikacji z dzieckiem i nastolatkiem oraz budowania partnerstwa opartego na empatii. Ponadto poradzi, jak budować wiarę w siebie młodego człowieka, jak nauczyć dziecko sztuki podejmowania decyzji i jak przekonać dziecko do…
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, Mind&Dream
  Forum 1
  11.00–12.00
  Profesor Jerzy Bralczyk
  Spotkanie z wybitnym językoznawcą, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  12.00–12.30
  Lech Majewski
  Spotkanie z pisarzem, reżyserem filmowym i teatralnym, poetą i malarzem. Promocja najnowszej książki „MARIACKA 5”.
  REBIS Dom Wydawniczy
  Forum 1
  12.00-13.00
  Jubileusz czasopisma Guliwer
  Spotkanie z okazji 25-lecia czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” z udziałem: prof. Joanny Papuzińskiej, Idy Pierelotkin, Emilii Kiereś, Zuzanny Orlińskiej, prof. Jana Malickiego i Anety Satławy.
  Biblioteka Śląska
  Forum 2
  12.00–13.00
  Ewa Wachowicz
  Gospodyni i autorka programów telewizyjnych m.in. „Ewa gotuje”, „Przez żołądek do serca” prezentuje książki: „Słodki świat”, „Ewa Gotuje”, „Ewa Gotuje szybko” i „Ewa gotuje ulubione”.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  12.30–13.00
  Roman Kostrzewski
  Spotkanie z wokalistą, autorem tekstów, kompozytorem. Karierę muzyczną rozpoczął po dołączeniu do grupy Kat, z którą zrewolucjonizował polską scenę metalową. Nazywany pierwszym diabłem RP, wraz z Katem koncertował u boku Metalliki i Iron Maiden. Obecnie kontynuuje katowską historię pod szyldem Kat & Roman Kostrzewski. Z rozmów z Mateuszem Żyłą powstała książka „Roman. Kostrzewski. Głos z ciemności”.
  Wydawnictwo SQN
  Forum 1
  13.00–13.30
  Ewa Kassala (Dorota Stasikowska–Woźniak)
  Nowoczesny literacki show nawiązujący do książek „Żądze Kleopatry” i „Boska Nefretete”, łączący elementy muzyki, filmu, obrazu i tańca. Będą też staroegipskie ciasteczka i wonności.
  Sonia Draga
  Scena główna
  13.00–13.30
  Barbara Kosmowska
  Organizatorzy ŚTK
  Forum 1
  13.00–14.00
  Kazimierz Ludwiński
  Autor książki „Wyspa Szczęśliwych Dzieci”, opowie podczas prezentacji audio–wizualnej o swoim podróżniczym życiu, w szczególności o dziewięcioletnim rejsie dookoła świata ze swoimi dziećmi. Podczas wszystkich dni targowych autor będzie podpisywał książki i odpowiadał na pytania czytelników.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 2
  13.30–14.00
  Marek Przybylik
  Celnymi spostrzeżeniami na temat polskiej rzeczywistości podzieli się z publicznością Marek Przybylik – dziennikarz prowadzący „Szkło kontaktowe” w TVN24, autor książki „Tak się kończył PRL”, wydawca.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  13.30–14.00
  Tomasz Zimoch
  Spotkanie z autorem książki „Mówi Tomasz Zimoch. Panie... kończ Pan ten mecz”, zapisu rozmowy pełnej anegdot i wzruszeń, która jest niepowtarzalnym podsumowaniem historii sportu, dziennikarstwa i życiowych przygód dziennikarza.
  Fabuła Fraza
  Scena główna
  14.00–14.30
  Ilona Łepkowska
  „Prawdziwe oblicze show–biznesu i cena bycia celebrytą” – spotkanie z Iloną Łepkowską autorką książki „Pani mnie z kimś pomyliła”.
  MUZA S.A.
  Forum 1
  14.00–14.30
  Tomasz Sekielski
  „Wydawca, pisarz, reporter” – spotkanie.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki; Od deski do deski
  Scena główna
  14.00–15.30
  Bohdan Butenko
  Spotkanie z okazji jubileuszu 85. urodzin Bohdana Butenki oraz warsztaty dla dzieci pt. „Sytuacje ilustracje”, nawiązujące do twórczości znanego ilustratora.
  Biblioteka Śląska
  Forum 2
  14.30–15.00
  Agnieszka Tomczyszyn
  Prezentuje książkę „Prawo pierwszych połączeń”, traktującycej o losach kilkorga młodych indywidualistów, które splatają się przypadkowo na obozie językowym na Korsyce i pozwalają im odkryć smak wolności i bezcenną wartość przyjaźni.
  Wydawnictwo MG
  Forum 1
  14.30–15.00
  Grzegorz Miecugow
  Spotkanie z redaktorem programu TVN24 „Szkło kontaktowe”, autorem książek: „Trójka do potęgi”, „Inny punkt widzenia”, „Szkiełko i wokół” prowadzi Marek Przybylik.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  15.00–15.30
  Beata Sabała–Zielińska
  Prezentacja książki „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak”.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Forum 1
  15.00–16.00
  Anna Janko
  Spotkanie z autorką nominowaną do Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2015 za książkę „Mała zagłada”.
  Biblioteka Śląska, organizatorzy Śląskich Targów Książki
  Scena główna
  15.30–16.00
  prof. Zbigniew Białas
  Prezetuje swoją swoją najnowszą książkę „Nebraska” – dziennik, humorystyczny zapis z podróży po Stanach Zjednoczonych Ameryki, odkrywający różne oblicza tego kraju.
  Wydawnictwo MG
  Forum 1
  15.30–16.30
  Jakub Ćwiek
  Spotkanie z autorem dziewiętnastu książek fantasy, licznych opowiadań, artykułów publicystycznych i scenariuszy. Dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie „Bajka o trybach i powrotach”. W tym samym roku oraz ponownie dwa lata później został nominowany do Śląkfy w kategorii Twórca Roku.
  Wydawnictwo SQN
  Forum 2
  16.00–16.30
  Szczepan Twardoch
  Spotkanie z wybitnym śląskim pisarzem i publicystą, wielokrotnie nagradzanym prestiżowymi nagrodami literackimi.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, Wydawnictwo Literackie
  Scena główna
  16.00–17.00
  Michał Zawadka
  „Droga do marzeń” – spotkanie podsumowujące działalność autorską i edukacyjną Michała Zawadki, autora jedynych w Polsce książek o rozwoju osobistym i społecznym dzieci i młodzieży: „Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem”, „Zarządzanie marzeniami”, „Mądrość z Natury”. Prezentacja premierowej serii 4 książek dla młodzieży „Chcę być kimś”, o roli kompetencji miękkich w życiu młodego człowieka.
  organizatorzy Śląskich Targów Książki, Mind&Dream
  Forum 1
  16.30–17.30
  Aneta Jadowska
  Spotkanie z autorką książek fantasy, filolożką, wielbicielką pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Nie interesują jej małe wyzwania – skoro już spełnia się dziecięce marzenia o pisaniu powieści, nie ma powodu, by się ograniczać.
  Wydawnictwo SQN
  Forum 2
  16.30–17.30
  Jan Rzymełka
  „Poznaj sekrety swojej rodziny” – o zaletach wypełniania rodzinnego sztambucha opowiada Jan Rzymełka.
  Sonia Draga
  Scena główna
  17.00–17.30
  Luiza Łuniewska
  Opowiada o książce „Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny”.
  The Facto
  Forum 1


  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  * Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakiś błąd...

   Jax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dzięki za program na ubiegłoroczną imprezę. Może jednak dacie info, co będzie w tym roku (chodzi mi o program na 2016)? Pozdawiam

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama