Fabryka Porcelany wraca na Szlak Zabytków Techniki

  Fabryka Porcelany wraca na Szlak Zabytków Techniki

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Fabryka Porcelany w Katowicach
  1/4
  przejdź do galerii

  Fabryka Porcelany w Katowicach ©Fabryka Porcelany w Katowicach

  Fabryka Porcelany wraca na Szlak Zabytków Techniki woj. śląskiego. To efekt trwającej przez minione lata rewitalizacji kompleksu, realizowanej przez zespół Fundacji Giesche. Fabryka jest 43. obiektem na szlaku
  - Wejście Fabryki Porcelany na Szlak stanowi kolejny krok w zachowaniu atrakcyjnego dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego i Katowic, a obiekt Fabryki Porcelany zaszczytnie dołącza do grona 42 obiektów szlakowych – powiedział Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

  Zobacz galerię

  Fundacja stworzyła atrakcyjną ścieżkę zwiedzania kompleksu fabryki, która została zaakceptowana przez Szlak Zabytków Techniki.
  - Od lipca każdy będzie mógł odwiedzić Fabrykę w celach turystyczno-edukacyjnych i poznać historię obiektu, przyjrzeć się procesowi produkcji porcelany, zobaczyć wystawę „Porcelany Firmowej” - zapowiadają jej przedstawiciele.

  Jak dodają powrót na Szlak Zabytków Techniki to efekt pięciu lat intensywnej pracy zespołu fundacji. - Rewitalizacja kompleksu Fabryki tchnęła nowe życie w historyczne mury zakładów. Podjęte działania przyczyniły się nie tylko do zwiększonej rozpoznawalności terenu, ale i uchronienia wartościowego obiektu przed degradacją.

  - Wkrótce uruchomimy aplikację mobilną do samodzielnego zwiedzania terenu, nad którą pracujemy razem z firmą Netizens, która ma swoją siedzibę w Fabryce – zapowiada Wyszyński.

  Obecnie Fabryka Porcelany to miejsce spotkań i wydarzeń. Na jej terenie odbywają się stale koncerty – muzyki elektronicznej, hiphopowej czy jazzu. W lipcu i sierpniu wystartuje natomiast plenerowe kino letnie. Ponadto miejsce to funkcjonuje jako przestrzeń eventowa, stąd organizacja alternatywnych targów ślubnych, pokazów mody, wystaw czy spotkań i konferencji biznesowych. Fabryka co roku włącza się też w organizację Industriady i Nocy Muzeów.

  Na tym nie koniec. Działają tu m.in.: firmy informatyczne, agencje medialne i kreatywne, galeria sztuki, showroomy, concept store, gabinet dentystyczny i medycyny estetycznej, salon fryzjerski czy Bistro Prodiż. Trwa tu też nadal produkcja porcelany, w gabinetach manufaktury porcelanowej kalkarki i malarki zdobią porcelanę, która trafia na stoły na całym świecie.

  - Kolejne budynki czekają wciąż na rewitalizację i odnowienie. To duży wysiłek inwestycyjny, jednak sukcesywnie udaje się oddawać kolejne przestrzenie, dzięki którym fabryka zyskuje nową historię – dodają w Fundacji Giesche.

  Łącznie na terenie Fabryki działa około 40 różnych firm. Rocznie teren ten odwiedza około 30 tys. osób.

  ZOBACZ WIDEO: Iluminacja EC Szombierki. Industriada 2017

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama