Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotografie Jindřicha Štreita zawisną w Galerii Katowice [ZDJĘCIA]

AKC
Na wystawę złoży się ponad 30 prac fotografa
Na wystawę złoży się ponad 30 prac fotografa Fot. Jindřich Štreit
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 2 listopada o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Jindřicha Štreita „(Nie)znane Fotografie 1978-1989“. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 30 listopada 2016 w środy, czwartki i piątki w godz. 17-20.

Wystawa Jindřicha Štreita „ (Nie)znane Fotografie 1978-1989“ została przygotowywana z okazji 70. rocznicy urodzin jednego z najważniejszych czeskich fotografów, człowieka, który poświęcił swoje życie zawodowe dokumentacji życia kraju w czasach schyłkowego komunizmu.

Jego prace były prezentowane na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Są w zbiorach wielu wybitnych instytucji międzynarodowych (Victoria & Albert Museum, Londyn, Międzynarodowe Centrum Fotografii w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, National Gallery of Art, Waszyngton, Tokio Metropolitan Museum of Photography, i innych).

Ekspozycja obejmuje ponad trzydzieści lat pracy dokumentalnej Štreita, które powstały w Sudetach i barwnie opisuje życie w zaniedbanego morawskiego pogranicza. Ze względu na złożoność tematu książka i wystawa został wyprodukowana we współpracy ze specjalistami z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu (s. Bieleszová, L. Daněk, A. Šimková, G. Renotière) oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Wydziale Filozofia i Nauki na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (V. Birgus, T. Pospěch, V. Podestát, J. Moucha).

Jindřich Štreit (ur. 1946, Vsetíně)
Štreit ukończył w 1967 roku pedagogikę na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, a w roku 1977 Szkołę Fotografii Artystycznej Związku czeskich fotografów. Fotografował intensywnie po studiach uniwersyteckich, a od 1970 roku rozwija swój cykl dokumentalnych fotografii środowiska wiejskiego.

Od 1974 roku, zarządzał galerią w Sovińcu, w której prezentowane były prace nonkonformistycznych artystów. Pracował również jako nauczyciel i dyrektor szkoły podstawowej. W 1982 roku został aresztowany i oskarżony o zniesławienie republiki i jej przedstawicieli.

Został skazany na dziesięć miesięcy więzienia z dwuletnim zawieszeniem wykonania, następnie został zmuszony do porzucenia zawodu nauczyciela i pracy jako bibliotekarz, a później jako dyspozytor PGR. Od 1990 roku pełni funkcję nauczyciela i profesora (od 1999) w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiej w Opawie.

Wydał kilkadziesiąt książek fotografii dokumentalnej, w tym Vesnice je svět ( „Wieś jest globalnym światem”), 1993; Lide olomouckého okresu ( „Ludzie z regionu Ołomuńca „), 1995; Cesta ke Svobode ( „Droga do wolności”), 1999; Brána naděje ( „Brama nadziei”), 2000; Tak Daleko, tak blízko ( „Tak daleko, tak blisko”), 2005; i Vítkovice 2008.

Miał ponad 1100 pokazów, a także setki razy był kuratorem wystaw. Jego prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach, w tym w Morawskiej Galerii w Brnie, Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Muzeum Ludwig w Kolonii, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londyn, Międzynarodowe Centrum Fotografii i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, National Gallery of art w Waszyngtonie i Tokio Metropolitan Museum of Photography.

Kuratorem wystawy jest mgr Štěpánka Bieleszová, Ph.D. (vedoucí oddělení Muzeum moderního umění – Středoevropské forum Olomouc).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!