Gliwice: Wyrok w sprawie brutalnego zabójstwa małżeństwa....

  Gliwice: Wyrok w sprawie brutalnego zabójstwa małżeństwa. Dożywocie dla morderców

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gliwice Wyrok w sprawie zabójstwa małżeństwa
  1/23
  przejdź do galerii

  Gliwice Wyrok w sprawie zabójstwa małżeństwa ©Lucyna Nenow

  Zapadł wyrok w sprawie zabójstwa małżonków z Gliwic, których ciała znaleziono w 2015 roku w lesie w Rzeczycach koło Gliwic. Zwłoki odkopano po 14 latach od brutalnej zbrodni.
  Roman C. i Vladimirs A. dostali dożywocie, a Piotr S. 12 lat za zabójstwo. Tobiasz W. i Bogdan G. usłyszeli wyrok 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za uprowadzenie.

  Sędzia Adam Chodkiewicz z Sądu Okręgowego w Gliwicach podkreślał, że nie ma żadnych wątpliwości, że Dorota i Zbigniew Sobańscy zostali porwani, a następnie zamordowani i zakopani w lesie w Rzeczycach.

  Piotr S. współpracował z wymiarem sprawiedliwości, m.in. wskazując miejsce zakopania zwłok. Przyznał się do udziału w zabójstwie i złożył wyjaśnienia. Otrzymał karę 12 lat pozbawienia wolności.

  Skazani na dożywocie Roman C. i Vladimirs A. od początku nie przyznawali się do zbrodni, nie zamierzali składać wyjaśnień. C. - tuż po ogłoszeniu wyroku - opuścił salę w asyście policjantów, nie słuchając nawet uzasadnienia.

  - Wyrok jest niezwykle satysfakcjonujący, zgodny z wnioskami prokuratury. Jestem zadowolona - podkreślała prokurator Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, autorka aktu oskarżenia.

  Wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje prawo na wniesienie apelacji.

  WIĘCEJ NA TEMAT TEJ ZBRODNI PRZECZYTAJĄ PAŃSTWO W JUTRZEJSZYM WYDANIU DZIENNIKA ZACHODNIEGO ORAZ NA DZIENNIK ZACHODNI PLUS

  Wyrok w sprawie zabójstwa małżeństwa z Gliwic. Rodzina: Cała piątka zasługuje na dożywocie!

  Prokuratorskie śledztwo zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko podejrzanym o zabójstwo (we wrześniu 2001 roku) małżeństwa Doroty i Zbigniewa Sobańskich. Roman C., Vladimirs A. i Piotr S. zostali oskarżeni o zabójstwo, natomiast Tobiasz W. i Bogdan G. o uprowadzenie.

  Śledztwo rozpoczęło się 16 lat temu, gdy Dorota i Zbigniew Sobańscy zaginęli. Na co dzień małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą na terenie stadionu gliwickiego Piasta, a 16 września 2001 roku znaleziono należący do nich samochód, w którym znajdowały się m.in. kominiarki i łopata.

  W mieszkaniu, które należało do zaginionych, funkcjonariusze znaleźli zabitego owczarka niemieckiego oraz kartkę, z której wynikało, że gliwiczanka wyjechała do rodziny. Nigdy jednak do niej nie dotarła... Początkowo nie udało się ustalić jakie były losy małżeństwa. Policjanci nie dali jednak za wygraną. Na jednej z kominiarek znalezionych w aucie, były ślady biologiczne, które doprowadziły stróżów prawa do Bogdana G. Okazało się, że ten mężczyzna oraz Tobiasz W., Roman C., Vladimirs A. i Piotr S., 13 września 2001 roku porwali Dorotę i Zbigniewa Sobańskich z mieszkania przy ulicy Okrzei w Gliwicach. Podczas śledztwa ustalono, że, zamaskowani sprawcy wtargnęli do mieszkania w nocy, a małżonkowie zostali skrępowani sznurkiem, zaklejono im oczy. Następnie zostali przewiezieni w okolice kanału gliwickiego, gdzie przetrzymywano ich w studzience kanalizacyjnej.

  Jak ustalili śledczy, motywem działania sprawców było odzyskanie długu zaciągniętego przez małżonków, a inicjatorem porwania miał być Vladimirs A. Ostatecznie Piotr S. i Roman C. przewieźli małżonków w okolice Gliwic, gdzie wspólnie z Vladimirsem A. zabili oboje. Sprawcy działali ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna został brutalnie pobity, miał obrażenia głowy (złamania kości czaszki). Kobietę uduszono. Początkowo brano pod uwagę, że małżeństwo mogło zostać zakopane żywcem. W przypadku zamordowanej kobiety biegli nie są jednak w stanie określić, czy ta została uduszona i zakopana czy też zmarła już przysypana ziemią.
  Zobacz galerię
  Czaszka kobiety była oklejona taśmą, a do górnych dróg oddechowych wepchnięto jej rękawiczkę. To charakterystyczne dla uduszenia.
  Jak ponformowała prokuratura, Piotr S. przyznał się do udziału w zabójstwie i złożył wyjaśnienia. Wskazał też orientacyjnie miejsce zakopania pokrzywdzonych. Działania funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach, przy udziale prokuratora, pozwoliły na ustalenie miejsca, w którym faktycznie zakopano ciała. Szczątki wykopano 2 czerwca 2015 roku. Znaleziono sznurek, którym związano nadgarstki i kostki nóg. Roman C. i Vladimirs A. nie przyznali się zarzucanego im czynu i odmówili składania wyjaśnień. Piotr S., Tobiasz W. i Bogdan G. przyznali się i złożyli wyjaśnienia.

  Dodajmy, że Tobiasz W. i Roman C. odsiadują już wyrok dożywocia za zabójstwo Małgorzaty i Pawła Siudzińskich z Gliwic.

  Wspaniały Maluch Toma Hanksa w najdrobniejszych detalach  Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyrok wydany pochopnie

   normalnyBytom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   bez komentarza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wniosek jeden

   długi należy spłacać w terminie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   wówczas całego, wyżej opisanego zdarzenia, by nie było!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ***** Kara śmierci za morderstwo i zdrade Narodu Polskiego ! *******

   S Y L W E S T E R (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Niech wreszcie prawo działa skutecznie i z szacunkiem dla pokrzywdzonych !!! .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   utylizacja odpadów

   ekolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Śmieci powinno się UTYLIZOWAĆ, a nie składować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hmm

   Uuuuu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Jakie wyroki, dozywocie okey ale 3 lata za uprowadzenie ??? Kpina. Dozywocie dla kazdej k**** albo scinac i utylizacja

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama