Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harcerze z Katowic uczcili pamięć instruktorów harcerskich, którzy tworzyli katowickie i śląskie harcerstwo

jp
Groby, na których umieszczono Krzyże harcerskie
Groby, na których umieszczono Krzyże harcerskie Zdjęcia ze zbiorów Kręgu terenowego SRH "Czuwaj" Katowice.
Harcerze z Katowic uczcili pamięć instruktorów harcerskich, którzy tworzyli katowickie i śląskie harcerstwo, a w okresie II wojny światowej uczestniczyli w działaniach konspiracyjnych i którzy odeszli już na wieczną wartę. Na grobach zmarłych instruktorów umieszczono, za zgodą ich rodzin, harcerskie krzyże z podpisem „Pamiętamy – Katowiccy Harcerze”

Pomysł uczczenia pamięci instruktorów, którzy tworzyli katowickie i śląskie harcerstwo to inicjatywa Katowickiego Kręgu Terenowego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Projekt wpisuje się w obchody 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

- Wychodzimy z założenia, że historię organizacji tworzą ludzie, dlatego w związku ze 100-leciem Związku Harcerstwa Polskiego, którego historię szeroko opisano, postanowiliśmy sięgnąć do ludzi, do instruktorów, którzy tworzyli historię każdego hufca – tłumaczy hm Elżbieta Tabacka, wiceprzewodnicząca zarządu KT SRH Czuwaj w Katowicach.

Pierwszym etapem upamiętnienia i wyrazem uznania dla harcerskiego dorobku instruktorów, w tym ich poświęcenia dla wychowania dzieci i młodzież, było umieszczenie na grobach zmarłych instruktorów 30 harcerskich krzyży. Krzyże zostały wypiaskowane na granitowych płytkach, pod nimi umieszczono napis „Pamiętamy – Katowiccy Harcerze”.

- Ten znak pamięci zamontowany został m.in. na grobach tych, którzy tworzyli katowickie i śląskie harcerstwo, a w okresie II wojny światowej uczestniczyli w działaniach konspiracyjnych. To Wanda Jordan-Łowińska, Marian Łowiński. Stanisław i Jan Sapa, Jan Jakub Wawrzyniak, Wanda Górecka-Wierzbowska, Adela Korczyńska, Alfons Burzyński, Jerzy Kaplonek – wylicza Tabacka. Jak dodaje, ustalając listę instruktorów, na grobach których powinny być umieszczone krzyże Krąg Terenowy SRH „Czuwaj” zwrócił się do wszystkich środowisk harcerskich na terenie Katowic.

- Założyliśmy, że pamięć o tych ludziach jest najlepszym świadectwem ich dorobku i zasług. W ten sposób wytypowanych zostało prawie 50 nazwisk. Kolejnym etapem było poszukiwanie rodzin instruktorów, bowiem na umieszczenie krzyża na grobie potrzebna jest ich zgoda. Z pozytywnym skutkiem udało się dotrzeć do większości – dodaje.

Drugim etapem upamiętnienia instruktorów będzie wydawnictwo zawierające ich biogramy, wspomnienia o nich i zdjęcia. - W chwili obecnej kończymy przygotowanie broszury do druku – dopowiada wiceprzewodnicząca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo