Hotel Silesia w Katowicach. Kiedy przestanie szpecić...

  Hotel Silesia w Katowicach. Kiedy przestanie szpecić centrum? ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hotel Silesia w Katowicach
  1/10
  przejdź do galerii

  Hotel Silesia w Katowicach ©LOTA/ARC

  Hotel Silesia ma zostać wyburzony. Kiedy? Nie wiadomo. A to oznacza, że opuszczony od ponad 10 lat gmach nadal będzie straszyć w centrum Katowic. Nieruchomość jest w trakcie procesu sprzedaży, ale rozstrzygnięcia w tej sprawie możemy spodziewać się dopiero pod koniec tego roku.
  Gmach dawnego hotelu Silesia znajduje się w ścisłym centrum Katowic. Tuż obok jest odnowiony rynek, z drugiej strony - galeria handlowa Supersam. Wokół przebudowano drogi i place, w efekcie ta część centrum prezentuje się znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Odstaje „Silesia”. Kiedy przestanie szpecić centrum?

  W hotelu Silesia spali Miłosz, Wajda, Kwaśniewski


  Hotel, według projektu architekta Tadeusza Łobosa, otwarto w maju 1971 roku.
  Działał do 2006 r. Gdy go otwarto uchodził za luksusowy. Było tu 200 pokoi, w tym sześć apartamentów, wszystkie z łazienkami, z telewizorami, radioodbiornikami i telefonami. Goście mogli korzystać z kantoru, salonu fryzjerskiego, kawiarni, kiosku i Peweksu. Działały też tu restauracja i klub, podobno pierwszy katowicki klub ze striptizem. Nocowali tu Aleksander Kwaśniewski, Charles Aznavour, Czesław Miłosz czy Andrzej Wajda, a także narodowe drużyny piłkarskie Niemiec i Szwecji. W czasach świetności pracowało tu 300 osób, w tym aż 30 pokojowych.

  Hotel Silesia został zamknięty w 2006 roku. Od tego momentu stoi pusty i straszy w centrum Katowic

  Właścicielem przybytku była przez całe lata spółka Orbis, a od 2006 r. firma ECE (budująca m.in. galerie handlowe), która jednak nie informowała, jakie ma plany względem katowickiego budynku. W ostatnich latach hotel regularnie zmieniał właścicieli, w końcu trafił do osoby prywatnej. Jak się okazało nie na długo.

  Hotel Silesia do wyburzenia. Co powstanie w jego miejscu?


  Pod koniec ubiegłego roku firma Vastint Poland poinformowała, że podpisała przedwstępną umowę na zakup działki, na której stoi „Silesia”. Jej przedstawiciele zapowiedzieli też, że gdy nieruchomość kupią wyburzą hotel, a w jego miejscu planują postawić zespół nowych budynków o funkcjach hotelowo – biurowych. Byłaby to pierwsza inwestycja firmy w Katowicach. Pozwolenie na wyburzenie „Silesii” jest (wydał je katowicki magistrat w lutym 2016), problem w tym, że Vastint Poland, mimo że od komunikatu o umowie przedwstępnej minęło pół roku, wciąż nie jest właścicielem hotelu.

  - Trwają uzgodnienia i formalności. Termin zakończenia transakcji wyznaczono na koniec tego roku – wyjaśnia Ewa Łydkowska, marketing manager z Vastind Poland. Ostatecznie więc nie wiadomo, czy sprzedaż dojdzie do skutku.

  - Jesteśmy dobrej myśli – ucina temat rzeczniczka. Do czasu dopięcia umowy sprzedaży przedstawiciele firmy nie chcą mówić o konkretnych planach względem zagospodarowania działki po „Silesii”.
  Zobacz galerię
  A teren ma potencjał. Działka przy ulicy Skargi ma 9 tys. m kw. i jest jedną z najlepszych w stolicy aglomeracji. Tymczasem miejsce to, w odległości kilku metrów od rynku, kilkuset od Spodka, zajmuje opuszczony gmach we wnętrzach, którego wszystko wygląda tak, jak przed dekadą. Tapeta, wykładziny, boazerie - to wszystko zostało w Silesii z dawnych czasów. Czerwone i bordowe wykładziny wciąż ścielą posadzkę, już mocno zakurzone, ale wciąż trzymające kolor. Pokoje puste, jedynie w łazienkach pozostały gdzieniegdzie umywalki i wanny. W budynku nie ma prądu, ani ogrzewania.

  Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje  Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szpecący?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   szpecący okolicę? obok stoi wiele brzydszych budynków które można by poświęcić, a jeszcze lepiej jest zagospodarować okropny parking z autobusami za Supersamem który spowalnia ruch w tym miejscu....rozwiń całość

   szpecący okolicę? obok stoi wiele brzydszych budynków które można by poświęcić, a jeszcze lepiej jest zagospodarować okropny parking z autobusami za Supersamem który spowalnia ruch w tym miejscu. Dzisiaj lepiej wybudować SłIT pARkUśŚś z dSzEFFkaMI na miejscu sławnego zabytkowego hotelu a za 30 lat będzie płacz że jak my mogliśmy to zrobić. Pomyślcie chwilę, w hotelu można zrobić mieszkania i małe centrum handlowe a nie od razu wysadzićzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ABO KRAJ I PAŃSTWO =DZIELENIE PRZYCHODUF NA WSZYSKICH OBYWATELI

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   PRZEROBIĆ NA PARKINGI I NIYWYCINAĆ DRZEW A MIYJSCE OSZCZYNDZIĆ.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jo tysz mom pomys.

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   A co bys tak pedziou, jak by tak tyn hotel przerobic na nojwjynkszy haziel w Polcce? Pacz wiela by tam wlazuo PiSuarow!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem