IPN Katowice zaprasza: "Z białoruskiej perspektywy" i "High...

  IPN Katowice zaprasza: "Z białoruskiej perspektywy" i "High tech za żelazną kurtyną"

  materiały IPN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  IPN Katowice zaprasza: "Z białoruskiej perspektywy" i "High tech za żelazną kurtyną"
  1/4
  przejdź do galerii

  ©materiały IPN

  IPN Katowice zaprasza miłośników historii na dwa spotkania w czwartek 22 czerwca: "Z białoruskiej perspektywy" i "High-tech za żelazną kurtyną". "Z białoruskiej perspektywy" to spotkanie z dr. Iharem Melnikauem, , autorem wystawy „Białorusini w Wojsku Polskim (1939-1945). Z prywatnego archiwum Ihara Melnikau”. Drugie spotkanie to promocja książki „High-tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL” pod red. dr. Mirosława Sikory (IPN Katowice), przy współpracy Piotra Fuglewicza.
  Z białoruskiej perspektywy - spotkanie z dr. Iharem Melnikauem – Katowice, 22 czerwca 2017

  22 czerwca 2017 r. w ramach „Czwartku z historią” odbędzie się spotkanie z Iharem Melnikauem, autorem wystawy „Białorusini w Wojsku Polskim (1939-1945). Z prywatnego archiwum Ihara Melnikau” oraz książek „Żołnierze z Białorusi w 2 Korpusie i 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej” i „Odyseja Poleszuka. Wspomnienia żołnierza 2 Korpusu z Białorusi, Pawła Niczyporuka”. Międzywojenna Rzeczpospolita była państwem wielonarodowościowym. Obowiązek służby wojskowej obejmował jej wszystkich obywateli, bez względu na pochodzenie etniczne. Podczas działań prowadzonych w latach II wojny światowej przedstawiciele mniejszości walczyli w szeregach Wojska Polskiego, zarówno podczas wojny obronnej, jak i w formacjach tworzonych na Wschodzie i Zachodzie.
  Wystawa białoruskiego historyka dr. Ihara Melnikaua porusza problem służby w formacjach polskich obywateli pochodzenia białoruskiego. Wystawa „Białorusini w Wojsku Polskim (1939-1945). Z prywatnego archiwum Ihara Melnikau” zostanie udostępniona 12 czerwca w Przystanku Historia. Wystawa czynna do 31 lipca b.r.

  Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach, ul. św. Jana 10, III piętro, 22 czerwca 2017 r., godz. 17.00.

  ***

  Promocja książki „High-tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL” – Katowice, 22 czerwca 2017


  Muzeum Historii Komputerów i Informatyki oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na promocję książki „High-tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL” pod red. dr. Mirosława Sikory (IPN Katowice), przy współpracy Piotra Fuglewicza.

  Tom zawiera teksty z konferencji pt. „High-tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL”, zorganizowanej we wrześniu 2015 r. przez Oddział IPN Katowicach w kooperacji z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Studia mają charakter interdyscyplinarny, prezentują spojrzenie na wybrane aspekty historii technologii komputerowych i audiowizualnych w PRL ze strony zarówno inżynierów elektroników i informatyków, jak i ekonomistów, socjologów, kulturoznawców i filologów, a nawet… historyków.

  Publikacja powstała w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze PRL wobec środowisk twórczych, dziennikarskich i naukowych”.

  Spotkanie odbędzie się 22 czerwca 2017 r., o godz. 17.00, w siedzibie Muzeum Historii Komputerów i Informatyki (wejście od ul Sienkiewicza 28).

  Lysko, Karwat i Woźniczka komentują przyłączenie części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku - zobacz wideo:


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama