Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Sowieci zajmowali Katowice: Rekonstrukcja historyczna na Kolejarzu [ZDJĘCIA]

Mateusz Demski
W sobotę o godz. 11 na dawnym stadionie Kolejarza przy ul. Asnyka odbyła się rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca zajęcie Piotrowic przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r. Organizatorzy zapewniają, że to nie przypadkowe miejsce. W czasie wojny znajdował się tam obóz pracy dla dla więźniów narodowości polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

- Widzieliśmy dzisiaj rekonstrukcję, które być może miały miejsce w styczniu 1945 r. w Piotrowicach – mówi Tomasz Świdergał, nauczyciel historii, a także pomysłodawca wydarzenia. – To bardzo luźne nawiązanie do opowieści mieszkańców, którzy przeżyli zajęcie Piotrowic przez Sowietów, a także masakrę 97 Dywizji Strzelców Wehrmachtu pod miejscowym cmentarzem, gdzie zginęło ok. 90 osób. Chcieliśmy zatem bardziej oddać uczucia tych ludzi, strach przed Armią Czerwoną, rozpaczliwe próby obrony górnośląskiego obiektu przemysłowego. Te wydarzenia są związane również bezpośrednio z moją rodziną, ponieważ mój dziadek był w Wermachcie.

Grupom rekonstrukcyjnym z Kielc, Czech oraz Słowacji, oddano w Piotrowicach do użytku cały przegląd broni z okresu II wojny światowej: karabiny maszynowe MG42, MT40, mausery, pepesze. - Ale równie ciekawe są drobiazgi, o które zadbali nasi rekonstruktorzy: łyżki, noże, soldbuchy, a nawet charakterystyczne dla tamtego okresu podkucie butów gwoźdźmi. - podkreśla Świdergał. - A jeśli chodzi o kwestię motoryzacyjne, to mogliśmy oglądać opla kadetta (tzw. moskwicza), rosyjski GAZ-67, citroena i motocykl M72, należący do Tomasza Piwowarczyka z Mikołowa.

- Nie posiadam uzbrojenia, munduru, to co mam na sobie jest wypożyczone, ale w swojej kolekcji posiadam za to radziecki motocykl z 1949 r. - tłumaczy Tomasz Piwowarczyk - Rekonstrukcje są bardzo dobrą odskocznią od spraw zawodowych, czy domowych obowiązków. To zdanie potwierdza także Tomasz Świdergał - W rekonstrukcję bawię się od 18 lat - mówi. - Zaczynałem, jako żołnierz najemnej piechoty z XV w., ale postanowiłem przeskoczyć o kilka wieków. Rozumie pan, to już nie te lata: dźwiganie zbroi, tarczy, pawęży, a do tego ciągłe obrażenia. Ale głównie zrobiłem to ze względu na dziadka.

Rekonstrukcja historyczna to część realizowanej w Piotrowicach inicjatywy „Nieznany Kolejorz” w ramach programu "Kultura w samo Południe". - Nasz projekt zdobył 27 miejsce spośród 126 projektów zgłoszonych do ubiegłorocznego konkursu Narodowego Centrum Kultury - mówi Bogdan Kallus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Południe” w Katowicach. - Rekonstrukcja jest jednym z elementów obok wykładów historycznych, wystawy fotograficznej i dzisiejszego pokazu mody lat 40.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!