Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z kibolami? Policja Śląska i Koleje Śląskie mają nowe metody ZOBACZ ZDJĘCIA + WIDEO

Redakcja
Tak policja walczy z kibolami na Śląsku
Tak policja walczy z kibolami na Śląsku Marzena Bugała-Azarko
Policjanci i przedstawiciel Kolei Śląskich zaprezentowali nowe metody walki z kibolami. Stróże prawa mają m.in. asystować pracownikom KŚ sprzedającym i sprawdzającym bilety na peronie, a także w trakcie przejazdu. To nie wszystko, bowiem pociągiem nie pojadą osoby, które awanturują się, a po zmianach w regulaminie możliwe jest także ograniczenie liczby przewożonych pasażerów i w skrajnych przypadkach - wstrzymanie ruchu pociągu. ZOBACZCIE ZDJĘCIA I WIDEO

W związku z tym, że w najbliższy piątek rusza runda wiosenna piłkarskiej Ekstraklasy, dziś na terenie Oddziału Prewencji Policji w Katowicach odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego funkcjonariusze i przedstawiciel Kolei Śląskich mówili na temat zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich i poza nimi.

Tak się walczy z kibolami na Śląsku: Regulamin w pociągach

Przekaz płynący ze spotkania jest jasny: zero tolerancji dla pseudokibiców.

Wcześniej, w ramach próby radzenia sobie z problemem kibolstwa, Koleje Śląskie zwiększały już obsadę konduktorską oraz pojemność taboru. Przed rundą wiosenną piłkarskiej Ekstraklasy, która rusza 10 lutego, obowiązuje natomiast nowy regulamin z zaostrzonymi przepisami.

Tym samym będzie możliwa odmowa przejazdu pociągiem tym osobom, które awanturują się. Wprowadzone zostanie także ograniczenie liczby przewożonych osób - do nominalnej liczby miejsc siedzących i stojących, a także sprawdzanie lub sprzedawanie biletów na peronie jeszcze przed wejściem do pociągu (pracownicy Kolei Śląskich mają zapewnioną asystę policjantów).

W skrajnych przypadkach, jeśli zachowanie pseudokibiców czekających na peronie będzie zagrażało bezpieczeństwu pozostałych podróżnych, to ruch pociągu może zostać wstrzymany, zanim skład dojedzie do stacji.

- Bezpieczeństwo i komfort podróżnych są dla nas najważniejsze. Cenimy to bardziej niż suche wskaźniki dotyczące punktualności - podkreśla Michał Wawrzaszek, rzecznik Kolei Śląskich.

Jeszcze przed spotkaniem odbyły się manewry Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

ZOBACZ, JAK POLICJA RADZI SOBIE Z KIBOLAMI
FILMIK Z ĆWICZEŃ

Policja walczy z problemem pseudokibiców
W ubiegłym roku policjanci z województwa śląskiego zabezpieczali 406 meczów piłki nożnej, w tym 43 imprezy określane jako mecze podwyższonego ryzyka. Zaangażowanych było łącznie 32 697 policjantów.

W KWP Katowice działa Wydział do Walki z Przestępczością Pseudokibiców. W ubiegłym roku przedstawiono zarzuty 507 osobom, w 9 przypadkach były to zarzuty zabójstwa lub pobicia ze skutkiem śmiertelnym, w 93 rozboju lub wymuszenia rozbójniczego, 111 osób usłyszało zarzut udziału w bójce i pobiciu, a 40 kradzieży lub przywłaszczenia mienia.

Wielokrotnie policjanci zapobiegli nielegalnym starciom pseudokibiców poza stadionami (tzw. ustawkom). W październiku ubiegłego roku, przed katowickim Spodkiem, funkcjonariusze nie dopuścili do regularnej bitwy pomiędzy chuliganami z Chorzowa, Zabrza i Katowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!