Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki ma być Park Śląski? Nowa prezes Aneta Moczkowska ma wizję i plan WIDEO+ZDJĘCIA

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Nowa prezes Parku Śląskiego przedstawiła pomysły na rewitalizację parku we wtorek, 21 marca, podczas pierwszej konferencji prasowej
Nowa prezes Parku Śląskiego przedstawiła pomysły na rewitalizację parku we wtorek, 21 marca, podczas pierwszej konferencji prasowej Magdalena Mikrut-Majeranek
Park Śląski od 8 marca ma nowego prezesa. Po raz pierwszy w historii została nim kobieta, Aneta Moczkowska, która od stycznia 2015 sprawowała funkcję sekretarza województwa śląskiego, a wcześniej piastowała stanowisko sekretarza Tychów i była doradcą prezydenta Tychów ds. komunikacji społecznej. W fotelu prezesa zastąpiła Andrzeja Wyrobca, który niespodziewanie zrezygnował z pracy.

Nowa prezes Parku Śląskiego przedstawiła pomysły na rewitalizację parku we wtorek, 21 marca, podczas pierwszej konferencji prasowej.

- Jak każda kobieta chciałabym być oceniana pod względem merytorycznym, posiadanych kompetencji i umiejętności, ale żartobliwie mogę powiedzieć, że pewnie ta kobieca intuicja może być pomocna przy rewitalizacji parku - mówi Aneta Moczkowska, nowa prezes Parku Śląskiego.

CZYTAJCIE TEŻ:
Aneta Moczkowska została nowym prezesem Parku Śląskiego

Przypomnijmy, że Moczkowska brała udział w pracach nad projektem Kierunek Śląskie 3.0. Jest to inicjatywa mająca na celu rozwój województwa w oparciu o jego potencjały i atuty. Jednym z jej efektów jest powstanie dokumentu strategicznego, o tej samej nazwie, w którym zapisano kierunki rozwoju regionu. W dokumencie wiele miejsca poświęcono właśnie Parkowi Śląskiemu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
MOCZKOWSKA O OBLIGACJACH PARKU ŚLĄSKIEGO

- Dokument ten opiera się na czterech podstawowych zasadach. Jest to podejście społeczne, strategiczne, samorządowe oraz smart. Park Śląski to ogród metropolii, dlatego też chciałabym zaprosić wszystkich do współpracy i współdecydowania o przyszłości parku - tłumaczy prezes Parku Śląskiego. - Park Śląski to przestrzeń unikatowa na skalę Europy, która stawia przede mną wiele wyzwań. Wszystkim postaram się sprostać - zapewnia Aneta Moczkowska.

Jak mówi, plan na rozwój „zielonych płuc” Górnego Śląska ma. W ciągu dwóch miesięcy rozstrzygnie się, czy uda się pozyskać fundusze na jego realizację.

- Gdy dowiemy się, jakie fundusze pozyskamy i kiedy, dopasujemy do tego nasze środki i stworzymy plan działań - zapewnia i dodaje: - Eksperci z EBI są zachwyceni unikatowością Parku Śląskiego, a Bank Ochrony Środowiska zainteresował się tutejszą zielenią. Mamy zatem po swojej stronie sojuszników, a teraz przed nami ciężka praca.

Lista niezbędnych inwestycji jest długa, a jej realizacja opiewa na 200 mln zł. Które projekty zostaną wdrożone w pierwszej kolejności?

- Najpilniejsze są te związane z hydrologią - mówi Aneta Moczkowska. Nowa prezes zapowiada także budowę parkingów dla odwiedzających park. - Staramy się je tak projektować, aby znajdowały się na obrzeżach parku. Niedługo zostanie otwarty Stadion Śląski, Śląskie Wesołe Miasteczko ma coraz więcej klientów, a miejsc parkingowych brakuje - mówi.

Teraz się to zmieni. Część z nich powstanie także na terenie byłych ogródków działkowych.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
- Kwestię tę będziemy omawiać z władzami Chorzowa. Miasto planuje wybudować tam drogę, żeby lepiej skomunikować obszar - dodaje.

W parku znajduje się wiele zaniedbanych miejsc. Wśród nich jest m.in kąpielisko „Fala”, czy hala wystawowa „Kapelusz” - To ikona naszego parku. Obecnie trwa przygotowanie projektu jego rewitalizacji. Chcielibyśmy skorzystać z Regionalnego Programu Operacyjnego. W czerwcu zostanie ogłoszony konkurs w zakresie odnowy takich przestrzeni w obszarze kultury i będziemy aplikować o fundusze na odnowienie hali. Negocjujemy także z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym - wyjaśnia prezes Parku Śląskiego. Nie potwierdza jednak, czy kąpielisko powstanie.

- Obecność wody w tej przestrzeni jest potrzebna. Jednakże nie dyskutujemy dziś o odtworzeniu tego, co było w dawnym kształcie - mówi.

Prezes zapowiada także, że do rozmów i konsultacji zaprosi architektów, urbanistów, społeczników.

- Pierwsze działania, które podjęłam po objęciu nowego stanowiska były związane właśnie z zebraniem wszystkich koncepcji i pomysłów na rewitalizację obiektów znajdujących się w Parku Śląskim. W Piątek będziemy pracować nad poszczególnymi projektami. Indywidualnie każdy z nich może być piękny, ale w korelacji z innymi już niekoniecznie, mogą zaburzyć przestrzeń, a ta bioróżnorodności i to, jak przestrzeń parku dziś wygląda jest największą wartością. Pomysły są, teraz musimy stworzyć spójną koncepcję.

Za dwa miesiące okaże się, czy uda się uzyskać kredyt. Niedługo później poznamy harmonogram prac i proponowane inwestycje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaki ma być Park Śląski? Nowa prezes Aneta Moczkowska ma wizję i plan WIDEO+ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni