Ważne
  Już w piątek Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach...

  Już w piątek Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach [PROGRAM]

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  VI Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach
  1/4
  przejdź do galerii

  VI Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach ©Materiały UŚ

  W najbliższy piątek VI Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach. Będą warsztaty, pokazy, prezentacje, wykłady, zajęcia w laboratoriach, wystawy i konkury. Łącznie blisko 70 wydarzeń, zaplanowanych przez Wydział Biologii i Ochrony Środiwska Uniwersytetu Śląskiego.
  VI Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach rozpocznie się w piątek 13 stycznia 2017 roku o godz. 16.00. Miejscem spotkań będzie zarówno budynek WBiOŚ przy ulicy Bankowej 9, jak i budynek przy ulicy Jagiellońskiej 26–28. Wydarzenie zainauguruje wykład prorektora ds. kształcenia i studentów prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka zatytułowany „Zwierzę na końcu języka”.

  - W tym roku hasłem przewodnim spotkań z naukami biologicznymi jest „Życie na krawędzi”.
  Uczestnicy będą mogli poznać wpływ stresu na organizm i dowiedzieć się, dlaczego ludzie częściej niż inne zwierzęta zapadają na choroby będące konsekwencjami długotrwałego stresu, obejrzeć na preparatach histologicznych różne etapy rozwoju zwierząt oraz przejść lekcję survivalu z niesporczakami, czyli niezwykłymi zwierzętami, które potrafią przetrwać w przestrzeni kosmicznej, znoszą temperatury od zera absolutnego do 150 st. Celsjusza, nie straszne im toksyny, próżnia, promieniowanie, brak wody, a gdyby tego było mało – potrafią żyć 100 lat w stanie kryptobiozy i nie „zestarzeć” się ani o jeden dzień – zapowiada Jacek Szymik – Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ.

  Podczas zajęć w laboratoriach będzie można zobaczyć w powiększeniu jak wygląda rozdwojona końcówka włosa lub aparat gębowy muchy, entuzjaści elektroniki będą mogli przyjrzeć się układowi scalonemu komputera przy użyciu elektronowego mikroskopu skaningowego. Będzie też okazja samodzielnego wykonania barwienia histologicznego tkanek, które później zostaną poddane analizie w mikroskopie świetlnym i fluorescencyjnym.

  Wydarzenie będzie także okazją do poznania przedstawicieli gatunków ekspansywnych oraz inwazyjnych, które rozprzestrzeniają się na znaczne odległości i łatwo przystosowują się do nowych, często trudnych warunków siedliskowych, jak również prowadzenia obserwacji materii biologicznej od powierzchni organu aż po wnętrze komórki. Entuzjaści mocnych wrażeń będą mogli przekonać się, co powstaje w wyniku wybuchu różnych substancji i jak palą się metale.

  Szczegółowy Program Nocy Biologów w Katowicach oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.wbios.us.edu.pl. 

  Zobaczcie jak wygląda taka Noc Biologów


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama