Katowice: Biznesmen domaga się 42 mln zł odszkodowania za...

  Katowice: Biznesmen domaga się 42 mln zł odszkodowania za błąd urzędników skarbowych ZDJĘCIA

  Patryk Drabek

  , Bartłomiej Romanek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Robert Janeczek domaga się 42 mln zł odszkodowania za błąd urzędników skarbowych
  1/11
  przejdź do galerii

  Robert Janeczek domaga się 42 mln zł odszkodowania za błąd urzędników skarbowych ©Arkadiusz Gola

  Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie Roberta Janeczka. Biznesmen z Radostkowa-Kolonii pod Częstochową domaga od Skarbu Państwa odszkodowania w wysokości ponad 42 milionów złotych.
  Robert Janeczek podkreśla, że jest osobą, której rodzinną firmę zniszczył Urząd Skarbowy w Częstochowie i komornicy.

  Zobacz galerię

  - Proszę o pomoc, ponieważ moje wołania są jak głos na pustyni, a w Polsce z uczciwego człowieka zrobiono ze mnie złodzieja bez środków do życia - podkreśla przedsiębiorca.

  Kiedyś wydawało się jednak, że będzie zupełnie inaczej. W lipcu 2004 roku firma Roberta Janeczka zawarła umowę na dostawę oleju rzepakowego do Rafinerii Trzebinia. Nowoczesne metody otrzymywania oleju sprawiły, że umowa pierwotnie zawarta do końca 2004 roku, została przedłużona o kolejnych pięć lat. Wartość umowy opiewała aż na 300 milionów złotych.

  Robert Janeczek nie był jednak w stanie zrealizować kontraktu, ponieważ zaczęły się pojawiać różne interpretacje dotyczące wysokości podatku VAT, który należy płacić za olej rzepakowy produkowany do celów spożywczych.

  Przedsiębiorca zapytał I Urząd Skarbowy w Częstochowie o to, jaka jest w rzeczywistości ta stawka. Odpowiedź: powinna wynosić nie 7 , a 22 procent. To spowodowało, że firma Roberta Janeczka musiała natychmiast zapłacić około 400 tysięcy zł za VAT. W styczniu 2005 roku Izba Skarbowa poinformowała go, że interpretacja urzędu z Częstochowy jest nieprawidłowa...

  W międzyczasie wobec Roberta Janeczka prowadzono postępowanie egzekucyjne. Tak rozpoczęły się jego kłopoty, które finalnie doprowadziły do bankructwa. We wrześniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Katowicach - ze względu na przedawnienie - oddalił powództwo przedsiębiorcy.

  Robert Janeczek podkreśla jednak, że będzie walczył o sprawiedliwość do samego końca i stąd też apelacja. Biznesmen zwrócił się o pomoc do wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, a sprawą zajęła się Prokuratura Krajowa. Wczoraj kością niezgody było to, czy rzeczywiście doszło do przedawnienia.

  Pełnomocnik biznesmena radca prawny Piotr Kukawski podkreślał, że Sąd Okręgowy ograniczył postępowanie dowodowe tylko do kwestii oceny tego zarzutu. Dyskusyjne jest natomiast to, kiedy biznesmen rzeczywiście dowiedział się o stratach. Przypomniał, że Janeczek czterokrotnie podejmował próby ugodowe, które skutecznie przerywały bieg przedawnienia.

  Adam Wójtowicz, radca Prokuratorii Generalnej RP, nie zgadzał się z taką argumentacją. Prokurator Małgorzata Cockiewicz (delegowana do Prokuratury Regionalnej w Katowicach) wnosiła o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji. - Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach zapadł przedwcześnie. W tej sprawie kluczowym jest rozwiązanie wątpliwości dotyczących przerwania biegu przedawnienia przez kolejne próby ugodowe - podkreślała prokurator Cockiewicz.

  Głos zabrał także sam Robert Janeczek, który tłumaczył, że liczy po prostu na sprawiedliwy proces. Sąd odroczył ogłoszenie wyroku do 7 czerwca.

  Obserwuj autora na Twitterze


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA dz24@dz.com.pl
  DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW


  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak BOGaty TO ZAWSZE

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A JAK BIYDNY BYDZIE PŁACIŁ BIURWIE ODszKOdowaWANIE BO U KOmorNIKa I NIP I PIESSEL NIE GRO ROLLI A SWIYNTYCH KRUF BIURWOSTAN WSZYSKICH UPERDOLI.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam nadzieję, że uda się temu panu!

   Ginter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   To skandal, aby urzędasy i dupognioty nie ponosiły odpowiedzialności za swoją beztroskę i niewiedzę!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama