Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Jedna akcja i dwunastu uratowanych pacjentów

Agata Pustułka
Tętniak aorty brzusznej dotyczy jednej z największych arterii, odprowadzającej krew z serca. Liczba operowanych tętniaków rośnie
Tętniak aorty brzusznej dotyczy jednej z największych arterii, odprowadzającej krew z serca. Liczba operowanych tętniaków rośnie JOANNA URBANIEC
Podczas bezpłatnych badań lekarze z Ochojca przebadali 240 pacjentów. 12 z nich miało tętniaki aorty brzusznej. Zyskali szansę na uratowanie życia.

O tym, że nosimy w sobie „tykającą bombę”, jaką jest tętniak aorty brzusznej, dowiadujemy się zwykle przypadkowo, albo nie dowiadujemy się wcale, bo dochodzi do pęknięcia tętniaka i zazwyczaj do zgonu. Dlatego tak ważne jest, byśmy w wieku ok. 50 lat decydowali się na zwykłe badanie USG, które pozwoli zdiagnozować tętniaka aorty brzusznej.

Ważne badania

Średnia wieku pacjentów, u których wykryliśmy tętniaki, to 65 lat, średnia wielkość wykrytych tętniaków to 4 cm. W sumie te 12 osób to bardzo duża liczba i mówi o skali problemu - wyjaśnia doc. Wacław Kuczmik z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Górnośląskiego w Katowicach-Ochojcu.

W „Dzienniku Zachodnim” informowaliśmy o tej akcji, bo świadomość choroby jest mała, a śmiertelność ogromna. - Wszyscy pacjenci zostali objęci kontrolą. Będziemy monitorowali rozrost tętniaków. Zwykle to 3 mm na rok, ale niektóre rosną szybciej i konieczna jest natychmiastowa operacja - dodaje doc. Kuczmik.

Można operować metodą tradycyjną, z otwarciem jamy brzusznej, ale też poprzez wszczepienie do tętniaka specjalnej protezy, co udało się ostatnio - jako kolejnym - chirurgom naczyniowym ze Szpitala Wojewódzkiego nr 4 w Bytomiu. Zalet nowej metody leczenia jest wiele.

Po pierwsze, zabieg jest przeprowadzany z nacięć w pachwinach i nie trzeba otwierać jamy brzusznej, co jest dla pacjenta, przy tak trudnym schorzeniu, bardzo korzystne. Co ważne, pacjenci są zdolni do samodzielnego poruszania się już na drugi dzień po zabiegu. Natomiast w przypadku operacji tradycyjnej, uruchomienie chorego trwa o wiele dłużej. Tradycyjna operacja niesie za sobą też o wiele większe ryzyko powikłań - od porażenia kończyn dolnych do niewydolności nerek.
Po drugie, ten zabieg jest przeznaczony dla chorych obciążonych dodatkowo schorzeniami układu krążenia czy płuc, co praktycznie wyklucza tradycyjną operację. Po trzecie, proteza aorty wyłącza skutecznie z krążenia tętniaka. Jest w nim umieszczana i szczelnie uniemożliwia jego poszerzanie się (to technika trochę podobna do stentów zakładanych przez kardiologów, by blaszki miażdżycowe nie zarosły tętnicy).

Proteza z Londynu

Zanim dojdzie do operacji tętniaka, chirurdzy muszą z niezwykłą precyzją wymierzyć, jakie ma rozmiary. W tym celu wykonują m.in. tomografię komputerową, USG aorty brzusznej oraz tętnic szyjnych. Wyniki badań przekazywane są do Londynu, gdzie inżynierowie firmy Vascutec wykonują prototyp, który wysyłają do Bytomia.

- Proteza jest zaprojektowana indywidualnie pod konkretnego pacjenta, niejako szyta na miarę - wyjaśnia dr Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej z „czwórki”. - Nasz pierwszy zakwalifikowany do zabiegu pacjent miał 83 lata. W maju i czerwcu przygotowujemy się do kolejnych dwóch operacji. Panowie mają po 65 lat. Niestety, zabiegi - mimo potrzeb - nie są wykonywane często, bo są bardzo drogie. Proteza kosztuje ok 180 tys., ale bywa i tak, że cena przekracza 200 tys. zł.

Matura 2016 z języka angielskiego. Pytania i odpowiedzi. [ARKUSZE I ODPOWIEDZI MATURA JĘZYK ANGIELSKI

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!