Katowice: koń Bellami w odwiedzinach u mieszkańców Senior...

  Katowice: koń Bellami w odwiedzinach u mieszkańców Senior Residence ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koń Bellami u seniorów w Senior Residence
  1/11
  przejdź do galerii

  Koń Bellami u seniorów w Senior Residence ©Senior Residence

  Zwierzęta w odwiedzinach u mieszkańców Domu Opieki dla osób starszych Senior Residence w Kostuchnie, to ostatnio norma. Ostatnio pojawił się tu koń Bellami i niemal przez cały dzień dotrzymywał towarzystwa pensjonariuszom. Regularnie mieszkańców odwiedza też wyszkolony pies, zaś po sąsiedzku żyją... króliki.
  Zajęcia z hipoterapii odbywają się w Senior Residence cyklicznie. Koń Bellami należy do kucharki, pracującej w domu - pani Ewy.

  - Ten piękny koń o srebrzystej maści i łagodnym usposobieniu przyciąga do siebie bez wyjątku każdego naszego mieszkańca - mówi Elżbieta Grzeczka, dyrektor ośrodka. Jak dodaje taka wizyta, to dla przebywających w domu osób starszych, często schorowanych, wielka radość.

  - Ogromne przeżycie, jeszcze przez dwa tygodnie po takim dniu przeżywają wizytę zwierząt. Część z naszych mieszkańców miała niegdyś zagrody, w których hodowali konie, więc podchodzą do nich bez obaw, wiedzą gdzie je dotknąć, jak pogłaskać. Dla tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z tak dużym zwierzęciem, to też przygoda, które sprzyja fakt, że koń jest sympatyczny i uwielbia pieszczoty - opowiada dyrektor Grzeczka.

  Oprócz hipoterapii w Senior Residence raz w tygodniu odbywają się zajęcia z dogoterapii, ze specjalnie szkolonym psem, którego właścicielem, podobnie jak konia jest pracownik ośrodka - terapeuta pan Piotr. Seniorzy opiekują się także królikami, które od dwóch lat urzędują w królikarni przy domu. Króliki były hodowlane, zostały uratowane przez Stowarzyszenie Pomocy Królikom spod noża. Zwierzaki szybko stały się ulubieńcami seniorów, a zabawa z nimi jest elementem prowadzonej tu terapii.

  Przypomnijmy, Senior Residence w Kostuchnie to Dom Opieki dla Osób Starszych i Chorych na Demencję. Jego powstanie to to inicjatywa niemieckiej instytucji kościoła ewangelickiego Diakoni Neuendettelsau. Diakonia prowadzi w Niemczech około 30 ośrodków specjalizujących się w opiece nad osobami starszymi, w Polsce jak na razie ma Dom Pomocy Społecznej w Olsztynie oraz ten katowicki.

  W Senior Residence jest obecnie 185 mieszkańców, w tym 101 w części prywatnej. W tej liczbie jest 65 katowiczan, pozostali pensjonariusze to osoby z spoza Katowic i spoza województwa. Aktualnie w domu nie ma wolnych miejsc.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama