Katowice: Kongres 4 Design Days pokazał nowe atrakcyjne...

  Katowice: Kongres 4 Design Days pokazał nowe atrakcyjne oblicze miasta

  K. Domagała, J. Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Kongres 4 Design Days pokazał nowe atrakcyjne oblicze miasta
  1/17
  przejdź do galerii

  ©Maciej Gapiński

  Przez cztery dni Kongresu 4 Design Days Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach odwiedziło 20 tysięcy osób.
  Katowice miastem designu? Dlaczego nie - zmiana wizerunku Katowic z miasta przemysłowego w miasto kultury i nowych trendów staje się faktem. Jeden z dowodów: w stolicy aglomeracji zorganizowano czterodniowy kongres 4 Design Days. Przez Międzynarodowe Centrum Kongresowe przewinęło się ponad 20 tysięcy mieszkańców regionu. W salach MCK spotkały się też ikony światowego i polskiego designu, architektury, projektowania. Wszyscy Katowice ocenili bardzo pozytywnie.

  Estetyczne miasto  Katowice prawdopodobnie będą kolejnym, liczącym się już nie tylko w Polsce, ale i na świecie miastem designu - w rozmowie z DZ mówiła Natalia Nguyen, architekt. To projektantka, którą mogiśmy oglądać w roli jurorki na antenie TVN w programie „Bitwa o dom”.

  Jak sama przyznaje, podczas kongresu nie miała za dużo czasu na zwiedzanie Katowic, ale udało się jej wybrać na krótki spacer. - Miasto, w którym nie bywam zbyt często, pokazało mi się z nowej strony. Architektura jest fajna, estetyczna, cieszy oko. Szczególnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym odbywają się targi 4DD. Budynek wpisuje się w tkankę miejską - komentowała projektantka.

  Także Tomasz Pągowski, kolejny z gości specjalnych, stwierdził, że design na Śląsku ma się całkiem dobrze.

  - Jak wypada region na tle Polski? Coraz lepiej. Mało tego, uważam, że w tym momencie Śląsk wydaje się być liderem - mówi Pągowski.

  Czym jest według niego dobry design? - Dobry design zamyka się w trzech kwestiach. To estetyka, funkcjonalność i precyzja wykonania - tłumaczył Pągowski.

  Bardzo dobrą opinię o stolicy regionu ma Omenaa Mensach, z TVN, która na kongresie 4DD pełniła kilka ról. Była prowadzącą, prelegentką oraz - po raz pierwszy - pokazała własną kolekcję mebli do sypialni, pod nazwą #Love. Od kilku lat Mensah projektuje meble pod marką Ammadora.

  Miasto jak nowe  Zbudowanie tego, czym teraz zachwycają się projektanci, nie było prostą sprawą. Co więcej, Strefa Kultury, gdzie stoi MCK - architektoniczna wizytówka miasta, nadal nie jest projektem skończonym.

  - Stworzenie strefy nie było z góry zaplanowane - szczerze przyznaje były prezydent Katowic Piotr Uszok. - W 1999 roku powstał olbrzymi problem, zamknięto kopalnię Katowice. Nie było koncepcji, jak ten teren zagospodarować. Owszem pojawiali się inwestorzy, zainteresowany inwestycjami był nawet kapitał amerykański, ale wszyscy chcieli tu zbudować centrum usługowo-handlowe. Odeszliśmy od tych planów i skupiliśmy się na pozyskiwaniu gruntów na tym terenie - wspominał.

  Nie było to łatwą sprawą. Dopiero w 2006 roku udało się ten porces zakończyć. Wtedy pojawiły się pomysły budowy obiektów w Strefie - od Muzeum Śląskiego począwszy.

  Jak zaznaczył Uszok, strefy kultury nie można jeszcze oceniać, jako przestrzeni skończonej. - Nie jesteśmy jeszcze nawet w połowie drogi. Rewitalizacja terenu po kopalni to także rewitalizacja terenów w części północnej tego obszaru, które są własnością prywatną i gdzie mają powstać obiekty biurowe, mieszkaniowe oraz hotel. To również teren między Spodkiem i MCK po wyburzonym budynku DOKP - przypomina Uszok.
  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaklinanie rzeczywistości

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Jeśli jest tak pięknie to dlaczego jest tak źle (w Katowicach)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama