Katowice, Kraków - wspólny szczyt klimatyczny? Przyjedzie...

  Katowice, Kraków - wspólny szczyt klimatyczny? Przyjedzie Donald Trump?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Donald Trump może przyjechać na Śląsk. Jest to możliwe, o ile Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego w 2018 roku.
  Donald Trump

  Donald Trump ©wikimedia commons

  Decyzja o przyznaniu jednemu z polskich miast roli gospodarza szczytu klimatycznego w listopadzie 2018 roku jest decyzją polityczną, choć gospodarz musi spełnić warunki stawiane przez organizatora, czyli Organizację Narodów Zjednoczonych.

  Jakie to warunki? Chodzi między innymi o odpowiednie zaplecze biurowe oraz hotelowe. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze decydowano się na perfekcyjne warunki - bywało, że goście na miejsce obrad dojeżdżali po 100 kilometrów.

  Szczyt będzie trwał dwa tygodnie; dokładnej daty jeszcze nie wyznaczono i nie wiadomo, czy będzie to początek, czy druga połowa listopada. Zgromadzi ok. 25 tysięcy gości, w tym kilkudziesięciu szefów państw. Trzeba im zapewnić wygodne i bezpieczne apartamenty. Możliwy jest nawet przyjazd prezydenta USA Donalda Trumpa. Nie mówiąc już o głowach europejskich państw.

  Minister Tobiszowski popiera
  Szczyt ONZ w Katowicach?

  Formalnie decyzję o zlokalizowaniu szczytu w danym miejscu podejmuje minister ochrony środowiska, czyli obecnie pełniący tę funkcję Jan Szyszko. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości - o czym mówią nam politycy wszystkich opcji - to sprawa tak prestiżowa, że z pewnością debatował będzie o niej cały rząd. Warto tu dodać, że Polska już po raz trzeci będzie gospodarzem szczytu.

  Do tej pory wiadomo, że akces zgłosiło Trójmiasto, z hotelowymi i krajobrazowymi atutami, Warszawa ze świetnie radzącym sobie na rynku Stadionem Narodowym. Mówi się o Krakowie. Do akcji, już dawno, włączyły się Katowice, m.in. za sprawą Wojciecha Kuśpika, prezesa Zarządu Grupy PTWP SA, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  - Szczyt klimatyczny w Katowicach stałby się idealną platformą wymiany poglądów między specjalistami - mówi Wojciech Kuśpik. - Dodatkowo odbywałby się w miejscu, które obecnie wkroczyło w etap przemian z obszaru przemysłowego, wieloletniej eksploatacji węgla, w nowoczesne centrum usług. Ten atut powinny wykorzystać władze województwa i rząd RP. To może być impuls do wielu ważnych działań - ocenia Kuśpik.

  Z przekonaniem, że Katowice, jako stolica regionu reprezentująca jego potencjał, są najlepszym miejscem dla konferencji COP 24, Kuśpik podjął rozmowy z przedstawicielami rządu.

  - Z mojego punktu widzenia tylko Katowice są tak świetnie zlokalizowane i skomunikowane, mają bardzo dobrą infrastrukturę kongresową i konferencyjną oraz potencjał do czerpania z całej aglomeracji. Ewentualnym uzupełnieniem w przypadku bazy hoteli może być zaplecze, jakie daje w tym zakresie miasto Kraków - dodaje prezes Kuśpik.

  Kolejny argument za organizacją szczytu to oczywiście problemy ze smogiem - w całym regionie, nie tylko w miastach aglomeracji, ale także w Beskidach. Szczyt klimatyczny byłby ważnym impulsem w walce o czyste powietrze.

  Zwolennikiem organizacji szczytu w Katowicach jest wiceminister energii, odpowiadający za restrukturyzację górnictwa Grzegorz Tobiszowski z Prawa i Sprawiedliwości.

  W rozmowie z DZ także marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa poparł pomysł. Decyzja należy jednak do obecnej większości parlamentarnej.


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za szczytem wszyscy już od dawna

   Ruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a niech się dzieje, Katowice mają warunki http://energetyka.wnp.pl/firmy-i-organizacje-z-woj-slaskiego-za-szczytem-klimatycznym-w-katowicach,287749_1_0_0.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba zabiorą emerytury górnikom, a Trump do metropolii smogu i tak nie przyjedzie!

   zaniepokojony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Autorka artykułu nie wykazała się wiedzą na temat ustaleń Szyczytu Klimatycznego w Polsce planowanego na rok 2018. A Katowice żeby zorganizować tak kosztowną imprezę zmuszone by było zabrać...rozwiń całość

   Autorka artykułu nie wykazała się wiedzą na temat ustaleń Szyczytu Klimatycznego w Polsce planowanego na rok 2018. A Katowice żeby zorganizować tak kosztowną imprezę zmuszone by było zabrać emerytury górnikom na kilkanaście lat. Trump w Polsce? Na Szczycie Klimatycznym? Oj Pani Agato... nie czyta Pani prasy amerykańskiej...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poloki

   Rudi Ratlos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Donaldinio Trump mo wos wszystkich tam kaj światło niy dochodzi.Tak samo te Katowice

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   metropolia

   pewny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach- to pewne. W przyszłym roku Katowice zostaną przez sejm ustanowione metropolią. Od tej pory wszystkie międzynarodowe konferencje, spotkania itd. będą...rozwiń całość

   Szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach- to pewne. W przyszłym roku Katowice zostaną przez sejm ustanowione metropolią. Od tej pory wszystkie międzynarodowe konferencje, spotkania itd. będą tylko w mieście metropolitalnym Katowice. Mówią że już nie będzie związku Krakowa z Katowicami o nazwie KRAKOWICE ale przy metropolii Katowice może powstać tylko
   KATOKRÓW.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama