Katowice miasto neonów. Zobaczcie najładniejsze neony!...

  Katowice miasto neonów. Zobaczcie najładniejsze neony! ZDJĘCIA

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Neony w Katowicach
  1/24
  przejdź do galerii

  Neony w Katowicach ©DZiennik Zachodni

  We wtorek w Katowicach odpalono dwa nowe neony. To Kwiaty i Strefa Kultury. Wielki powrót neonów do stolicy aglomeracji, która przed kilkudziesięciu laty właśnie przez ich blask była nazywana polskim Las Vegas, trwa już od kilku lat. Zobaczcie najładniejsze świetlne reklamy
  Dawniej o stolicy aglomeracji w Polsce mówiono, że to miasto tysiąca neonów i nie było przyjezdnego, którego by ten widok nie oszołomił.

  - Jestem tu, w Katowicach, od soboty. Siedzę na peronie i czekam na pociąg. Idąc wieczorem ulicami Katowic nie mogłem nadziwić się, że miasto może tak pięknie wyglądać w nocy. Jeszcze nigdy nie widziałem takich neonów! — pisał na odwrocie widokówki z Katowic w sierpniu 1965 roku pan Janusz, który akurat podróżował po Śląsku.
  Zachwyt był wówczas uzasadniony. Na starych zdjęciach Katowic, tych z lat 60-tych miasto błyszczy od neonowego blasku. Neony były wszędzie – na ul. 3 Maja nad sklepem z obuwiem młodzieżowym i dziecięcym był wielki neonowy kot w butach, a nad sklepem dziecięcym neonowy wózek dziecięcy. Nawet tory tramwajowe, w których światło z neonów się odbijało, mieniły się różnymi barwami. Z kolei przy hali huty Baildon przy ul. Chorzowskiej zachwyt budził neon z wpadającą do kosza piłką.

  Moda na neony z czasem jednak minęła, w latach 90-tych postawiono na tańsze i często tandetne kasetony, których zresztą do dziś sporo na ulicach Katowic. Jednak od kilku lat znów coraz więcej jest na nich neonów...

  W ubiegłym roku nowe pojawiły się w rejonie katowickiego rynku: to małpki przy parku platanów i „Zachód Słońca” nad Rawą, ale też w strefie kultury, gdzie tymczasowo prezentowano napis „Katowice”, a na stałe jest tu neon na gmachu NOSPR.
  Zobacz galerię
  Neony są już też przy ulicy 3 Maja, sporo ich też przy ulicy Mariackiej. Mają je instytucje kultury: Teatr Śląski, Teatr Ateneum, Kino Światowid; miasto: to neony na dachu gmachu przy Młyńskiej, czy neon reklamujący informację turystyczną przy rynku; ale również sklepy i restauracje. Jeden z największych w centrum to neon "Dziennik Zachodni" na dachu kamienicy na rogu ulicy Dworcowej i Pocztowej (znajduje się na budynku, w którym jest katowicka redakcja DZ) i jest doskonale widoczny z przejeżdżąjących przez Katowice pociągi.

  7 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Neon Dziennika Zachodniego

  Neon "Dziennika Zachodniego" już błyszczy w centrum Katowic [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Neon Dziennika Zachodniego ©Arkadiusz Gola  Także w tym roku w Katowicach, w gmachu instytucji Katowice - Miasto Ogrodów, ruszyć ma długo wyczekiwane muzeum neonów. Eksponaty w muzeum będą pochodziły ze zbiorów Stowarzyszenia Moje Miasto z Katowic, którego członkowie od lat zbierają i dbają o stare katowickie, ale także pochodzące z innych miast aglomeracji, neony. Wybór gmachu na placu Sejmu Śląskiego na nietypową galerię nie jest przypadkowy. Jest tu sporo miejsca na ekspozycję często bardzo dużych napisów, ale też właśnie tu działa klubokawiarnia Strefa Centralna, której główną ozdobą są właśnie neony, w tym olbrzymi świetlny czajnik, który jest kopią oryginalnego neonu, który przed laty był ozdobą 3 Maja.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama