Katowice: na Tysiącleciu będzie aż 10 nowych bloków ZDJĘCIA

  Katowice: na Tysiącleciu będzie aż 10 nowych bloków ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Osiedle Tysiąclecia. Wycinka drzew pod nowe bloki
  1/11
  przejdź do galerii

  Osiedle Tysiąclecia. Wycinka drzew pod nowe bloki ©Marzena Bugała - Azarko

  Deweloperzy nie mają litości dla Tysiąclecia w Katowicach i wytrwale zabudowują niegdyś najlepiej zaplanowane osiedle w stolicy aglomeracji. Już teraz w sąsiedztwie słynnych kukurydz rosną nowe bloki, wkrótce podobnych inwestycji będzie jeszcze więcej, bo w planach jest następnych 10 bloków. Najwyższe będą miały po 17 pięter.
  Osiedle Tysiąclecia, to jedna z najliczniej zaludnionych dzielnic Katowic – mieszka tu ponad 21 tys. katowiczan i – niegdyś – jeden z najlepiej zaplanowanych obszarów miasta. Dziś po zamysłach projektantów – Aleksandra Franty i Henryka Buszko – którzy zaprojektowali bardzo zielone, przestrzenne osiedle ze słynnymi kukurydzami, zostało niewiele. Są kukurydze, ale zieleni, przestrzeni i urbanistycznego ładu jest tu coraz mniej.

  Architekci przez lata w sądach walczyli, aby nie niszczyć, przez chaotyczną zabudowę (sklepy, nowe bloki, itp.), dobrze zaplanowanej przestrzeni. Niestety ich protesty na nic się zdały, a działki na Tysiącleciu przez długie lata wyprzedawano bez planu zagospodarowania przestrzennego.

  To było najlepiej zaprojektowane osiedle w Katowicach


  Deweloperzy tej okazji nie przepuścili. Działki często zmieniały właścicieli, ale rzadko przeznaczenie, powstają na nich albo supermarkety, albo nowe bloku. Lokalizacja, nie da się ukryć, jest doskonała. Z jednej strony osiedla biegnie ulica Chorzowska, czyli katowicki odcinek DK79, zaraz za nią mamy ogromny Park Śląski, z drugiej strony – Drogowa Trasa Średnicowa.

  Tysiąclecie od zawsze też uchodziło za dobre miejsce do życia. Taki zamysł przyświecał projektantom: kilkadziesiąt tysięcy ludzi na 2 km kw. miało się nie pozabijąć i nie oszaleć. Stąd pomysł na luźną zabudową i sporo zieleni - całość osiedla została tak skomponowana, aby być integralną częścią parku naprzeciw. Tak powstało miasto w mieście z własnymi szkołami, przedszkolami, żłobkami, sklepami, domami kultury, w końcu i dwoma kościołami, placami zabaw, klubami, barami i komisariatem policji. I ograniczoną liczbą bloków. Rozbudowa nie była planowana.

  A jednak trwa od kilku lat. Ciąg nowych bloków przy ulicy Chorzowskiej, czyli 4 Wieże stawia tu Activ Investment. To docelowo cztery 15-piętrowe wieżowce wyrastające ze wspólnego cokołu. Ta sama firma wybudowała już dwa wysokie na 14 pięter budynki przy rondzie Sławika. Z kolei przy ulicy Tysiąclecia firma JW Construction buduje „Nowe Tysiąclecie”, które składać będzie się z pięciu 17-piętrowych budynków i łącznie 610 mieszkań.

  Na Tysiącleciu będzie aż 10 nowych bloków


  Są też nowe inwestycje. Aż dziewięć wieżowców przy ul. Zawiszy Czarnego pomiędzy przychodnią, a osiedlem Nowe Tysiąclecie chce budować firma Epione, znana w regionie z sieci placówek medycznych. Firma już złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji, ale do katowickiego Urzędu Miasta nie wpłynął jeszcze wniosek o pozwolenie na budowę. Budynki mają mieć od 7 do 17 kondygnacji i powstawać w trzech etapach, w każdym planowane są trzy budynki.

  Zobacz galerię

  O szczegółach tej inwestycji nie chce mówić rzecznik firmy Krystian Szafrański, ale potwierdza, że firma ma w planach budownictwo mieszkaniowe na działce przy Zawiszy Czarnego. Zresztą pod przyszłą budowę zleciła już wycięcie drzew ze swojej działki.

  - Na działce planowane jest (zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego) budownictwo mieszkaniowe z garażami podziemnymi. Obecnie jesteśmy na etapie projektowania i uzgodnień. Dalsze informację zostaną podane do publicznej wiadomości w następnych etapach realizacji – wyjaśnia.

  Kolejny wieżowiec, w sumie z 21 kondygnacjami, w tym 17 piętrami, planuje w rejonie ulicy Chorzowskiej i Wojska Polskiego (to sam początek Tysiąclecia od strony Chorzowa) firma Kaiross.

  - Budynek będzie trójkątny, wysoki na 60 metrów, ale nie mamy jeszcze jego projektu, bo inwestor nie wystąpił o pozwolenie na budowę – słyszymy w Wydziale Budownictwa Urzędu Miasta. Otrzymał już natomiast decyzję o warunkach zabudowy dla tej inwestycji.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie da się tego oprotestować?

   gościówa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wprawdzie nie mieszkam na Tysiącleciu, ale rozmawiam z ludźmi tam mieszkającymi i oni są bardzo niezadowoleni z takiego obrotu spraw. Faktycznie piękne osiedle przemienia się w potężne blokowisko,...rozwiń całość

   Wprawdzie nie mieszkam na Tysiącleciu, ale rozmawiam z ludźmi tam mieszkającymi i oni są bardzo niezadowoleni z takiego obrotu spraw. Faktycznie piękne osiedle przemienia się w potężne blokowisko, już teraz nie ma gdzie parkować samochodów, a co dopiero w sytuacji kiedy przybędzie kilka ładnych tysięcy mieszkańców... Blokowisko co tu dużo gadać nie tylko potężne, ale i coraz niestety brzydsze, najfajniej jest jeszcze w tych "starych" rejonach, których się nie da zabudować, choć kto wie, może na przyblokowych parkingach powstaną jeszcze jakieś szeregówki? Ciekawe, czy to SM Piast tak chętnie sprzedaje działki (pomijając te epionowe), czy też może Piastowi nie jest za bardzo na rękę taka rozbudowa osiedla? Może w tym jest szansa?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jacy wyborcy, taka władza

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dalej głosujcie na ludzi Uszoka jełopy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nikt tam nie bedzie mieszkal

   wac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   wlasnie poszukuje mieszkania w Katowicach, ale ze wzgledu na brak jakichkolwiek ograniczen w planach zagospodarowania nie wybiore tysiaclecia, bo kto wie czy za rok przed oknami mojego bloku nie...rozwiń całość

   wlasnie poszukuje mieszkania w Katowicach, ale ze wzgledu na brak jakichkolwiek ograniczen w planach zagospodarowania nie wybiore tysiaclecia, bo kto wie czy za rok przed oknami mojego bloku nie powstanie cos co mi przesloni caly swiat. dziwie sie ludziom, ze chca tak mieszkac. dziwie sie deweloperom, ze tak ryzykuja, bo za niedlugo tysiaclecia bedzie nowym zalezem, gdzie nikt nie chce mieszkac, a ceny mieszkan sa niesamowicie niskie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Anon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   >a ceny mieszkan sa niesamowicie niskie

   z tym niskimi cenami to sie zagalopowałeś
   nie są wcale niskie a spadać raczej nie będą..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama