Ważne
  Katowice: nieistniejąca już kultowa hala sportowa Kleofas na...

  Katowice: nieistniejąca już kultowa hala sportowa Kleofas na kartach albumu fotograficznego ZDJĘCIA

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wiktor Kubiak, zdjęcia z albumu "Kleofas"
  1/8
  przejdź do galerii

  Wiktor Kubiak, zdjęcia z albumu "Kleofas" ©Wiktor Kubiak

  Na osiedlu Witosa po kultowej hali sportowej Kleofas już pod koniec 2015 roku zostały zaledwie gruzy. I miejsce to zostałoby prędzej czy później zapomniane, gdyby nie zdjęcia Wiktora Kubiaka, który dokumentował ostatnie miesiące hali, która przez lata była domem dla katowickich bokserów i klubu 06 Kleofas Katowice.
  Album pod nazwą „Kleofas”, w którym Kubiak zebrał zdjęcia wykonane w hali, w poniedziałek trafił do sprzedaży. Mamy tu 26 niezwykłych fotografii, oddających wyjątkowy klimat tego miejsca, ale też charakter trenujących tu ludzi. Część ze zdjęć przewijała się już przez internet, bo za fotoreportaż z hali przy ulicy Obroki Kubiak otrzymał nagrody fotograficzne, m.in. w konkursie Grand Press Photo.

  Zobacz galerię

  - Znałem to miejsce sprzed lat, bo jako dzieciak chodziłem tam na treningi bokserskie - wspomina fotograf. Po kontuzji przygodę z boksem zarzucił, ale o hali nigdy nie zapomniał.

  - Gdy zacząłem się interesować fotografią, zacząłem szukać tematów i akurat ktoś kiedyś wspomniał że mają zamykać „Kleofasa” - dodaje Kubiak. Tak trafił najpierw na zebranie klubu, potem znów zaczął regularnie odwiedzać halę, tyle że z aparatem. - Raczej nikt nie myślał, że przyjdę tam więcej niż dwa, trzy razy. A tymczasem przez rok regularnie przychodziłem na treningi, albo wpadałem przy okazji, żeby odwiedzić któregoś z trenerów - wspomina.

  W międzyczasie ważyły się losy hali i trenujących tu bokserów. Działkę, na której budynek stał od Katowickiego Holdingu Węglowego kupił deweloper. Nie było wątpliwości, że hala zostanie wyburzona, a teren po niej przeznaczony na działalność handlową. Wielką niewiadomą pozostawała przyszłość klubu 06 Kleofas, trenujących w nim bokserów i młodzieży. Ostatecznie klub wyprowadził się na Bukową i tu działa do dziś. Natomiast hala legła w gruzach.

  Tę atmosferę przemijania, końca, ale też niepewności ostatnich miesięcy przed wyprowadzką bokserów z osiedla Witosa, Kubiakowi znakomicie udało się uchwycić na zdjęciach.

  - Raz ktoś na hali powiedział mi żartobliwie, że nie lubi, jak przychodzę, bo to przypomina mu, że za niedługo to miejsce ma zniknąć. Po tym jak hala została wyburzona, wiedziałem że to już koniec zdjęć i historii tego miejsca. Od początku moim planem było stworzyć opowieść, która będzie świadectwem tego miejsca, postanowiłem wydać książkę fotograficzną, która ma szanse dotrzeć do większej ilości osób i zostać w obiegu na dłużej niż zdjęcia w internecie - opowiada fotograf.

  Album jest dostępny w Muzeum Historii Katowic, sklepie Gryfnie oraz księgarni Biksa.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brakuje tej hali

   dzemik86 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Całe dziecinstwo to wlasnie ta hala 06 kleofas i dziennie teraz musze ogladac z okna ta pustke ktora po niej zostala :(

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama