Katowice: Noc Muzeów w Muzeum Komputerów

  Katowice: Noc Muzeów w Muzeum Komputerów

  MM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Noc Muzeów w Muzeum Komputerów
  W Katowicach wszyscy miłośnicy komputerów będą mogli wziąć udział w Nocy Muzeów w pierwszym w Polsce prywatnym Muzeum Komputerów i Informatyki, jakie działa w stolicy województwa od 2012 roku. Muzeum to po dwuletniej przerwie wróciło na listę instytucji włączających się w organizację Nocy Muzeów.
  Katowice: Noc Muzeów w Muzeum Komputerów
  - Nasze muzeum to niezwykła retro sentymentalna podróż do wspomnień o swoim pierwszym domowym komputerze. To również okazja, aby zapoznać się z tym, co dziś nazywamy trzecią rewolucją przemysłową - zapowiada Dariusz Walerjański.

  Zwiedzając ekspozycję uczestnicy Nocy Muzeów zobaczą, jak na przestrzeni 50 lat zmieniały się komputery, a co za tym idzie, jak zmieniało się także nasze życie.

  Bohaterami tegorocznej Nocy Muzeów będą dwa unikatowe komputery K202 oraz MERA 400. K202 to 16-bitowy minikomputer opracowany i skonstruowany przez inż. Jacka Karpińskiego z zespołem w latach 1970–1973. Był to pierwszy polski komputer zbudowany z użyciem układów scalonych w kooperacji polskich zakładów zjednoczenia MERA, m.in. Metroneks, z firmami z Wielkiej Brytanii.

  O godz. 16.00 nastąpi otwarcie pierwszej w Polsce otwartej konferencji MERA400 K202 Fakty i Mity. Wejście od strony MHKI. Wśród prelegentów będą: Jerzy Nowak - szef Sekcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Andrzej Goleń - ekspert ICT, Tomasz Kulisiewicz - analityk rynku komunikacji elektronicznej.

  Natomiast na godzinę 18.00 zaplanowano oficjalne otwarcie NOCY MUZEÓW. Wejście wejściem głównym Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów

  Muzeum przygotowało moc komputerowych atrakcji: Bohater nocy to mikrokomputer K202 ze zbiorów Muzeum Techniki i Przemysłu z Warszawy. Zwiedzający zobaczą również Największy Joystick w Polsce, zaadaptowany na największy automat typu arcade w naszym kraju. Będzie też stanowisko konsolowe na rzutniku z lat 70-tych zwany Videoscopem, historyczna interaktywna ekspozycja konsol do gier, czy ekspozycja prezentująca historię komputerów Apple - poza zbiorami muzeum ekspozycja zostanie wzbogacona eksponatami Retro Extreme Apple. Zobaczymy m.in. Apple Lisa, 50 stanowisk interaktywnych historycznych komputerów klasy PC, czy 10 stanowisk sieciowo przygotowanych do turnieju w Quake III Arena na komputerach Imac z 1997, salę informatyczną z 1986 roku, czyli komputer ELWRO 800, czy pokaz najnowszej technologii wirtualnej rzeczywistości.

  To wszystko i wiele innych atrakcji będzie można zobaczyć w siedzibie muzeum, która mieści się przy Placu Sejmu Śląskiego 2, w budynku Centrum Kultury Katowice.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama