Katowice: ostatni dzień miejskich rowerów. Za rok będzie ich...

  Katowice: ostatni dzień miejskich rowerów. Za rok będzie ich znacznie więcej

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miejskie Rowery Katowice
  1/5
  przejdź do galerii

  Miejskie Rowery Katowice ©LOTA

  Już tylko do niedzieli katowiczanie mogą korzystać z wypożyczalni miejskich rowerów City by bike. 16 października kończy się sezon miejskich rowerów w Katowicach. Stacje wrócą dopiero na wiosnę przyszłego roku, ale będzie ich znacznie więcej.
  W sumie w mijającym sezonie katowiczanie po miejskie rowery sięgali aż 38 tys. razy, czyli pięć razy częściej niż rok wcześniej. To dzięki temu, że sieć wypożyczalni została znacznie rozbudowa: w 2015 roku wypożyczalnie były trzy, a w tym roku już 11 z ponad 80 jednośladami.

  W sumie w systemie City by Bike zarejestrowanych jest już 9200 użytkowników z Katowic. Najaktywniejszy mieszkaniec w tym sezonie wypożyczał rower 170 razy. Ponad 70 proc. podróży trwa do jednej godziny, 45 proc. użytkowników korzystało z rowerów w bezpłatnym czasie (do 15 minut).

  Najpopularniejsze stacje wypożyczeń i zwrotów to te na katowickim rynku, przy Bibliotece Śląskiej, na osiedlu Tysiąclecia przy ul. Krzywoustego oraz w Dolinie Trzech Stawów.

  Z kolei najpopularniejsze trasy, przemierzane na rowerach miejskich, to według Nextbike – operatora systemu, odcinek między rynkiem a Biblioteką oraz między rynkiem a NOSPR.

  – Ze statystyk wynika, że ok. 15-25 proc. wypożyczeń dokonywali użytkownicy z innych miast, co wskazuje, że Katowice są atrakcyjne również dla odwiedzających – z Opola, Wrocławia, Poznania, Łodzi czy Warszawy. Ważne zatem jest, by rozwijać infrastrukturę i budować nowe drogi rowerowe. Chcemy, by wszystkie dzielnice były połączone z centrum miasta – podsumowuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

  Z kolei Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu firmy NextBike, chwali zaangażowanie mieszkańców w rozwój systemu wypożyczalni. Trzy, z działających w tym roku, na osiedlu Tysiąclecia powstały bowiem w ramach Budżetu Obywatelskiego.

  Ten pomysł podchwycili już mieszkańcy innych dzielnic, którzy podobne projekty przegłosowali w tegorocznym BO. Dzięki temu w przyszłym roku nowe stacje rowerowe – w sumie dziewięć - powstaną w Ligocie, Panewnikach i Ochojcu. Mają. Będą na skwerze Szabelskiego, przed Szkołą Podstawową nr 67 przy ul. Zielonej 5, na ulicy Panewnickiej (rejon przystanku autobus. „Ligota Dworzec PKP”), u zbiegu Armii Krajowej i Wczasowej, na ulicy Medyków (przystanek autobusowy „Ligota Medyków”), przy kościele Matki Bożej Różańcowej na ul. Zadole, dwie stacje powstaną przy Jankego (na wysokości Jankego 68, naprzeciw V LO im. Wł. Broniewskiego oraz przy bibliotece publicznej), a ostatnia przy Łętowskiego 18 (przed Szkołą Podstawową nr 27).

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama