Katowice planują budować Stadion Miejski, ale w barwach GKS...

  Katowice planują budować Stadion Miejski, ale w barwach GKS Katowice

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  To działka na której ma powstać nowy stadion w Katowicach
  1/3
  przejdź do galerii

  To działka na której ma powstać nowy stadion w Katowicach ©UM Katowice

  Stadion na 12 tys. miejsc, w kolorach żółto – zielono - czarnym, z krzesełkami w tych samych barwach, być może z halą sportową – to wytyczne do opracowania programu funkcjonalno - użytkowego dla budowy nowego stadionu miejskiego w Katowicach. Miejskiego z nazwy, bo wskazane kolory, to barwy klubu GKS Katowice. Czy będzie mógł powstać w rejonie A4 i ulicy Bocheńskiego? Okaże się jeszcze w grudniu.
  Zespół roboczy ds. przygotowania wytycznych technicznych do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy stadionu miejskiego dla Katowic został powołany jeszcze w kwietniu tego roku. Początkowo zespół przygotowywał program dla obiektu przy ulicy Bukowej, gdzie dziś znajduje się stadion GKS Katowice. Jednak w lipcu prezydent Katowic Marcin Krupa, poinformował, że o zmianie lokalizacji.


  – Po wielu dyskusjach podjęliśmy decyzję, że trzeba zmienić lokalizację nowego stadionu. Wyznaczyliśmy teren u zbiegu ul. Dobrego Urobku i Bocheńskiego. Pozwoli to zrewitalizować kolejny obszar miasta. Jeśli tylko badania geologiczne potwierdzą możliwość zrealizowania tam inwestycji, to ruszymy z pracami projektowymi - zapowiadał prezydent Marcin Krupa. Dodawał, że nowa lokalizacja została przedyskutowana w gronie specjalistów i ma także aprobatę środowiska kibiców. Zapowiedział, że budowa będzie mogła rozpocząć się w 2018 r.

  Ekspertyzy geologiczne zostały zlecone. Mają zostać sporządzone do 9 grudnia tego roku.

  - Po otrzymaniu wyników badań geofizycznych gruntu potwierdzających możliwość realizacji planowanego zagospodarowania terenu, zlecone zostanie opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego kompleksu sportowego – czytamy w raporcie przygotowanym na październikowe posiedzenie Komisji Kultury, Promocji i Sportu katowickiej Rady Miasta.

  Na podstawie programu Katowice we współpracy z SARP-em planują ogłosić konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej stadionu. Dopiero w programie funkcjonalnym i koncepcji zostaną ustalone szczegóły i zakres inwestycji, ale wstępne założenia zostały już wypracowane przez zespół roboczy. Co zakładają?

  Na stadionie mają się odbywać rozgrywki wszystkich spotkań krajowych i meczy UEFA (poza finałami Ligii Mistrzów i Pucharu UEFA). Pojemność została ustalona na poziomie 12 tys. miejsc siedzących. - Z możliwą, bezkolizyjną oraz bez ingerencji w główną konstrukcję stadionu, rozbudową do docelowych 15 000 indywidualnych miejsc siedzących – czytamy w raporcie. Wszystkie miejsca na stadionie mają być zadaszone, zaś bryła stadionu - zamknięta.

  Wśród wytycznych jest też opis kolorów, jakie ma mieć stadion. Wskazano, że cały obiekt, jak i krzesełka, mają mieć barwy żółto-zielono-czarne z dominującym kolorem żółtym. To barwy klubu GKS Katowice, choć władze miasta zapowiadały, że stadion będzie miejski, a nie dedykowany wyłącznie jednemu klubowi.

  Co jeszcze wiadomo? Członkowie zespołu wskazują, że obiekt ma być dostosowany do organizacji imprez masowych, jak koncerty, czy zjazdy.

  - Rozpatrywane jest ujęcie w ramach inwestycji realizacji hali sportowej (wkomponowanej w bryłę stadionu) z widownią dla ok. 3000 miejsc – to kolejny z wniosków zespołu roboczego. Spośród boisk treningowych dwa mają być pełnowymiarowe, w tym jedno z nawierzchni syntetycznej.

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale

   po (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   co? stary zaorać i bez kosztów dla miasta, a tak woda, nieczystości w górę żeby dziadostwo utrzymywać naszym kosztem - sądziłem że ten młody sołtys, coś po sobie zostawi a tak może mieszkania + z...rozwiń całość

   co? stary zaorać i bez kosztów dla miasta, a tak woda, nieczystości w górę żeby dziadostwo utrzymywać naszym kosztem - sądziłem że ten młody sołtys, coś po sobie zostawi a tak może mieszkania + z pisdowskiej zmiany w co wątpię zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak okraść podatnika

   sqro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Pokazówka jak ku uciesze plebsu, żele i spasłe knury czyli kopacze piłeczki i tzw 'działacze' wydoją kase podatnika.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czekamy

   Tom 1964 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   Czekamy na ten stadion. Wszędzie buduje się stadiony, więc w końcu czekamy w Katowicach.
   Nie rozumiem wątpliwości autora tekstu. A w jakich barwach ma być? Może redaktor chciałby niebiesko- białe?...rozwiń całość

   Czekamy na ten stadion. Wszędzie buduje się stadiony, więc w końcu czekamy w Katowicach.
   Nie rozumiem wątpliwości autora tekstu. A w jakich barwach ma być? Może redaktor chciałby niebiesko- białe? To niech wraca skąd przyjechał i nie wymądrza się w Dzienniku Zachodnim.
   W Katowicach jest jeden klub.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sami sobie budujcie ten stadion, wara od pieniędzy zwykłych ludzi

   gks jak Barcelona :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   "Wszędzie buduje się stadiony, więc w końcu czekamy w Katowicach." - bardziej debilnego argumentu już dawno nie słyszałem. Ci twoi kopacze już piąty rok z rzędu zapowiadają wielki powrót do...rozwiń całość

   "Wszędzie buduje się stadiony, więc w końcu czekamy w Katowicach." - bardziej debilnego argumentu już dawno nie słyszałem. Ci twoi kopacze już piąty rok z rzędu zapowiadają wielki powrót do ekstraklasy a nadal męczą się w pierwszej lidze, przy okazji żłopiąc ochoczo kolejne miliony miejskich (czyli do pustego kibolskiego móżdżku - naszych), pieniędzy. Mało wam jeszcze?
   Nie dziwie się, że to miasto się wyludnia. Jest tyle rzeczy do zrobienia, ale zamiast zmieniać Katowice na lepsze, właduje się je w jeszcze większy kanał kilkuset milionowej inwestycji stadionowej dla rozpieszczonych panienek z wielkiej gjeksy i ich kilku tysiącom fanów, którzy jedyne co robią dla miasta, to bazgrzą po odświeżonych elewacjach/przystankach, rozwalają podczas awantur wszystko co stanie im na drodze, albo przylepiają te swoje równie debilne wlepki gdzie popadnie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Katowicach jest jeden klub ?

   siła spokoju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   A barwy żółto - niebieskie wam śmierdzą gorole ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama