Ważne
  Katowice: pomnik Ofiar Deportacji będzie gotowy w przyszłym...

  Katowice: pomnik Ofiar Deportacji będzie gotowy w przyszłym roku

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Konferencja prasowa ws. pomnika
  1/3
  przejdź do galerii

  Konferencja prasowa ws. pomnika ©UM Katowice

  Na urodziny Katowic w 2018 roku ma być gotowy pomnik upamiętniający ofiary deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego. W piątek mija termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie rzeźbiarsko – architektonicznym na opracowanie projektu pomnika. Postument ma się mieścić w sąsiedztwie strefy kultury i Parku Boguckiego.
  Decyzja, aby w Katowicach stanął pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r., zapadła w ubiegłym roku, gdy Rada Miasta pojęła uchwałę w tej sprawie. Inicjatorem upamiętnienia ofiar wywózek jest dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, a poparcie dla przedsięwzięcia wyraził arcybiskup Wiktor Skworc - metropolita katowicki.

  - Postanowiono, że pomnik zostanie wzniesiony na działce przy Strefie Kultury – przy Parku Boguckim. Tym samym pomnik deportowanych będzie swoistym historyczno-symbolicznym „zwieńczeniem” całej Strefy Kultury, która zaczyna się pomnikiem Powstańców Śląskich, obejmuje pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla, a także Muzeum Śląskie – przypominają urzędnicy.

  Na projekt i „budowę” pomnika miasto wyda około 1,2 mln zł. - Chcemy, żeby był gotowy na urodziny Katowic w 2018 roku – zapowiedział prezydent Marcin Krupa. Konkurs na projekt już trwa, będzie się składał z dwóch etapów. Spośród prac nadesłanych na pierwszy z nich jury wybierze do drugiego etapu od pięciu do siedmiu autorów najlepszych koncepcji.

  - Łączna pula nagród w konkursie wynosi 50 tys. zł. Autor zwycięskiej pracy konkursowej otrzyma 20 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy pokonkursowej – dodają urzędnicy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 9 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w listopadzie tego roku.

  – Chcemy szeroko skonfrontować twórcze pomysły architektów. Zależy nam na wyłonieniu najlepszej koncepcji mającej walory architektoniczne, kulturowe i historyczne. To miejsce będzie mieć szczególny i unikalny charakter, gdyż będzie zamykać Strefę Kultury, odwiedzaną corocznie przez setki tysięcy mieszkańców metropolii i naszych gości, akcentem związanym z historią Śląska – dodawał prezydent Krupa.
   
  Prace konkursowe będzie oceniać 10-osobowe jury pod przewodnictwem Bogumiła Sobuli, wiceprezydenta Katowic. W jego skład wejdą także: Stanisław Podkański, architekt miasta, prof. dr hab. Wincenty Kućma, rzeźbiarz, arch. Jacek Budyn z SARP w Krakowie, ks. dr Leszek Makówka z Kurii Diecezjalnej, Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego Oddział IPN, katowicki radny - Michał Luty, architekt Ryszard Jurkowski, prof. dr hab. Antoni Cygan - rektor ASP Katowice oraz prof. dr hab. Stanisław Słonina.

  ZOBACZ WIDEO: Marsz na Zgodę upamiętnia dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk.


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawi inicjatorzy

   kamis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   z tego co pamiętam to mniejszość niemiecka, ZLNS i inne środowiska dopominały sie od lat o ten pomnik

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Juzajs wyuazi polcke grondolstwo!

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Juzajs cukrujom nom Slonzokom polcke okupanty. W koncu te deportacje Slonzokow za Ural bouy organizowane bes polcke wladze okupacyjne Gornego Sloncka, kere robjyli to dlo przijaciela Rusa....rozwiń całość

   Juzajs cukrujom nom Slonzokom polcke okupanty. W koncu te deportacje Slonzokow za Ural bouy organizowane bes polcke wladze okupacyjne Gornego Sloncka, kere robjyli to dlo przijaciela Rusa.
   Teroski sitwa polcko robi s tym pomnikiym wiele halo - a tak po prowdzie idzie tukej o podzielynie sie piniyndzmi.
   Deportowanym, kerych moc niy przezoua ty bes Polokow organizowany "wycieczki", i tak s tego pomnika nic niy mo. A te - jak chocby moj Ujek - kerego s kopalni olowiu za Uralym, pusciyli do dom - ale niy do Gleiwitz, ino do Ruskij Strefy Okupacyjnyj DDR zwanyj - dugo niy pozou, bo go ouowica pod ziymia wciongua.
   Cza bouo taki pomnik - abo lepij - odszkodowanie dac, jak te ofiary, kere przezouy, jeszcze po tym swiecia chodziyli - a niy teroski robic taki cyrkus.
   No ale - jak Poloko godajom....Polak potrafi...!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejny pomnik

   Bartosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   a może tak te 1,2 mln zł przekazać do PFRON, aby dzieci niepełnosprawne mogły wyjechać na turnusy rehabilitacyjne ?!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kpina

   Zbulwersowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   200,0 tys. zł Rada Miasta przeznaczyła na PFRON, czyli z 680 wniosków na szacowaną kwotę 1,0 mln zł, raptem 40 pozytywnie rozpatrzono. Tak traktują ludzi, ważne aby radny miał posadę dyrektora albo...rozwiń całość

   200,0 tys. zł Rada Miasta przeznaczyła na PFRON, czyli z 680 wniosków na szacowaną kwotę 1,0 mln zł, raptem 40 pozytywnie rozpatrzono. Tak traktują ludzi, ważne aby radny miał posadę dyrektora albo prezesa- partyjniaki !zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama