Katowice: są górne ceny w taksówkach [CENNIK TAXI KATOWICE]

  Katowice: są górne ceny w taksówkach [CENNIK TAXI KATOWICE]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: są górne ceny w taksówkach [CENNIK TAXI KATOWICE]
  Radni Katowic jednogłośnie przyjęli wczoraj projekt uchwały w sprawie ustalenia maksymalnych cen w taksówkach na terenie Katowic.
  Katowice: są górne ceny w taksówkach [CENNIK TAXI KATOWICE]
  Opłata początkowa, czyli za tzw. trzaśnięcie drzwiami, nie może być wyższa niż 8 zł, a za kilometr w najtańszej taryfie zapłacimy maksymalnie 3 zł. Nowe przepisy - jak tłumaczyli urzędnicy - mają chronić mieszkańców przed oszustami.

  - Do urzędu wpływało wiele skarg od pasażerów taksówek, którzy kwestionowali wysokość pobieranych opłat. Nasze analizy wykazały, że niektórzy taksówkarze niezrzeszeni pobierają np.
  99 złotych za godzinę postoju oraz aż 5 złotych za przejechany kilometr w obrębie miasta w dni powszednie. Tymczasem najniższe stawki taksówkarzy zrzeszonych to 30 zł za godzinę postoju i 1,6 zł za kilometr - mówił Maciej Stachura, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach.

  Jak dodał, zdarzało się, że goście odwiedzający Katowice płacili za dwukilometrowy kurs z dworca PKP do centrum kongresowego nawet 50 zł, zaś kilkaset złotych za transfer z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach. - Nasza analiza pokazała, że najlepszą bronią jest wprowadzenie maksymalnych stawek taryfowych. Takie rozwiązania wprowadzono w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Stawki maksymalne w tamtych miastach w pierwszej taryfie mieszczą się w widełkach 2,8-3,3 zł - wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. Stawki w Katowicach są uśrednione w czterech taryfach. We wszystkich opłata początkowa ma wynieść maksymalnie 8 zł. Z kolei maksymalna opłata za przejechany kilometr odpowiednio: 3 zł w taryfie pierwszej, 4,5 zł w drugiej, 6 zł w trzeciej i 9 zł w czwartej. Natomiast opłata za jedną godzinę postoju we wszystkich to maksymalnie 40 zł. Taryfa pierwsza i druga dotyczy granic administracyjnych Katowic, pierwsza dotyczy dni powszednich od 6 do 22, druga obowiązuje od 22 do 6 rano w dni powszednie, a także przez całą dobę w niedziele i święta. Taryfa trzecia i czwarta obowiązują poza granicami administracyjnymi miasta, jedna w godzinach od 6 do 22 w dni robocze, czwarta od 22 do 6 we wszystkie dni tygodnia oraz w ciągu całej doby w niedziele i dni świąteczne.

  Stawki uchwalone przez radę miasta to ceny maksymalne. Te stosowane przez taksówkarzy z tanich korporacji często są niższe i muszą być, bo od ponad miesiąca w Katowicach działa Uber. To największa konkurencja dla taksówkarzy. Firma jest platformą pośredniczącą między prywatnymi kierowcami, oferującymi przewóz osób, a klientami. Komunikują się za pomocą aplikacji na smartfony. Ceny? Za rozpoczęcie kursu płacimy 4 złote, za każdy przejechany kilometr 1,3 zł, zaś za minutę jazdy 25 groszy.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
  *Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama