Katowice: Wezwał policję do blokujących ścieżkę aut i......

  Katowice: Wezwał policję do blokujących ścieżkę aut i... spędził noc w areszcie

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Maciej Psych Smykowski na ulicy Kochanowskiego w Katowicach. W tym miejscu został w poniedziałek zatrzymany
  1/4
  przejdź do galerii

  Maciej Psych Smykowski na ulicy Kochanowskiego w Katowicach. W tym miejscu został w poniedziałek zatrzymany ©Justyna Przybytek

  Wezwał policję do blokujących ścieżkę aut i... spędził noc w areszcie. Katowiczanin, członek działającego przy Urzędzie Miasta Zespołu Rowerowego, interweniował w sprawie aut blokujących drogę rowerową na ulicy Kochanowskiego w centrum Katowic. W efekcie został zatrzymany i noc spędził w areszcie. Dlaczego? Zarzucono mu uszkodzenie mienia "o wartości przekraczającej 500 zł", a policjanci stwierdzili, że "zachodzi obawa ukrycia". Tyle wystarczyło, aby katowicki aktywista i społecznik spędził w areszcie - jak wyliczył - 22 godziny.
  Można w Katowicach być aresztowanym za potrącenie lusterka? Można. Chciałbym, byśmy jednak byli państwem prawa i takie zdarzenia nie miały więcej miejsca – komentuje zajście Maciej Psych Smykowski, ekolog, członek rady Pożytku Publicznego w Katowicach, przedstawiciel Zespołu do Spraw Polityki Rowerowej w Katowicach, współprzewodniczący katowickiego koła Partii Zieloni.

  Wezwał policję do blokujących ścieżkę aut


  W czym rzecz? Smykowski to zapalony rowerzysta, który właśnie na dwóch kółkach przemierza miasto. Drogą rowerową na ulicy Kochanowskiego jeździ regularnie. Regularnie też mija zaparkowane na ścieżce samochody.

  - Od kilku lat istnieje problem parkowania samochodów na ulicy Kochanowskiego – zarówno dostawczych jak i osobowych. Dlatego od kilku lat rowerzyści postulowali o wprowadzenie barierek bądź innych ograniczeń umożliwiających płynny przejazd, tak by parkujące auta nie blokowały drogi – przypomina.

  Postulaty przeszły bez echa.

  W miniony poniedziałek Smykowski, jak opowiada, zastał na ścieżce rowerowej na ulicy Kochanowskiego trzy auta. Zadzwonił na policję, wkrótce na miejsce przyjechał patrol mundurowych.

  - Został wezwany do wystawienia mandatu trzem autom stojącym na drodze rowerowej, ale uznał za ważniejszą kwestię, że zostało potrącone lusterko – dodaje Smykowski.

  Jak przyznaje, jadąc drogą mógł potrącić ręką lusterko.

  - Nie ma jednak dowodów, że je uszkodziłem. Drogą rowerową na Kochanowskiego przejeżdżają setki rowerzystów, do uszkodzenia mogło dojść wcześniej – tłumaczy.

  Dodatkowo zarzucono mu, że porysował karoserię jednego z zaparkowanych na ścieżce aut.

  - To już zdecydowanie nieprawda - odpowiada.

  Jak było rzeczywiście i czy to Smykowski uszkodził lusterko, ustali ostatecznie sąd, bo katowiczanin za zniszczenie mienia będzie miał sprawę karną.

  Areszt za szkodę w wysokości 500 zł?


  Pozostaje jednak pytanie, czy zniszczenie lusterka - o co jest podejrzany - było wystarczającą przesłanką, aby Smykowskiego zatrzymać w areszcie na całą noc. Policję na Kochanowskiego katowiczanin wezwał w poniedziałek przed godziną 15. Jak wspomina w areszcie na ulicy Lompy znalazł się około godz. 19., wyszedł z niego we wtorek o 10. rano. Dlaczego w ogóle trafił do aresztu?

  - Dokonał zniszczenia mienia o wartości przekraczającej 500 zł pojazdu seat ibiza, poprzez uszkodzenie prawego lusterka oraz zarysowanie powłoki lakierniczej prawego błotnika oraz prawych przednich drzwi (…). Zachodzi obawa ukrycia – napisali policjanci z protokole z zatrzymania.

  Ukrywanie się byłoby niezmiernie trudne, bo Smykowski jest osobą w Katowicach dość rozpoznawalną, jest miejskim aktywistą, działaczem Zielonych, współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi w mieście. Bywa na wielu manifestacjach, protestach, happeningach, niemal każdego dnia przemierza centrum Katowic na swoim niepozornym składanym rowerze.

  - W sumie od momentu telefonu na policję, do wyjścia z komisariatu straciłem dwadzieścia dwie godziny. Zostało wydane trochę publicznych pieniędzy na moje utrzymanie w areszcie. Kilkudziesięciu moich znajomych traciło czas wydzwaniając wszędzie gdzie się dało, aby mnie zlokalizować i spróbować racjonalnie wytłumaczyć sobie, czemu z szanowanego obywatela stałem się osadzonym. Tyle strat, które objęły tyle osób, tylko dlatego, że Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach nie zabezpiecza rowerzystów przed nonszalancją kierowców i niekompetencją jednego patrolu… - komentuje zdarzenie Smykowski.

  Policja: patrol pojechał do awantury między rowerzystą a kierowcami


  O komentarz do sprawy poprosiliśmy katowicką Policję. Mundurowi utrzymują, że na Kochanowskiego wysłano policjantów z ogniwa interwencyjnego do „awantury między rowerzystą a kierowcami".

  - Na miejscu policjanci zastali rowerzystę, świadków oraz kierującą, której samochód częściowo był zaparkowany na ścieżce rowerowej. Z relacji świadków wynikało, że kierujący rowerem umyślnie zarysował karoserię (błotnik i drzwi) i uszkodził lusterko zaparkowanego tam seata. Właścicielka samochodu złożyła wniosek o ściganie sprawcy zniszczenia mienia. Pokrzywdzona oszacowała straty na kwotę ponad 500 zł. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu - wyjaśnia Aneta Orman, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

  Jak dodaje, dzień po zdarzeniu zatrzymany usłyszał zarzut zniszczenia mienia.

  - Ze zdarzenia została sporządzona dokumentacja i z tego postępowania zostaną wyłączone materiały do odrębnego prowadzenia w sprawie o wykroczenie (parkowanie w miejscu niedozwolonym) - dopowiada.

  Dlaczego zdecydowano się zatrzymać Smykowskiego? Na to pytanie rzecznik katowickiej policji w czwartek nie odpowiedziała. Tymczasem katowiczanin zapowiada, że złoży zażalenie na działania policjantów.

  Zobacz galerię

  - Awantura wybuchła, bo wezwałem policję - odpowiada Smykowski. - Nie byłoby ani awantury, ani sprawy w sądzie, gdybym nie wykonał telefonu. Gdybym rzeczywiście celowo uszkodził auto, nie dzwoniłbym na policję - dodaje.

  Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje  Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Vv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Policjanci przekroczyli uprawnienia. Panie Macieju proszę sprawę oddać prokuraturze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardziej wierzę policjantom.

   Gd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Dużo mniej aktywistom.

   Zdjęcie autora komentarza
   Psych

   Witold Szwedkowski

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Taki trochę pajac, trochę palant, trochę pijak, pozorant, pirat, patafian... Poczekamy na artykuł w Dzienniku Zachodnim o rezultacie zażalenia, które ten psych podobno zamierza złożyć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WSTAWIOŁ SIE ZA PLebeJSTWYM I DOSTOŁ WyROCK OD SWIŃTY KASTY LIBER INDI

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   PRL PO RYCHU bis to nie Polska!

   podatnik (gość) 18.07.17, 17:20:22

   Zgłoś naruszenie treści
   Już oceniłeś tę opinię.
   / 3

   Pragnę poinformować byłego posła PiS że PRL bis w dniu 18 lipca 2017r....rozwiń całość

   PRL PO RYCHU bis to nie Polska!

   podatnik (gość) 18.07.17, 17:20:22

   Zgłoś naruszenie treści
   Już oceniłeś tę opinię.
   / 3

   Pragnę poinformować byłego posła PiS że PRL bis w dniu 18 lipca 2017r. to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie posłowie zaczynają mówić mądrze dopiero jak przestaną być posłami!

   DAJTA POKOJ

   cirano (gość) 11.07.17, 07:27:12

   Zgłoś naruszenie treści
   / 10

   Komuna miała swoje felery ale... ta dzisiejszo, hehe, "sprawiedliwo demokracja polsko", tyn "wyścig szczurow" w firmach i zakładach, tyn wyzysk sił ludzkich za grosze...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ARABY ssPRoWADZONE NA HANDEL LUDZMI I ICH ORGANAMI TAK JAK UKry z KOloNI PEŁO

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   ustawa POtrzebna

   protestują ubecy i ormowcy (gość) 20.07.17, 22:22:29

   Zgłoś
   Już oceniłeś tę opinię.
   / 20
   / 13

   Atrapę sądów mamy teraz panie Petru!Sędziowie kradną, biorą łapówki i pozostają...rozwiń całość

   ustawa POtrzebna

   protestują ubecy i ormowcy (gość) 20.07.17, 22:22:29

   Zgłoś
   Już oceniłeś tę opinię.
   / 20
   / 13

   Atrapę sądów mamy teraz panie Petru!Sędziowie kradną, biorą łapówki i pozostają bezkarni! Sprawy ciągną się latami. W dotychczasowym stanie prawnym
   nie można było ich odwołać. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Mam nadzieję, że nowa ustawa zmieni ten stan rzeczy. Brawo PIS.Protestują same stare ubeki
   i ormowcy w pampersach.Pampersy pełne, idźcie do domu zmienić, bo ich zawartość wycieknie na ulicę!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Eh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Narysować raz drugi kilka aut, wyłapać kilka lusterek i zobaczycie, następnym razem każdy kierowca się zastanowi. Skoro policja jest bezradna to trzeba samemu prawo egzekwować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lusterko ważniejsze od ludzi.

   PiS komuna bis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Państwo teoretyczne PiS.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lewactwo tfuuuu

   eko terrorysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 28

   "współprzewodniczący katowickiego koła Partii Zieloni. " , za to już powinien trafić do pierdla na 10 lat xD

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ROBIOM SŁUPKI We WSIAWIE

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

   BY BYDŁO ELIT nadAF bloKOwać ALE KARETKA I STRARZi TAK DO PLEBEJSTWA nie POdjedzie. JAKIE PRaFO TAKIE POlACKIE CIULLE.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AUTYSTYCZNE AUTA

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 10

   KASTY ŚFIŃTY PO BOLKU ŚLePOwroNIE I ELYT wsioKUF PIESSELU. Z SLD KOkoDA LGBT NOFOczesaNY DYpoKOrytOKRACJI RYCHA DONjuANA. I INNYCH OKRONGŁYCH HIpoKORYCICH JELIT BOSSkiCH JAK RZYDOBOLSZCZEFWIKI.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama