Katowicki start-up stworzył iChlebak - inteligentny chlebak...

  Katowicki start-up stworzył iChlebak - inteligentny chlebak [ZDJĘCIA]

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  iChlebak
  1/5
  przejdź do galerii

  iChlebak ©Mat. Prasowe

  Katowicki start-up ICFutureTech stworzył prototyp inteligentnego chlebaka – iChlebak. Z pozoru urządzenie niczym nie różni się od tych, które dostępne są w sklepach, a jednak! Ten będzie monitorował ilość pieczywa w swoim wnętrzu, obliczy na jak długo starczy zapasów i w razie konieczności zamówi dostawę świeżych bułek, albo chleba.
  - Działanie urządzenia polega na stałym monitorowaniu ilości pieczywa znajdującego się wewnątrz chlebaka. Dane są wysyłane za pośrednictwem sieci Wi-Fi do chmury obliczeniowej znajdującej się na zewnętrznym serwerze. Odczyty wagi są następnie przetwarzane przez system, a algorytm przewiduje kiedy zabraknie chleba lub bułek. Dostawa bezpośrednio do domu zostaje zrealizowana w uzgodnionych wcześniej przedziałach czasowych – wyjaśnia Tomasz Skupiewski z ICFutureTech.


  Ichlebak wygląda jak zwykły drewniany pojemnik na pieczywo. Jest jednak również wyposażony m.in. w system tensometrów, przetwornik analogowo-cyfrowy, 8-bitowy procesor z 32 kB pamięcią Flash oraz moduł Wi-Fi. Oprócz ciągłego połączenia z siecią internetową, wymaga on zasilania ze zwykłego gniazdka elektrycznego 230V.

  Prace nad rozwiązaniem trwały już od roku. W tym czasie 28-letni założyciele firmy - Bartosz Bątorek, Jakub Król oraz Tomasz Skupiewski - opracowali koncepcję oraz pierwsze sztuki urządzenia. IChlebak został również w tym czasie objęty zgłoszeniem patentowym.

  - Proces ciągłego badania i przewidywania zużycia, połączony z optymalizacją uzupełniania zapasu pieczywa, można uznać za pewien przejaw inteligencji tego rozwiązania. Naszych klientów odciążamy w ten sposób z konieczności myślenia o tym, czy posiadają aktualnie w domu świeży chleb lub bułki, czy trzeba będzie iść rano do piekarni aby starczyło na zrobienie śniadania - wyjaśnia Jakub Król.

  - IChlebak wpisuje się w światowy trend technologiczny określany jako Internet of Things (Internet Rzeczy). Polega on na podłączaniu poprzez różnego typu czujniki, tradycyjnych, często mało skomplikowanych przedmiotów, do sieci Internet. W ten sposób tworzona jest nową wartość, różnego typu innowacyjne usługi - uzupełnia Bartosz Bątorek.

  Pomysłodawcy mają w planach współpracę z lokalnymi piekarniami. Klienci mają mieć możliwość wyboru nie tylko rodzaju pieczywa, ale również tego jaka byłaby jego forma - na przykład czy chleb miałby być krojony, czy nie. Oferta ma być uzupełniona o chleb fit czy chleb bezglutenowy.

  - Przeprowadziliśmy badanie zdolności patentowej. Nie znaleźliśmy podobnego urządzenia na terenie USA oraz Unii Europejskiej. Rozpoczynamy wersję pilotażowych dostaw na terenie kilku dzielnic Katowic. Wydaje się zatem, że będzie to pierwsze miasto w szerszej skali, gdzie zostanie udostępniona tego typu technologia dla konsumentów - podkreśla Skupiewski.

  Ile to kosztuje? - Cena usługi w ramach testów to 59 zł opłaty za montaż urządzenia, 29 zł miesięcznie abonamentu za dzierżawę urządzenia, 5 zł za poszczególną dostawę oraz koszty zamawianego pieczywa. Rozliczenia odbywają się po zakończonym i podsumowanym miesiącu – tłumaczą pomysłodawcy.

  *Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
  *CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

  JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratuluję

   im (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Gratuluję. Czekamy na iShit. Obliczy ilość gwna, aby w razie potrzeby emailem powiadomić Komisję Europejską, że Polska za bardzo zanieczyszcza powietrze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chlebak

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   U Nas Hanysy w Rybniku nazywają ( nazywali Broutkastla), a gorole nazywają to po swojemu (Chlebak )

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chlebak to po gorolsku

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   u nos na take douza godo sie btoutbiksa pra Kamraty

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drogawo

   chopzeslaska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   czyli jak 4 razy w miesiacu kupuje pieczywo za w sumie ~30zl to z tym urzadzeniem zaplace w pierwszym miesiacu ~140... to za te 110 to wole zejsc do sklepu i kupic piwa

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama