Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kinderlager Pogrzebin”: IPN Katowice zaprasza na seans

materiały IPN
„Kinderlager Pogrzebin” opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowe
„Kinderlager Pogrzebin” opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowe mat. pras.
11 września 2017 r., o godz. 17.00, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Jordana 18, odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin” w reż. Krzysztofa Korwina Piotrowskiego. Obraz opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej.

11 września 2017 r., o godz. 17.00, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Jordana 18, odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin” w reż. Krzysztofa Korwina Piotrowskiego. Obraz opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska z d. Kasprzyk, Anna Szafraniec z d. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w podraciborskim Pogrzebieniu.

Film „Kinderlager Pogrzebin” skupia się właśnie na tym momencie historii obozu kiedy to Niemcy przekwalifikowali go we wrześniu 1943 roku na Kinderlager, obóz dla dzieci. Nowe światło na dzieje Polenlagru Pogrzebin rzuciły odnalezione w zeszłym roku dokumenty, w tym listy transportowe wysiedlanych i aresztowanych Polaków. Były one schowane w domu, w którym mieszkał wówczas komendant obozu i zostały odnalezione przypadkowo w trakcie remontu.

Scenariusz „Kinderlager Pogrzebin” napisali Krzysztof Korwin-Piotrowski, który również wyreżyserował obraz oraz Piotr Kuliś. Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew.

Film „Kinderlager Pogrzebin” zrealizowała TVP 3 Katowice, a producentem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A.

Polenlager 82 Pogrzebin to jeden z co najmniej kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności Polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 r. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 r. Osadzono w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 r, przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach.

Serdecznie polecamy!

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!