Koleje Śląskie w smogu kierowców wożą za darmo. A co na to...

  Koleje Śląskie w smogu kierowców wożą za darmo. A co na to pasażerowie? WIDEO

  LOTA, MM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koleje Śląskie walczą ze smogiem. Oferują darmowe przejazdy kierowcom i współpasażerom. Zainteresowanie jest duże
  1/7
  przejdź do galerii

  Koleje Śląskie walczą ze smogiem. Oferują darmowe przejazdy kierowcom i współpasażerom. Zainteresowanie jest duże ©Bartosz Pudełko

  Koleje Śląskie, jak deklarują przedstawiciele spółki i Urzędu Marszałkowskiego, są gotowe do wożenia za darmo kierowców i ich współpasażerów, w dni gdy smog będzie utrzymywał się nad śląskimi miastami. Pierwsza okazja nadarzyła się już w poniedziałek. Co na to pasażerowie? Zobaczcie WIDEOSONDĘ. No i uwaga! Jutro, w związku z prognozowaną poprawą jakości powietrza w naszym regionie, akcja związana z bezpłatnymi przejazdami zostaje wstrzymana.
  Koleje Śląskie wożą za darmo kierowców oraz ich współpasażerów, gdy nad śląskimi miastami zawiśnie smog.

  - Z takiej ewentualnej możliwości będzie można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach – wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin – wyjaśniają przedstawiciele spółki kolejowej w komunikacie umieszczonym na swojej stronie.

  Pierwsza okazja do darmowych przejazdów już w poniedziałek, jak zapowiedział na Twitterze Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego, z powodu smogu, ci, którzy zrezygnują z samochodu, pojadą pociągiem za darmo.
  Jak pasażerowie oceniają decyzję Kolei Śląskich?  Termin, gdy pociągiem KŚ będzie można jechać za darmo ma być ogłaszany każdorazowo w osobnym komunikacie. Wówczas w trakcie kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny, wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy lub dowód osobisty).

  CZYTAJ TAKŻE:
  ZAKAZ PALENIA MUŁEM I FLOTEM W WOJ. ŚLĄSKIM
  SMOG NA ŚLĄSKU: W PONIEDZIAŁEK FATALNE POWIETRZE W REGIONIE [PROGNOZA]


  - Na podstawie tych dokumentów, poza ich właścicielem, podróż mogłyby odbywać dodatkowo dwie osoby towarzyszące – dodają w KŚ.

  To kolejowy plan na alarm smogowy w województwie. Każdorazowo o jego ewentualnym wdrożeniu i uruchomieniu bezpłatnych przejazdów Koleje Śląskie i Urząd Marszałkowski będą informowały na swoich stronach internetowych.
  Zobacz galerię
  - Bezpłatne przejazdy mają zachęcać do pozostawienia aut w garażach i do korzystania z transportu kolejowego. Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent – wyjaśniają kolejarze.

  Jak informuje rzecznik Kolei Śląskich, z możliwości bezpłatnych przejazdów pociągami KŚ można korzystać do końca dzisiejszego dnia. Jutro za przejazd pociągiem trzeba już płacić.

  - Monitorujemy poziom zanieczyszczeń powietrza w województwie śląskim. W przypadku znacznych przekroczeń znów wprowadzone zostaną bezpłatne przejazdy pociągami - napisał na swoim profilu na Facebook'u Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

  Należy dodać, że wstrzymanie akcji nie oznacza całkowitej rezygnacji z bezpłatnych przejazdów w sytuacji pogorszonych norm jakości powietrza.

  - O ewentualnym wznowieniu bezpłatnych przejazdów będziemy informować w oddzielnym komunikacie – prosimy śledzić naszą stronę z informacjami o utrudnieniach. Dziękujemy wszystkim podróżnym, którzy w tym dniu zdecydowali się zamienić samochód na pociąg, przyczyniając się tym samym do walki ze smogiem w naszym regionie - informuje biuro prasowe Kolei Śląskich.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DIETA POMAGA

   Jolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Smogowe toksyny usuwa z organizmu błonnik, oczyszczając go. Smog psuje też urodę, bo toskyny zanieczyszczają skórę. Ja używam błonnika od naturwitt.pl. Po 3 tygodniach widać pierwsze pozytywne efekty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2 ?

   Taki jeden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Podobno krakowianie to ,,centusie" ... To dlaczego tam kierowca może zabrać darmowo tyle współpasażerów ile jest wpisanych w dowód rejestracyjny (4,5) ? A u nas tylko 2 ??? I kto tu jest sknerą?...rozwiń całość

   Podobno krakowianie to ,,centusie" ... To dlaczego tam kierowca może zabrać darmowo tyle współpasażerów ile jest wpisanych w dowód rejestracyjny (4,5) ? A u nas tylko 2 ??? I kto tu jest sknerą? Nieładnie panie starosto... A reszta oszczędności do swojej skarpety?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krakow lepiej

   k (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   W krakowie nie musisz miec dowodu wystawionego konkretnie ma Ciebie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Równi i równiejsi ?

   pieszy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   A ci co nie posiadają samochodu mogą liczyć na Opaczność?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech sobie jeżdżą :)

   sap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Mam to w d....e. Wolę jechać autem ....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A jedź ja bym zachował swoją cebulę i bym pojechał na paliwie bym oszczędził ^^

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jedz

   se (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   jedz se na kole,abo idz piechty

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama