Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Condoleezza Rice w Katowicach: Już udało się Wam przyciągnąć inwestorów KONFERENCJA ABSL

Sławomir Cichy
Kongres ABSL Katowice
Kongres ABSL Katowice Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Była sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i wicepremier Mateusz Morawiecki byli gośćmi specjalnymi Konferencji w katowickim MCK

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wybrał Katowice na gospodarza najważniejszego w regionie Europy Środkowo-wschodniej wydarzenia sektora usług dla biznesu czyli siódmej edycji swojej konferencji nieprzypadkowo.

Było ściernisko, jest San Francisco

Już na wstępie prowadzący konferencję Piotr Kraśko przypomniał wypowiedź prezydenta USA George’a W. Busha, który w auli biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego 15 czerwca 2001 roku zacytował słowa piosenki zespołu Golec uOrkiestra - „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. To porównanie miało obrazować świetlaną przyszłość Polski.

- Katowice w ciągu ostatnich lat zmieniły się nie do poznania. To nowoczesne, europejskie miasto - komplementował obecnego na sali prezydenta miasta Marcina Krupę.

Z raportu przygotowanego przez ABSL dla Katowic wynika, że stolica aglomeracji jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków biznesowych w Polsce. W tej chwili zatrudnia 16,5 tys. pracowników i po Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście, jest piątym w kraju ośrodkiem tego sektora. W Katowicach jest ok. 50 tys. m kw. powierzchni biurowych w budowie, co już wkrótce przełoży się na wzrost zatrudnienia.

Rafał Oprocha, dyrektor oddziału JLL w Krakowie i Katowicach zajmującej się finansowymi i specjalistycznymi usługami w dziedzinie nieruchomości mówi, że sektor usług dla biznesu pozostaje kluczowym najemcą istniejących budynków biurowych.

- Jest motorem napędowym dla realizacji nowych inwestycji w Katowicach. Udział firm z tej branży w wynajętych biurowcach to dziś 35 proc. - dodaje.

Szacuje się, że w 2020 r. zatrudnienie w Aglomeracji Katowickiej w sektorze usług dla biznesu wyniesie ok. 22 tys. osób.

Marek Grodziński, Dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini, wiceprezes ABSL powiedział podczas briefingu prasowego, że już w 2020 roku w całej Polsce branża będzie zatrudniać 300 tys. osób.

- Ale mówię to nieoficjalnie, żeby nikt nie łapał mnie potem za słowo - dodał z uśmiechem.

Prognoza zatrudnienia przedstawiona przez Grodzińskiego znalazła się w tegorocznym raporcie „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce przygotowanym przez ABSL.

O nacjonalizacji czy repolonizacji nie ma mowy

Gościem Konferencji był wicepremier Mateusz Morawiecki. Przez niemal pół godziny odpowiadał na pytania korespondenta Financial Times w Europie Środkowej Henry’ego Foya.

Foy był ciekawy, dlaczego sektor outsourcingowy w Polsce może w 95 proc. należeć do kapitału zagranicznego a np. banki nie. Morawiecki zwrócił uwagę, że ponad 70 proc. banków w naszym kraju jest w zagranicznych rękach, a 30 proc. w polskich. Odwrotnie niż np. we Francji. Wicepremier powiedział, że celem rządu jest odwrócenie stosunku kapitału zagranicznego do polskiego.

- Nie będzie żadnej nacjonalizacji czy repolonizacji, będziemy działać wyłącznie, kiedy pojawi się okazja na rynku - tłumaczył, widząc koniec procesu w perspektywie 15-25 lat.

Nie zabrakło pytań o stosunek do „Brexitu” i postulatu Jarosława Kaczyńskiego o stworzenie nowego traktatu europejskiego. Na zakończenie Foy zapytał wicepremiera wprost: - Czy słucha pan Jarosława Kaczyńskiego a może to on słucha pana? W odpowiedzi padło: - Słuchamy się nawzajem i to jest porządku.

Gość specjalny Kongresu Condoleezza Rice

Wystąpienie Condoleezzy Rice 66 Sekretarza Stanu USA w latach 2004-2009, uprzednio doradcy prezydenta George W. Busha do spraw bezpieczeństwa narodowego było zdecydowanie najważniejszym punktem katowickiego kongresu i kulminacją jego pierwszego dnia.

W przemówieniu, które trwało ponad kwadrans Condoleezza Rice przekonywała, że powinniśmy zrobić wszystko, by na świecie demokracja nie była tylko dla wybranych. Drogą do tego celu jest m.in. przekonanie ludzi że powinni być pozytywnie nastawieni do uchodźców. To trudne wyzwanie, które może nas przygnieść ale trzeba próbować, bo w przeciwnym wypadku świat będzie coraz bardziej się zamykał.

Po wystąpieniu Rice odpowiadała na pytania Piotra Kraśki. Pytał m.in co się stanie jeśli Donald Trump wygra wybory. Zdaniem Rice nie ma się czego bać. Kampania to zupełnie co innego niż rządzenie, bo prezydent musi liczyć się z różnymi środowiskami.

Kraśko był też ciekawy, jaka jest recepta na przyciągnięcie inwestorów z USA. Odpowiedź na to pytanie była niejako klamrą pierwszego dnia kongresu ABSL. Rice przypomniała, że była w Katowicach w 1993 roku.

- To co dziś zobaczyłam nie pozostawia wątpliwości, że już udało się wam przyciągnąć inwestorów - mówiła dodając, że dla inwestorów ważne jest przewidywalne otoczenie biznesowe i niskie podatki. Oprócz tego ważne jest przestrzeganie prawa przez rząd, który nie może narzucać swojego zdania i zmieniać ustalonych zasad gry.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
*Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!