Legia Akademicka 2017: Od września szkolenia wojskowe dla...

  Legia Akademicka 2017: Od września szkolenia wojskowe dla studentów ZASADY

  AIP, PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ministerstwo Obrony Narodowej chce odbudować rezerwy polskiej armii. Jest plan, aby studentów objęły szkolenia wojskowe. Legia Akademicka, bo tak nazywać się mają oddziały studentów, ma powstać już we wrześniu. Do Legii Akademickiej zapisać się może nawet 140 tys. studentów - takie są ostrożne szacunki MON.
  Legia Akademicka ma być utworzona ze studentów, którzy zdecydują się wziąć udział w szkoleniu wojskowym
  1/6
  przejdź do galerii

  Legia Akademicka ma być utworzona ze studentów, którzy zdecydują się wziąć udział w szkoleniu wojskowym ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Szkolenie wojskowe dla studentów LEGIA AKADEMICKA

  We wrześniu ruszy pilotażowy program wojskowego szkolenia studentów o nazwie „Legia Akademicka”. W poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisali w tej sprawie specjalne porozumienie.

  Uczestnictwo w programie będzie dobrowolne, jednak jeszcze przed podpisaniem porozumienia ministerstwa szacowały, że chętnych studentów do udziału w szkoleniu jest ponad 140 tys. Na początek, w pierwszym roku obowiązywania programu, MON wspólnie z MNiSW zamierzają przeszkolić dziesięć tysięcy studentów.

  Legia Akademicka ZASADY SZKOLENIA  Szkolenie wojskowe dla studentów będzie podzielone na dwie części - teoretyczną i praktyczną.

  CZĘŚĆ TEORETYCZNA SZKOLENIA WOJSKOWEGO
  Teoria, składająca się z 30 godzin wykładów, będzie realizowana na polskich uczelniach w trakcie roku akademickiego. Kursanci zdobędą w tym czasie podstawową wiedzę z zakresu realizacji misji Sił Zbrojnych RP.

  CZĘŚĆ PRAKTYCZNA SZKOLENIA WOJSKOWEGO
  Z kolei w ramach części praktycznej studenci wezmą udział w 22-dniowym module szkolenia podstawowego, który odbędzie się w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych. Po ukończeniu całego szkolenia student będzie mógł złożyć przysięgę i zostać szeregowym rezerwy.
  Zobacz galerię
  Co ważne, za 
każdy z 22 dni szkolenia na poligonie student otrzyma dietę w wysokości 91,20 zł. Tyle samo otrzymują regularni szeregowi.

  - Na podstawie podpisanego dziś porozumienia za organizację części teoretycznej na uczelniach wyższych będzie odpowiadało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Natomiast część szkolenia poligonowego będzie leżała w kompetencjach MON - mówił podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON.

  Badania przeprowadzone przez ministerstwa wykazały, że najwięcej chętnych studentów do wzięcia udziału w programie pochodzi ze wschodniej oraz z centralnej części Polski (województwa podkarpackie, podlaskie, lubelskie, łódzkie i mazowieckie). O wiele mniejsze zainteresowanie szkoleniem wyrażają studenci z zachodniej części kraju.

  Oprócz szkolenia szeregowców program „Legia Akademicka” ma też w planach szkolenie podoficerów, a później oficerów.


  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych