Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie. Dawna łaźnia główna po remoncie. Otwarcie we wrześniu 2017

DN
Niegdyś była tu jedna z pierwszych na Górnym Śląsku łaźni łańcuszkowych. Dziś to część muzeum. 9 września 2017 uroczyste otwarcie budynku łaźni głównej dawnej kopalni Katowice po rewitalizacji. Teraz będą tu wystawy

Otwarcie budynku łaźni głównej to jednocześnie finał drugiego etapu rewitalizacji Muzeum Śląskiego.

Ten etap rozpoczął w 2014 roku. Oddanie do użytku nowej przestrzeni budynku łaźni głównej, które nastąpi 9 września 2017 roku, uświetni otwarcie wystawy „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”.

Inwestycja realizowana była w latach 2014–2017 w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014, a także z udziałem środków krajowych pochodzących z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwa śląskiego i miasta Katowice. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 30 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków MF EOG i MKiDN wyniosło 12,5 mln zł, pozostałą wartość projektu stanowił wkład własny województwa śląskiego i miasta Katowice.

Zabytkowy budynek łaźni głównej, wybudowany z początkiem XX wieku i mieszczący wówczas jedną z pierwszych łaźni łańcuszkowych na Górnym Śląsku, znajduje się na wzniesieniu na północ od głównego wejścia do Muzeum Śląskiego, w sąsiedztwie maszynowni szybu „Warszawa I”. Oddanie przestrzeni do użytku jest finałem drugiego etapu rewitalizacji obejmującej również budynek stolarni (otwarty w maju bieżącego roku) oraz zagospodarowanie terenu, na którym znajdzie się m.in. naziemny parking dla autokarów. Realizacja projektu pozwoliła na utworzenie ponad 2200 m2 nowej powierzchni użytkowej w budynkach oraz zagospodarowanie terenu o powierzchni 1,25 ha, co znacznie rozszerza ofertę Muzeum Śląskiego i katowickiej Strefy Kultury.

W ramach projektu doposażono także pracownię digitalizacji, która dzięki zakupionemu sprzętowi może dokonywać trójwymiarowej dokumentacji rzeźb i innych obiektów przestrzennych. Łaźnia główna stanie się nowym miejscem pracy działów muzeum, które do tej pory zlokalizowane były w budynku przy alei Korfantego. Rozwój pracowni działów Historii, Archeologii i Etnologii oraz wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt umożliwi muzeum pełnienie funkcji centrum kompetencji, usług i badań dla innych instytucji.

Budynek łaźni to także nowe miejsce na ekspozycje czasowe, a przestrzeń wraz z zapleczem technicznym spełniać będzie jednocześnie wymagania niezbędne do organizacji większych koncertów oraz spotkań. W zrewitalizowanej łaźni jako pierwsza zaprezentowana zostanie wystawa „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”, która jest zaproszeniem do dyskusji na temat nieustannego wzajemnego wpływu człowieka i świata flory. To także opowieści o roślinach zajmujących wyjątkowe miejsce w historii świata: herbacie, która doprowadziła do wielu konfliktów i wojen czy ziemniaku, który przywieziony z Ameryki uratował mieszkańców Europy przed głodem.

Najważniejszymi elementami ekspozycji są oryginalne pozostałości roślin uprawnych, pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych, w tym depozyty zbożowe znalezione na terenie Śląska, będące jednymi z najstarszych śladów działalności rolniczej na naszych ziemiach. Zobaczymy również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin, takie jak tkaniny, talerze, sznury, instrumenty czy miotły, oraz współczesne produkty i przedmioty codziennego użytku.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty