Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Namiot Żołnierzy Wyklętych w Katowicach na Rynku wzbudza emocje ZDJĘCIA

Anna Zielonka
Namiot Żołnierzy Wyklętych stanął na Rynku w Katowicach
Namiot Żołnierzy Wyklętych stanął na Rynku w Katowicach Arkadiusz Gola/Anna Zielonka
Na rynku w Katowicach stoi namiot Żołnierzy Wyklętych. Łatwo go poznać, bo jest cały czerwony. Każdy przechodzień może zatrzymać się na kilka chwil i dowiedzieć więcej o walczących z komunistycznym reżimem. Namiot Żołnierzy Wyklętych wzbudza duże emocje wśród mieszkańców, bo historia i pamięć nie jest jednoznaczna ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W sobotę w Katowicach był Marsz Żołnierzy Wyklętych a w niedzielę stoi Namiort Żołnierzy Wyklętych.

Namioty Wyklętych to coroczna akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej odbywająca się w związki z Narodowym Świętem Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Projekt ma na celu przybliżenie historii Wyklętych obywatelom Polski. Ma się to odbyć poprzez rozmieszczenie namiotów w centrach miast tworząc mini obozowisko Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. W namiotach tych osoby odwiedzające obozowisko będą mogły poznać sylwetki oraz historię Wyklętych poprzez wystawy, książki, broszury, materiały multimedialne, prelekcje historyków, czy spotkania z kombatantami. Projekt Namioty Wyklętych jest realizowany z powodzeniem przez stowarzyszenie od czterech lat.

W ubiegłym roku akcja odbywała się w jedenastu miastach w Polsce: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie, Opolu, Toruniu, Żyrardowie oraz Świnoujściu. Głównym atutem akcji jest dotarcie do przypadkowych osób znajdujących się w centrach miast. Docieranie do osób, które wcześniej nie słyszały o Wyklętych wzmaga świadomość historyczną obywateli Polski, i pozwala zagranicznym gościom poznać historyczne postaci z Polski.

- Jak widać, nasza niedzielna akcja w Katowicach cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Podchodzą do naszego namiotu, pytają, robią sobie zdjęcia z rekonstruktorami - przyznaje Marek Michałek, prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Studenci dla RP. - O Żołnierzach Wyklętych jeszcze do niedawna mówiło się bardzo mało. Teraz Polacy wiedzą coraz więcej. A dzięki takim akcjom, jak dzisiejsza, razem z innymi odrabiamy zaległe lekcje historii - dodaje.

Podkreśla, że dowodem na powodzenie naszej akcji jest duże zainteresowanie mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich oraz kilkaset tysięcy osób, które odwiedziły namioty w całej Polsce.

- Jestem starą harcerką, a tym samym patriotką. Cieszę się, że taka akcja odbywa się w Katowicach - przyznaje Jagoda Sikora z Katowic. - To dobrze, że wiedza o Żołnierzach Wyklętych się poszerza. Gdy działałam a harcerstwie, a to było kilka lat temu, to o bohaterach mówiło się tylko marginalnie - dodaje.

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Katowicach Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach ZDJĘCIA i ...

Z kolei Zbigniew Niedźwiecki, podszedł do namiotu, by zasięgnąć informacji, czy podczas akcji jest też mowa o Ślązakach, chyba można ich nazwać przeklętymi, którzy wrócili po wojnie ze wschodniego frontu.

- Usłyszałem, że to trudny do rozwiązania problem - podkreśla. - A przecież po wojnie Ślązacy też byli szykanowani, często przesłuchiwani, nie mogli znaleźć pracy, byli na cenzurowanym. A żony tych, którzy zginęli, nie miały prawa do żadnych emerytur - dodaje.

W sobotę w Katowicach odbył się Marsz Żołnierzy Wyklętych ZOBACZ WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Namiot Żołnierzy Wyklętych w Katowicach na Rynku wzbudza emocje ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni