Nie Centrum Nauki, a Śląskie Centrum Innowacji powstanie w...

  Nie Centrum Nauki, a Śląskie Centrum Innowacji powstanie w Katowicach. Będzie w Hali Parkowej

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie Centrum Innowacji w Hali Parkowej nie będzie wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik

  Śląskie Centrum Innowacji w Hali Parkowej nie będzie wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik ©Szymon Starnawski

  Nie w strefie kultury, a w Hali Parkowej powstanie Śląskie Centrum Innowacji. Nie będzie też wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik
  Śląskie Centrum Innowacji w Hali Parkowej nie będzie wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik

  Śląskie Centrum Innowacji w Hali Parkowej nie będzie wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik ©Szymon Starnawski

  Marcin Krupa, prezydent Katowic, wraca do swojej przedwyborczej obietnicy, czyli budowy w Katowicach centrum nauki. Przez minione dwa lata w temacie niewiele się działo, jednak w ubiegłym tygodniu Krupa zwołał konferencję prasową, na której przedstawił mocno zmodyfikowane plany dotyczące powstania centrum. Po pierwsze katowickie centrum nie będzie, jak wcześniej zapowiadano, kopią Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nie powstanie też w strefie kultury, gdzie pierwotnie planowano jego lokalizację.

  Katowice będą miały Śląskie Centrum Innowacji. Oferta tego miejsca ma być oparta na czterech osiach tematycznych: energetyce, medycynie, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych z uwzględnieniem e-sportu oraz na architekturze i urbanistyce. W ŚCI mają działać również mniejsze strefy, w tym: świat dziecka, pokój doświadczeń, wystawy czasowe, teatr, albo kino naukowe i strefa odpoczynku.

  Skala centrum będzie zdecydowanie mniejsza niż warszawskiego „Kopernika”. Zdaniem katowickich urzędników atutem tego miejsca ma być „unikatowość prezentowanych ekspozycji”.

  - Będziemy kłaść nacisk na te dziedziny, które specjaliści uznali za kierunki strategiczne dla przyszłości regionu. Budowa obiektu o takiej klasie w Katowicach pozwoli nam także na uatrakcyjnienie naszej oferty turystycznej, w szczególności w dziale turystyki biznesowej - podkreślał Marcin Krupa. ŚCI ma przede wszystkim rozwijać.

  - Centrum nie będzie uczyć, będzie pokazywać jak uczyć się samodzielnie - dodaje Magdalena Cyganek, główny specjalista z Wydziału Rozwoju UM Katowice.

  Według wstępnych założeń budowa Śląskiego Centrum Innowacji ma kosztować około 200 mln zł. Inwestycja ma zostać sfinansowana z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budżetu miasta oraz z pozyskanych funduszy unijnych.

  Gdy dwa lata temu Marcin Krupa zapowiadał budowę centrum nauki w Katowicach, podkreślał, że inwestycja ta będzie realizowana, jeśli miasto otrzyma gwarancje, że w kosztach utrzymania centrum będzie partycypowało województwo oraz rząd. Dziś tamte założenia są już nieaktualne. ŚCI utrzymywać ma się z własnych przychodów (40 proc.), dotacji z miasta (50 proc.) oraz dotacji partnerów biznesowych.

  Na miejsce dla centrum wybrano Halę Parkową przy ulicy Kościuszki, z której w ostatnich tygodniach wyprowadził się sklep sieci Alma. Hala powstała powstała z przeznaczeniem na imprezy sportowe i „zebrania masowe”. Pierwotnie budynek mieścił widownię z 3200 miejscami oraz estradę.Tu debiutował Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Regularnie odbywały się tu też walki bokserskie, czy koncerty. W późniejszym czasie w hali swoje siedziby miały instytucje kultury, w tym Estrada Śląska. W ostatnich latach salę widowiskową zamieniono na supermarket, jej najemcami były sieci handlowe.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Turystka

   hana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Uśmiałam się serdecznie. Rozwój turystyki w Katowicach.....życzę powodzenia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama